Jak opravit omítku po elektroinstalaci?
Výborným pomocníkem, který nám umožní rychle, snadno a přesně vymezit drážku pro kabeláž, je drážkovací fréza, ale stačila by také úhlová bruska neboli „flexa“. Nevýhodou je ale velké množství prachu při řezání a proto použijte nářadí s odsáváním.Postup opravy trhlin omítce

  1. Opatrně proškrábněte prasklinu v omítce ostrým předmětem, nejlépe špachtlí
  2. Očistěte spáru od prachu a nečistot.
  3. Okolí zdiva navlhčete.
  4. Špachtlí vtlačte tmel do spáry.
  5. Stěrkou plochu vyrovnejte s okolní omítkou.
  6. Po zavadnutí tmelu opravované místo lehce zahlaďte.

Plochu vždy nejprve namočte a následně plynulým pohybem hladítka zamázněte. Výsledný povrch je možné přebrousit. U větších otvorů použijte maltovou směs (posloužit může například jádrová omítka). Postup je obdobný jako u sádry, zpracovávaný povrch se ale doporučuje napustit penetrací.

Jak opravit díry v omítce : Šlehaný tmel

Tmel je vodou ředitelný, při vysychání se nesmršťuje, a proto se nepropadá ani nepraská. Tmel lze přetírat barvami, je určen pro použití v interiéru i exteriéru. i. Nanášíme do díry pomocí špičky špachtle a tmel lehce zapravíme do otvoru.

Čím zahodit Šlice

S tou po namočení budete šlice zahazovat zednickou lžící nebo špachtlí. Omítku do šliců nelze nijak nanést, hned by vým odpadla. Musíte je pouze zahazovat maltou. U této práce nemusíte nijak spěchat.

Jak vést kabel po zdi : Jak na vedení kabelů ve zdi

Do vysekaných nebo vyřezaných drážek můžete umístit přímo samotné kabely nebo praktické chráničky, které jsou výhodné pro případnou změnu nebo doplnění kabeláže v budoucnu. Chráničky jsou praktičtější třeba v případě vedení pro přenos multimédií.

Dnes je nejčastějším podpůrným prvkem perlinka a nebo chemické adhezní můstky. Ovšem i nadále lze sáhnout po starých, tradičních metodách a nic nepokazíme, v případě pouhých oprav starých omítek je to navíc nezbytné a při renovacích památkově chráněných budov také. Přitom tím uctíme řemeslný um předků.

Jestliže je původní omítka v dobrém stavu a nevyžaduje žádné dorovnání a jiné zásadní úpravy, lze vyřešit opravu pouze nanesením nové štukové vrstvy. Před nanášením nové štukové omítky se doporučuje starou zeď napenetrovat a teprve po zaschnutí penetračního nátěru, nanést štukovou omítku.

Jak vyrovnat nerovnosti na zdi

Odpověď: Dobrý den, k vyrovnání nerovností je možné použít stěrky – REMAL STĚRKA, druhou možností je použít strukturní nátěr, který opticky zamaskuje drobné nerovnosti. Vhodný je REMAL STRUKTURA, případně Barlet akrylát plus s plnivem.Na hluboké díry po hmoždinkách použijte nejdříve hrubší výplňovou a tmelicí hmotu, která se dá později vrtat i znovu zatížit. Velké otvory můžete vyplnit hrubším tmelem. Nakonec použijte tmel s malou zrnitostí.Velké trhliny ve zdech se nejčastěji opravují tak, že se maltou a kousky zdiva zazdí. Před tím je však nutné odstranit omítku v okolí trhliny a trhlinu vyčistit od prachu a hrubých volných částic. Poté se trhlina vodou navlhčí a zapraví maltou. Pokud to však situace vyžaduje, je mnohdy nutné trhlinu ve zdivu stehovat.

Štuková (fajnová) omítka

Jestliže je původní omítka v dobrém stavu a nevyžaduje žádné dorovnání a jiné zásadní úpravy, lze vyřešit opravu pouze nanesením nové štukové vrstvy. Před nanášením nové štukové omítky se doporučuje starou zeď napenetrovat a teprve po zaschnutí penetračního nátěru, nanést štukovou omítku.

Co je Keraštuk : Keraštuk je šedobílá směs v pastovitém stavu, určené pro okamžité použití. Je vyroběn z ekologicky nezávadných surovin – směsi jemného křemenného písku, plaveného kaolínu, vápana a organického pojhiva. Keraštuk se nanáší především ručně ocelovým hladítkem.

Jak opravit štuk : Na kovové, plastové nebo jiné hladítko naneseme štuk a přiložíme hranou těsně ke stěně. V mírném sklonu pak na stěnu tlakem natáhneme tenkou vrstvu štuku. Pakliže máme takto nataženou větší plochu, přijde na řadu hlazení plstěným hladítkem. Celou plochu zkontrolujeme a nedokonalá místa vyplníme štukem dodatečně.

Jak spojit dráty ve zdi

Kabelové spojky slouží ke spojení kabelů. Použití kabelové spojky je nutné zejména při porušení, přetržení i prodloužení kabelů nebo kabelových vodičů.

Pro protažení kabelu v zadní části stěny je vhodný neodymový kruh. Na přední část stěny využijete kotoučový magnet. Je velmi silný, disponuje magnetickou silou až 17 kg. Silné magnety z neodymu se k sobě přitahují i přes příčku nebo sádrokartonovou desku tlustou 1 až 1,5 cm.Pomocí nerezového hladítka naneste celoplošně tenkou vrstvu (1-3mm) SOUDAL Vnitřní vyrovnávací stěrky. Po úplném zaschnutí povrch přebruste smirkovým papírem nebo např. SOUDAL Brusnou mřížkou. Stěrku můžete také využít pro opravu drobných lokálních nerovností stěn v interiéru.

Čím zpevnit starou omítku : Rabicové pletivo. Rabicové drátěné pletivo také zvýší soudržnost omítky s podkladem. A navíc jej můžeme použít i ve více vrstvách, pokud je vrstva omítky velmi silná (lze použít i perlinku). Rabicové pletivo má průměr drátu 0,8 mm a je prodávané v rolích (nejčastěji po 50 metrech).