Jak opravit Podomitkovou baterií?
Podomítkové těleso není součástí každé baterie

Základem každého podomítkového řešení je podomítkové těleso. Právě v něm se mísí teplá a studená voda. Těleso zároveň rozděluje proud vody do jednotlivých výtoků. Buď na napouštění vany, nebo do sprchy.Baterie, které umístíte pod omítku, jsou bezpochyby hezčí. Skryje se vše, co nemá být vidět, zůstane pouze designová páka s rozetou. Pokud Vašemu oku sedí kulaté tvary, dobrou volbou je řada Essence v případě hranatých baterií doporučujeme řadu Eurocube.Baterií teče velmi tvrdá voda, občas také chybí na přívodu filtr nečistot. Drobné částečky z vodovodního řadu (anebo zbytky nánosů vodního kamene) se pak dostávají mezi keramické desky kartuše a poškodí jejich povrch.

Jak funguje přepínač sprchy : přepínač by měl mít aretaci, tedy, musíte vytáhnout přepínač směrem k sobě a mírně ho pootočit, cca o čtvrt otočky, pak by měl klobouček zůstat nahoře a voda by měla téci do horní hlavové sprchy.

Jak zmerit rozteč baterie

Rozteč – detail, který hraje důležitou roli

Její změření je velmi jednoduché. Výsledkem bude vždy buď 100 mm, nebo 150 mm. Jakou hodnotu máte vy Stačí vzít do ruky metr, nebo dostatečně dlouhé pravítko a změřit vzdálenost od středu levé matice za baterií a do středu pravé matice.

Jak odmontovat Pakovou baterií : Odšroubujete matice pod krytkami, které drží buď na závitu, nebo jsou ke zdi jen napasovány, a poté můžete baterii jednoduše sundat. Poté si připravte novou baterii – většinou stačí přidělat ramínka a nasadit krytky. Dalším krokem už je samotná instalace na zeď, která probíhá stejně jako demontáž, jen naopak.

Životnost Li-Ion akumulátoru se odhaduje na cca 5 let. Z praxe víme, že životnost akumulátoru nejvíce ovlivní právě uživatel. Přese všechny výhody výše vypsané jsou lithiové akumulátory stále relativně drahé, i přes značné snížení ceny v posledních letech, a zároveň citlivé na zacházení.

Životnost baterie se uvádí v počtu nabíjecích cyklů, které je baterie schopna absolvovat, než začne být pokles kapacity citelný. Odhadovaná průměrná životnost moderních Li-Ion nebo Li-Pol baterií je 600 až 1000 plných nabíjecích cyklů.

Proč vrže páková baterie

Neustálé kapání bývá obvykle způsobeno prasklou patronou nebo ventilem. Skřípání – Pokud páčka vaší baterie skřípe, když pouštíte vodu, může to znamenat poškození, které vyžaduje naléhavou opravu. Někdy stačí, když na skřípající páčku nanesete trochu maziva. Ale pokud to nepomůže, je načase zavolat instalatéra.Šroubek nebo matice, která drží těsnění a braní jeho odstranění, je potřeba povolit. Poté lze vyměnit staré těsnění za nové těsnění. Někdy stačí je jen otočit, ale pro jistotu je lepší úplná výměna těsnění za nové. Pokud ovšem voda pořád kape, v tom případě je potřeba vyměnit i těsnění okolo kohoutku.Šroubek nebo matice, která drží těsnění a braní jeho odstranění, je potřeba povolit. Poté lze vyměnit staré těsnění za nové těsnění. Někdy stačí je jen otočit, ale pro jistotu je lepší úplná výměna těsnění za nové. Pokud ovšem voda pořád kape, v tom případě je potřeba vyměnit i těsnění okolo kohoutku.

Pomocí sika kleští (sikovek) nebo pomocí francouzského klíče nebo klíče č. 17 vytočíme kohoutek proti směru hodinových ručiček. Kombinovanými kleštěmi vytočíme matičku, která drží těsnění, a vyjmeme ho ven. Pak můžeme těsnění otočit, to v případě, že z druhé strany není otlačené, ale vhodnější je ho vyměnit za nové.

Co je rozteč u baterie : České baterie má 100 mm rozteč (rozteč je vzdálenost rozestupu vodovodních trubek ve stěně). Před rokem 1989 byla tato rozteč ve všech domácnostech ČR. Dejte si pozor, všichni zahraniční výrobci dodávají pouze 150 mm rozteč. 100 mm rozteč koupíte výhradně od českých výrobců baterií.

Co je roztec baterie : rozteč je u nástěnných baterií vzdálenost mezi středem přívodu teplé a studené vody. Standardní rozteč je 15 cm, ale vyrábí se také baterie s roztečí 10 cm.

Jak vycistit ucpanou baterií

Vápenaté usazeniny tak zůstanou na minimu a vy tím ušetříte čas při dalším domácím úklidu.

  1. 1: Naneste ocet na odličovací tampon. Namočte odličovací tampon do octového roztoku, dokud nebude zcela nasáklý.
  2. 2: Přitiskněte odličovací tampon na baterii.
  3. 3: Nechte ocet působit.
  4. 4: Propláchněte kohoutek.


Nabíjecí proud zvolte opět velmi malý (100 – 200 mA) a začněte nabíjet. Ve chvíli, kdy napětí na baterii dosáhne hodnoty 3,3V na článek, tak nabíjení přerušte a podobně jako v prvním případě dejte baterii nabíjet nízkým proudem v Li-pol režimu. Po celou dobu nabíjení baterii kontrolujte a mějte pod dohledem.Přinášíme vám několik typů základních pravidel, jak pečovat o Li-ion baterii, aby vám vydržela v dobré kondici po dlouhá léta.

  1. Baterii nabíjejte při pokojové teplotě
  2. Nevybíjejte baterii až do nuly.
  3. Nenechávejte baterii nabitou na 100% příliš dlouho.
  4. Optimální provozní režim 25%-80%
  5. Pomalejší nabíjení šetří baterii.

Jak zmerit životnost baterie : Měřte každý den po dobu týdne. Pokles mezi jednotlivými dny musí být do setiny voltu, v rámci celého týdne pod jednu desetinu. Takže třeba z 12,8 na 12,7 V. Pokud baterie klesá rychleji, je to indikace – když ne k výměně, pak přinejmenším k odborné prověrce (měření kapacity).