Každý optický kabel v sobě ukrývá takových vláken desítky. Jsou vyrobená z průhledného skla a mají šířku jen několik mikrometrů. Vzhledem k tomu, že se data (informace) šíří pomocí světla, mohou bez větších ztrát putovat na nepředstavitelně velké vzdálenosti.Svařování spojů je nejčastěji prováděno elektrickým obloukem. Tavení vytvoří na koncích vlákna hladké plochy a eliminuje nepravidelnosti, přitlačením k sobě je vytvořen optický spoj, který je třeba ještě mechanicky chránit. Hodnota útlumu takto vytvořeného spoje se pohybuje do hodnoty 0,1 dB.Je to připojení k internetu, které funguje na principu přenosu dat pomocí světla vedeného optickým vláknem. Optické připojení je stabilní a rychlé připojení k internetu, tyto požadavky nejlépe splňuje připojení k internetu optickým kabelem nebo lidově optika.
Jak se poklada optický kabel : Pokládka kabelu do rýhy se provádí z kabelového bubnu buď ručním odvíjením kabelu a protahováním rýhou, nebo pokládáním strojně. Buben s kabelem se umístí na speciální podvozek, se kterým se pojíždí podél rýhy a ručně se řídí odvíjení z bubnu a pokládka.
Jak poznám že mám optický internet
Technologii připojení nejlépe poznáte podle způsobu propojení modemu a zásuvky, typu zásuvky a informací na štítku na modemu. Informace o svém internetu najdete také ve Vyúčtování nebo v samoobsluze Můj Vodafone.
Jak funguje optický kabel : Optický internet funguje na principu přenosu dat pomocí světelných signálů skrze tenká skleněná nebo plastová vlákna. Světlo je vedené vláknem díky celkovému vnitřnímu odrazu, což umožňuje přenášet informace na velké vzdálenosti s minimálními ztrátami.
Na upevnění kabelů se nejčastěji používají stahovací pásky. Kabely spojíte také svorkami a WAGO svorkami. Více vodičů lze propojit svorkovnicí a jistější fixaci kabelů vám usnadní příchytky kabelů.
Ke spojení metalických datových kabelů je možné použít k tomu určené spojky. První možností je spojka, do níž lze z obou stran zapojit konektory RJ-45 (RJ-11 atd.), příkladem může být "výroba" delšího patchcordu ze dvou kratších.
Co je potřeba na optický internet
Nejjednodušší zapojení: ve zdi je (ethernetová) přípojka. Počítač k ní připojíme běžným ethernetovým kabelem (RJ-45). Je-li optické vlákno dovedeno až domů, operátor zpravidla klientovi poskytne tzv. fiber gateway, optickou bránu, s ethernetovými porty (UTP), které slouží k připojení příslušných zařízení, popř.Ve velkých hloubkách se kabel většinou pokládá přímo na mořské dno, v takovém případě trvá položení 100 km kabelu zhruba 24 hodin. V rizikovějších oblastech, kde je hloubka menší a hrozí jejich poškození, například kotvami lodí nebo hloubkovým rybolovem, tam bývá kabel pokládán do rýhy hluboké 1 – 3,5 m.Jistější fixaci kabelu na zdi nám usnadňují dvojdílné zaklapávací příchytky, které jsou k dispozici v různých velikostech. Spodní část příchytky se instaluje stejně jako svorné spojky, tudíž skrze hmoždinky a vruty do převrtaných otvorů.
Optimální je optický zákaznický kabel ukončit někde tam, kde je elektrická zásuvka a též tam, kde máte možnost stáhnout LAN kabely (cat5e nebo cat6) nejlépe do nějakého boxu nebo mělké zazděné skříně, do kterého umístíte i optický převodník a router od operátora.
Jak fungují optické kabely : Co to je optická síť Jde o způsob přenosu internetové konektivity skrze optická vlákna. Ta jsou vyrobena ze skla nebo plastu (jsou tedy ohebná, nekorodují, nejsou elektricky vodivá, na přenos v nich nepůsobí elektromagnetické rušení) a data jsou v nich přenášena prostřednictvím světla.
Jak se pripojit na optiku : Počítač k ní připojíme běžným ethernetovým kabelem (RJ-45). Je-li optické vlákno dovedeno až domů, operátor zpravidla klientovi poskytne tzv. fiber gateway, optickou bránu, s ethernetovými porty (UTP), které slouží k připojení příslušných zařízení, popř. i portem pro připojení klasického telefonu.
Co je to Olt
Optické linkové zakončení – Optical Line Termination (OLT) je zařízení, které slouží k zakončení linky na straně internetového poskytovatele. Jeho účelem je konverze elektrického signálu na optický (a zpět) a multiplexování/demultiplexování signálu přenášeného prostřednictvím optického vlákna.
Ideální pro uložení kabelů je minimálně 70 cm hluboký a hladký výkop. Výkop by měl být zbaven kamenů. Kabely by měly být typově přímo určeny k podzemní instalaci a dále by měly být opatřeny speciální ochranou trubicí.Nejběžnějším a pravděpodobně nejefektivnějším způsobem úplného skrytí kabelů jsou kabelové lišty (kanály). V lištách kruhového nebo čtvercového průřezu lze skrýt jeden nebo více kabelů. Lišty na kabely lze koupit v mnoha různých provedeních, často s flexibilní délkou a dokonce i s rohovými prvky.
Jak spojit kabely bez Pajeni : Vhodné pro spojování kabelů, dvojlinek a jiných spojů / vodičů bez pájení a to pouze za pomoci horkovzdušné pistole nebo plynový hořák kdy dojde k zafixování celého spoje. Horkovzdušně pájené spojky s teplem smrštitelnou trubicí s cín zahřátím roztaví, čímž dojde k zajištění bezpečného kontaktu.