Jak oslovit komisí u obhajoby?
– Pokud budete v průběhu obhajoby oslovovat jednotlivé členy komise, můžete je oslovovat: o funkcí zastávanou v komisi: „vážený pane předsedo“(komise), resp.Až budete stát v té místnosti, začněte pozdravem adresovaným komisi např. vážená paní předsedkyně, vážení členové komise. Uklidníte se. Občas studenti použijí oslovení vážená předsedkyně (a to mě brní trochu uši, ale nervozita dělá své).Snažte se mluvit uvolněně ale ne monotónně. Vyvarujte se rychlému vyprávění tzv. "blábolení". Pokud budete mluvit pomaleji budete mít čas zamyslet nad tím, co chcete říct a nebudete se mýlit.

Jak probiha obhajoba maturitní práce : Obhajoba probíhá v učebně s datovou projekcí a trvá nejvýše 15 minut po předchozí patnáctiminutové přípravě. Během obhajoby maturitní práce žák prezentuje svoji práci, odpovídá na navržené otázky vedoucím práce a oponentem, odpovídá na dotazy komise.

Jak dlouho trvá obhajoba

Celková délka obhajoby jednoho studenta je zpravidla 20 minut, ne však méně než 10 minut a více než 30 minut (vyjma specifických případů, zejména jedná-li se o nedoporučení práce k obhajobě, může být obhajoba i delší).

Co říct na obhajobě : Na závěr stručně celou bakalářskou práci shrňte, k jakým cílům jste došli a zda jste Vámi zvoleného cíle dosáhli. Uveďte, zda zvolené hypotézy byly vyvráceny nebo naopak potvrzeny. Okomentujte doporučení pro budoucí praxi, čím je Vaše práce přínosem. Můžete také naznačit směry dalšího výzkumu.

Jak připravit prezentaci k obhajobě

  • Titulní snímek: Měl by obsahovat název vaší práce a otázku, kterou vaše prezentace zodpovídá.
  • Úvodní snímek: Měl by představit váš výzkumný problém, cíle a motivaci.
  • Snímek s literárním přehledem: Měl by shrnout hlavní teorie a studie související s vaším tématem.


Na začátku nesmí chybět představení tématu, nastínění osnovy vystoupení, na konci pak rekapitulace nejdůležitějších informací a závěr. Každá část prezentace by měla být od ostatních oddělena nějakým odlehčením, humornou vsuvkou atd.

Jak nejlépe ukončit prezentaci

  1. Shrnutí Stručně shrňte hlavní myšlenku své řeči. Snažte se nemluvit příliš nudně, neopakovat stejnými slovy.
  2. Výzva k akci. Cílem výzvy k akci je přimět posluchače k tomu, aby něco udělali – jednu konkrétní věc teď, nebo nikdy.
  3. Zajímavý tip. Nabízet konkrétní produkty můžete v rámci výzvy k akci.

Vyhněte se stylům pěst do dlaně či modlící se mnich. Ruce nikdy nespojujte za zády jako žáčci první třídy. Obě ruce spuštěné volně podél těla také nepovažuji pro prezentaci za zcela ideální, i když to někteří lektoři doporučují.Obsah by měl být stručný, heslovitý, případné věty krátké, srozumitelné. srozumitelnost a viditelnost obrázků před prezentací. Videa pouze krátká, k tématu. Minimalizovat použité animace a přechody – volit krátké a přehledné animace stejné v celé prezentaci.

  1. Shrnutí Stručně shrňte hlavní myšlenku své řeči. Snažte se nemluvit příliš nudně, neopakovat stejnými slovy.
  2. Výzva k akci. Cílem výzvy k akci je přimět posluchače k tomu, aby něco udělali – jednu konkrétní věc teď, nebo nikdy.
  3. Zajímavý tip. Nabízet konkrétní produkty můžete v rámci výzvy k akci.

Co rict na zacatku prezentace : Zaujměte pozornost hned na začátku

Na začátek prezentace si přichystejte něco speciálního, co zaujme publikum. Mělo by to být ale samozřejmě k tématu. Můžete položit třeba otázku, pustit krátké video, ukázat zajímavou fotografii nebo povyprávět nějakou historku.

Jak nebyt ve stresu při prezentaci : Nejúčinnějším způsobem, jak se trémy zbavit, je kvalitní příprava a jistota nabytá opakováním. TIP: Snižte trému tak, že se na vaši prezentaci dobře připravíte. (A tím není myšleno učení se nazpaměť, ale naopak, postupné vylepšování a přemýšlení o prezentaci. Jen díky tomu je možné uvědomit si, co v prezentaci říkat.)

Jak jinak říct Děkuji za pozornost

Navrhněte schůzku, během které podrobněji proberete možnosti spolupráce. Nezapomeňte uvést kontakt na sebe. Znásobte svou šanci, že si publikum zapamatuje to nejpodstatnější — řekněte jim ještě jednou to nejdůležitější. Najděte citát, který zdůrazní pointu prezentace a podpoří vaše sdělení.

Zahajte prezentaci zajímavostí, číslem či příběhem, zaujměte publikum od prvních vteřin. Nezapomínejte, že už během prvních 90 vteřin pozornost diváků dvakrát uteče k jiným myšlenkám. Nedejte jim možnost vás neposlouchat! Linka prezentace se dá postavit zajímavě.Léky zmírňující úzkost a psychické napětí

Mezi nejčastěji užívaná anxiolytika patří benzodiazepiny: krátkodobě působící (do cca 2 hodin) – oxazepam, triazolam. se střední dobou účinku (6 – 8 hodin) – nitrazepam, flunitrazepam, alprazolam. dlouhodobě působící (až 12 hodin a více) – diazepam, klonazepam, chlordiazepoxid.

Jak se uklidnit při stresu : Praktické techniky zvládání stresu

  1. Aktivní pohyb. Jeden z nejefektivnějších způsobů, jak se uklidnit ve stresu, je pohyb.
  2. Vyvážená strava.
  3. Omezení času stráveného na PC, mobilu a sociálních sítích.
  4. Najděte si čas na sebe.
  5. Záškodník jménem kofein.
  6. Naučte se říkat NE.
  7. Zajděte si na jógu.
  8. (Roz)mazlete se.