Jak ověřit podání daňového přiznání?
Informaci o existenci přeplatku je možné zjistit přihlášením do Online finančního úřadu, např. prostřednictvím bankovní identity nebo datové schránky, popřípadě u místně příslušného finančního úřadu.Na titulní straně portálu MOJE daně klikněte na odkaz ELEKTRONICKÁ PODÁNÍ PRO FINANČNÍ SPRÁVU a dále na možnost NAČTENÍ ZE SOUBORU. Na zobrazené stránce vyberte v části MŮJ POČÍTAČ možnost PROCHÁZET, zadejte cestu k umístění uloženého souboru "… potvrzeni. p7s" a potvrďte.Od roku 2021 zpřístupnila Finanční správa ČR (dále též „FS“ nebo „správce daně“) na stránkách portálu MOJE daně aplikaci modernizované Daňové informační schránky (dále jen „DIS+“), a to na základě § 69 a násl. zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“).

Jak podat daňové přiznání elektronicky : Nejprve je potřeba se přihlásit do datové schránky na portálu mojedatovaschranka.cz. Po přihlášení klikněte na Napsat zprávu a vyberete příslušný finanční úřad, vyplníte předmět datové (např. Podání daňového přiznání za rok 2022).

Co kdyz Podam daňové přiznání pozdeji

Pokud přiznání odevzdáte do 5 pracovních dnů po termínu, postih Vás nečeká. Když si dáte na čas déle, úřad Vám vyměří sankci ve výši 0,05 % stanovené daně nebo daňového odpočtu za každý den prodlení (maximální výše pokuty je 5 % dané částky).

Kdo za mě muze podat daňové přiznání : Podle § 38g ZDP: Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 50 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).

Podání můžete na finanční úřad odeslat přímo z DIS+ a nemusíte se již nikam přihlašovat. Kopii daňového přiznání a údaje o datu a času jeho odeslání pak najdete v DIS+ v sekci Formuláře v části Odeslané.

Na stránkách Finanční správy ČR jsou dostupné vzory všech daňových tiskopisů ve formátu PDF. Přímo ze stránek Finanční správy ČR je možné stáhnout daňové tiskopisy, které slouží k „archivaci“, popř. „ručnímu“ vyplnění a doručení na příslušný Finanční úřad.

Jak zjistit zda mám v poradku daně

Vstupte na stránku portálu MOJE daně. Klikněte na odkaz ELEKTRONICKÁ PODÁNÍ PRO FINANČNÍ SPRÁVU a dále na možnost ZJIŠTĚNÍ STAVU PODÁNÍ. Následně bude zobrazena stránka STAV ZPRACOVÁNÍ ELEKTRONICKÝCH PODÁNÍ, na které klikněte na odkaz NAČTENÍ SOUBORU S POTVRZENÍM (.V Online finančním úřadu najdete daňovou informační schránku a její modernizovanou verzi, která přináší zjednodušení, zrychlení a vyšší komfort elektronické komunikace s Finanční správou. Daňový subjekt může prostřednictvím daňové informační schránky získávat informace shromažďované ve spisu a na osobním daňovém účtu.Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob lze podat:

  1. prostřednictvím datové schránky ve formátu XML.
  2. V aplikaci Elektronická podání pro finanční správu (EPO) v portálu MOJE daně.
  3. V aplikaci Online finanční úřad (DIS+) v portálu MOJE daně.


Daňové přiznání musí být podáno v .

naskenovaný formulář ve formátu . pdf prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu. Formulář daňového přiznání v předepsaném formátu můžete snadno vyplnit prostřednictvím portálu MOJE daně (www.mojedane.cz) a následně ihned odeslat finančnímu úřadu.

Kolik je pokuta za pozdní podání daňového přiznání : Jaké jsou sankce za pozdě podané daňové přiznání Výpočet pokuty za pozdní podání přiznání se podle daňového řádu provádí tak, že sankce za pozdní podání přiznání je: 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení, nejvýš 5 % daně, 0,05 % stanoveného daňového odpočtu za každý den prodlení, nejvýš 5 % daňového odpočtu.

Jak dlouho Zpětně lze podat dodatečně daňové přiznání : Daňový subjekt má tedy možnost podat dodatečné daňové přiznání za rok 2022, tyto náklady zohlednit a nárokovat zaplacenou daň zpět. Lhůta pro podání dodatečného přiznání je do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém daňový subjekt zjistil, že tato povinnost vzniká. Dodatečná daň je splatná ve stejné lhůtě.

Co se stane když člověk nepodá daňové přiznání

pokutu za nepodání daňového přiznání – minimálně 500 Kč, pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, pokutu za opožděné zaplacení daně – z repo sazby ČNB zvýšené o 14 % je vypočítáván úrok z prodlení za každý den, pokutu za nižší přiznání daně – v tomto ohledu na vás čeká platba ve výši 20 % z doměřené daně finančním úřadem.

Potřebné doklady pro daňové přiznání: Veškeré příjmy: faktury Vámi vydané, pokladní doklady vydané – doklady k penězům, které jste dostali. Veškeré výdaje: faktury přijaté, účtenky (doklady k penězům, které jste zaplatili). Potvrzení z Úřadu práce, pokud jste byli v evidenci v průběhu roku.Pokud podáte přiznání pozdě, ale vypočtená daň je nižší než 200 Kč, žádná sankce vám nehrozí. Pokud však přiznání nepodáte vůbec, hrozí vám pokuta od 500 Kč až do 300 000 Kč. Navíc za každý den zpoždění se vám může počítat penále 0,05 – 5 % z dlužné částky daně nebo úroky z prodlení.

V jakém formátu podat daňové přiznání : Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob lze podat:

  • prostřednictvím datové schránky ve formátu XML.
  • V aplikaci Elektronická podání pro finanční správu (EPO) v portálu MOJE daně.
  • V aplikaci Online finanční úřad (DIS+) v portálu MOJE daně.