Jak Ostrihat Ovocny strom?
U ovocných stromů nejdříve odstraníte křižující se a nadbytečné větve. Pak zkrátíte dlouhé větve, které chcete přinutit k plodnosti. U stromkových rybízů či angreštů stačí vždy koncem léta zkrátit o třetinu výhony směřující kolmo nahoru. Keře malin a ostružin je potřeba ořezat u země.Odstraňte všechny suché, poškozené nebo nemocné větve. Vytvarujte korunu: Odstraňte všechny boční větve a větve, které rostou směrem do koruny. Dále zmenšete korunu na větší polovinu růstu stromu a ve vyváženém poměru ke kořenovému balu. Řežte na zdravý pupen: Řežte nad zdravým pupenem, který je na vnější straně větve.Ideální doba pro řez se liší v závislosti na druhu rostliny: ovocné stromy můžete prořezávat buď na jaře od února do března, nebo v létě od července do srpna. Níže se dozvíte, tipy pro stříhání stromů a navíc se dozvíte jaké nástroje můžete použít k prořezávání různých větví.

Kdy se Strikaji ovocné stromy : Kdy provádět předjarní postřik Předjarní ošetření ovocných stromů a dřevin se má provést až v období, kdy se již neočekává silný pokles teplot. Měl by se aplikovat až po vyrašení stromů, ale nejpozději těsně před kvetením ošetřovaných ovocných dřevin. Teplota při předjarním postřiku by se měla pohybovat nad 15 °C.

Kdy porazit ovocný strom

Období vegetačního klidu

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.

Co dát kolem ovocných stromů : Ovocné stromy mulčujeme v období do sklizně především proti nadměrné ztrátě vody během letních přísušků. Také zde musí být mulčovací vrstva bránící i růstu plevelů silnější, asi 15 – 20 cm. Často se začíná mulčovat již zjara rozdrcenými zbytky větví po řezu stromů, tato vrstva se zesílí posečenou travou nebo slámou.

Jednoletý stromek s obrostem zkrátíme na 80-90 cm, kmínek do 40 cm vyčistíme od obrostu a oček a výhony rostoucí v ostrém úhlu ohneme do vodorovné polohy. Dvouletý stromeček zkrátíme na 100-120 cm, silné boční výhony zkrátíme, nevhodné ohneme a pokud je terminál příliš silný, ohneme ho také.

Ošetření stromů po řezu

Pokud odřezáváte větve silnější než 4 cm, tak rány ošetřete stromovým balzámem, který zabrání napadení obnaženého dřeva plísněmi a bakteriemi. Menší ranky není potřeba ošetřovat, neboť s těmi si strom dokáže poradit sám. Tímto balzámem ošetřujte i případné praskliny na kmeni nebo jiná poranění.

Jak omladit jabloň

Zmlazujeme v únoru, aby narostlo nové dřevo, které bude plodit, ale čím bujněji strom roste, tím řežeme později. Zkracujeme plodonosné dřevo, to znamená, že omezujeme počet květních i listových pupenů. Strom znovu obrazí a bude mít kvalitnější plody.Jarní práce na ovocných stromech

  1. navápnit jejich kmeny.
  2. postříkat zelenou skalicí proti mechu a ten pak zlehka okartáčovat.
  3. provést řez, zejména u jádrovin.
  4. stříkat je proti přezimujícím škůdcům a chorobám.
  5. upravit půdu kolem stromů
  6. vyset kolem nich žádoucí rostliny.

O povolení nemusíte žádat v případě, že chcete kácet dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí. Je ale třeba si dát pozor také na případ, kdy sice dřeviny těchto rozměrů nedosahují, ale tvoří souvislý, tzv. zapojený porost dřevin.

Celková doba pěstování klasického stromu ve školce je tři roky. U vyšších tvarů 4 roky, vřetena dva roky. Při pěstování lze použít i slabší podnože.

Čím se hnojí ovocné stromy : Z minerálních hnojiv jsou v sadařství nejrozšířenější dusíkatá, fosforečná a draselná hnojiva. Mezi dusíkatá hnojiva patří ledek amonný, síran amonný, ledek sodný a dusíkaté vápno (kyanamid vápenatý). K fosforečným hnojivům patří fosforit, superfosfát, precipitát a Thomasova moučka.

Jak se řeže strom : Při kácení uděláme do kmene zářez ve tvaru V do poloviny průměru kmene, a to ze strany, kam má strom padat. Poté vyrazíme vyříznutý klín a strom podřízneme z druhé strany rovně, tedy rovným řezem kolmým ke kmeni stromu zhruba v polovině výřezu na druhé straně. Strom by poté měl začít padat sám, sotva se řezy spojí.

Proč usychá jabloň

Vstupní bránou pro infekci jsou místa po mechanickém poranění či poškození mrazem. První příznaky onemocnění můžeme pozorovat v jarních a raných letních měsících. Další možnou příčinou strádání mladé jabloně může být krčková hniloba ovocných dřevin často též nazývaná límcová choroba ovocných dřevin.

Péče o ovocné stromy na jaře

Zalévejte v čase bez mrazů, vydatně kolem kmene. Nejlépe do mísy, kolem kmene, která je odplevelení, připravena na vstřebávání vláhy a živin. Můžete tam přidat několik lopatek rozloženého kompostu, případně startovacího hnojiva pro růst a kvetení.Čím stromy natírat

Klasickým přípravkem je vápenné mléko, které si lehce každý pěstitel namíchá doma. Hašené vápno (hydroxid vápenatý) smícháte s vodou a „mléko“ je hotové. Optimální je 20% roztok, do nějž můžete přidat i trošku hlíny. Hlína se přidává do směsi z důvodu lepšího přilnutí barvy ke kůře.

Jak Ostrihat stary strom : Pokud chcete prořezáním omladit starší stromy, nesnažte se řezat a stříhat všechny staré větve najednou, jinak strom vyžene mladé větve ze všech oček. Lepší je prořezávat postupně třeba několik let. Používejte vždy ostré nářadí. Na slabší větve používejte zahradnické nože a nůžky a u silnějších sáhněte i po pilách.