Jak otevřít společnost v České republice?
Jak si založit firmu v 5 krocích

  1. krok – Sepsání Společenské smlouvy. Zakladatelským dokumentem je v případě více zakladatelů Společenská smlouva.
  2. krok – Složení vkladů neboli základního kapitálu.
  3. krok – Získání živnostenského oprávnění
  4. krok – Zápis do Obchodního rejstříku.
  5. krok – Registrace u finančního úřadu.

výpisy z živnostenského rejstříku, obchodního rejstříku a katastru nemovitostí (týkající se sídla společnosti), prohlášení správce vkladu, potvrzení banky o splacení kapitálu a smlouva o běžném účtu (pokud je třeba jej zřídit), formulář pro ohlášení živnosti či jiné povolení k podnikání.Přehled nákladů na založení s.r.o.

Položka Náklady na jednoduché s.r.o. (bez DPH) Náklady v ostatních případech (bez DPH)
Odměna notáře za zápis do obchodního rejstříku 300 korun 300 korun
Soudní poplatek za zápis do obchodního rejstříku 2700 korun
Minimální náklady založení s.r.o. 5960 korun 10 660 korun

Kdo si muze zalozit firmu : Společníkem (tedy vlastníkem společnosti) může být při založení s.r.o. fyzická nebo právnická osoba. V případě, že společníkem bude fyzická osoba, potřebujeme znát: jméno, příjmení, rodné číslo (datum narození u cizinců), adresa trvalého pobytu.

Na co si dát pozor při podnikání

4 věci, na které by jste si měli dát pozor při začátku podnikání

  • Cash-flow. Mít dostatek finanční hotovosti na pravidelné i nepravidelné provozní výdaje patří přitom mezi nejdůležitější věci, na které byste měli na začátku pamatovat.
  • Nesolventnost obchodních partnerů
  • Potřeba vlastní provozovny.
  • Množství administrativy.

Co je lepší s.r.o. nebo OSVČ : Výhodou podnikání prostřednictvím společnosti s ručením omezeným je bezesporu možnost lepší daňové optimalizace. Živnostníci ovšem zase mohou těžit z využívání daňových paušálů a nemají ani zákonnou povinnost vedení podvojného účetnictví, na rozdíl od právnických osob.

Musíte být schopni jednat samostatně, nemůžete být nerozhodní a samozřejmě musíte mít i nějaký zajímavý a užitečný nápad, jak budete svůj zisk vytvářet. Obecně platí, že vám je ideálně 18 let a více, musíte mít čistý trestní rejstřík, právní způsobilost, české občanství nebo povolení k pobytu na území ČR.

Jak začít podnikat před dovršením plnoletosti

Živnostenský zákon naštěstí pamatuje i na podnikavé studenty, kteří ještě nedovršili 18 let. Pokud je vám více než 16, můžete živnost provozovat prostřednictvím odpovědného zástupce.

Kolik může být jednatelů

Na poslední valné hromadě se společníci dohodli, že bude mít dva jednatele a oba budou oprávněni za ni jednat pouze společně. Myslím si, že toto je omezení jednatelských oprávnění, které je v rozporu se zákonem. Statutárním orgánem společnosti s ručením omezeným je jeden nebo více jednatelů.Vydat se můžete na kterýkoliv živnostenský úřad, bez ohledu na to, kde bydlíte. S sebou si nezapomeňte: doklad totožnosti (občanský průkaz), 1 000 Kč na poplatek za založení živnosti.V případě podnikání na vedlejší činnost nemusíte na sociálním pojištění zaplatit ani korunu, pokud za rok 2024 nepřekročíte rozhodný příjem, který je stanoven na 105 520 Kč. Limit pro OSVČ na vedlejší činnost 105 520 Kč se na vás vztahuje pouze tehdy, pokud podnikáte celý rok.

Založení s. r. o. vám bude typicky trvat 2-3 týdny a bude vás stát kolem 10 000 Kč. Náročnější je také provozování s. r. o., kde musíte vést podvojné účetnictví, je přísnější nakládání s penězi firmy atd. Živnost můžete i s pomocí placené účetní provozovat za nižší jednotky tisíc ročně.

Kdy se vyplatí mít s. r. o. : Založení s.r.o. je výhodné zpravidla tam, kde očekáváme vyšší obraty a určitá rizika a také tehdy, kdy Vám jde o růst a vybudování firmy, která má na trhu jméno a hodnotu. Nebo tehdy, když už předem plánujete její budoucí prodej (např. pokud jste stomatolog, praktický lékař či odborný lékař s vlastní ordinací).

Kolik stojí založení živnosti : Živnostenský úřad provede zápis do živnostenského rejstříku do pracovních 5 dnů ode dne doručení ohlášení a vydá podnikateli výpis ze živnostenského rejstříku. Správní poplatek činí při ohlášení živnosti i žádosti o koncesi 1000 Kč, přičemž lze ohlásit neomezený počet živností najednou.

Kdy můžu mít živnost

Abyste mohli začít podnikat, potřebujete splnit všeobecné podmínky jako dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost (ne vždy je škraloup v trestním rejstříku překážkou, vždy ale závisí na individuálním případu).

V čem podnikat: bez velkého vstupního kapitálu a investic

  • Vlastní řemeslná nebo výtvarná tvorba.
  • Hlídání a služby v domácnosti.
  • Ruční práce.
  • Konzultace a poradenství
  • Doučování online.
  • Dropshipping: přeprodávejte zboží
  • Sdílená ekonomika.
  • Tvorba obsahu.

Podmínky pro založení živnosti

Abyste mohli začít podnikat, potřebujete splnit všeobecné podmínky jako dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost (ne vždy je škraloup v trestním rejstříku překážkou, vždy ale závisí na individuálním případu).

Co musí splňovat jednatel : Aby se fyzická osoba mohla ucházet o pozici jednatele, musí splňovat některé podmínky dle zákona: je bezúhonná (má „čistý“ rejstřík trestů), má plnou svéprávnost (dosáhla věku 18 let a je způsobilá k právním úkonům), není členem dozorčí rady v dané společnosti.