Jak opravit dřevěný stůl?
Káva nepovzbudí jenom vás, ale oživí i odřený nábytek. Smíchejte několik lžic mleté kávy s horkou vodou, v takovém poměru, aby vám vznikla hustá pasta. Pokud je barva vašeho nábytku do červena, tak do pasty přidejte trošku jódu. Patu naneste na poškozené místo, nechte působit a následně jemně setřete vlhkým hadříkem.Olej a vosk mohou působit zázraky. Jsou ideální jak pro systematickou péči o dřevěný nábytek, tak pro obnovu produktů. Kromě toho jsou nejpřirozenějšími výrobky na úpravu dřeva bez škodlivých látek.Praskliny a trhliny

Širší trhliny se opravují tzv. špánováním. Tento postup spočívá v nanesení tmelu do trhliny, do níž se pak naklepe tvarově podobný kousek dřeva. Po zatvrdnutí tmelu se dřevěná záplata ohobluje a zbrousí do roviny stolu (či jiného takto opravovaného kusu nábytku).

Čím natřít dřevěný stůl : Správné nátěry

Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo Balakryl Základ. U ostatních barevných odstínů můžeme použít rovnou univerzální barvu Balakryl Uni Mat nebo Lesk ve 2–3 vrstvách. Velmi výhodné je přetření Balakrylu Uni Mat ještě bezbarvým interiérovým lakem Balakryl Sportakryl Mat.

Jak zamaskovat škrábance na dřevě

Vlašský ořech

Je relativně měkký a mastný, takže snadno pronikne do škrábanců na nábytku. U světlého dřeva jej můžete nahradit mandlí. Dalšími náhražkami jsou para ořechy nebo pekanové ořechy. Stačí výjmout jádro ze skořápky a energickými krouživými pohyby je vetřít do poškrábaných míst.

Jak opravit dřevěnou desku stolu : Nejjednodušší a nejdostupnější metodou je obrousit povrch smirkovým papírem. Na začátku použijeme hrubější typ pro zarovnání hlubších nerovností a později jemný pro dokonalé vyrovnání povrchu. Další možností je použití (pokud to povrchu neuškodí) odstraňovače starých nátěrů.

Ideální je sáhnout po měkké prachovce, která nepouští vlákna (například bavlněný, lněný hadřík či jelenice). Tu můžete navlhčit vhodným čisticím prostředkem (nanášejte jej na prachovku, nikoli přímo na dřevo), na prach lze použít třeba i jablečný ocet. Rozhodně dřevěný nábytek nikdy neotírejte mokrým hadrem.

Doporučuje se tmel polyuretanový (Soudal, Den Braven, SikaFlex, 3M). Oba typy tmelů sice nelze brousit, ale zvláště s balením ve výtlačných kartuších můžete docílit důkladného vyplnění i hlubších prasklin. Prodávají se také v kelímcích, z nichž se snadno zapraví do praskliny špachtlí nebo spárovačkou.

Jak ošetřit dřevěný stůl

Běžně je vhodné nábytek otírat suchým nebo lehce vlhkým látkovým hadříkem. K čištění nikdy nepoužívejte chemikálie! Pokud by se vám stalo, že na stolku zůstane nějaký flek od potravin nebo tekutin, je vhodné postižené místo jemně přebrousit brusným papírem o hrubosti 320 a následně opět ošetřit olejem.Na mělké rýhy si můžete koupit speciální sadu na opravu dřevěné podlahy. Sada většinou obsahuje vosk v různých odstínech dřeva, hrot pro aplikaci vosku a sprej pro zafixování. Vosk vyplní škrábanec a už si ho nikdo nevšimne. Velmi jednoduché řešení nabízejí také takzvané retušovací tužky.Nejjednodušší a nejdostupnější metodou je obrousit povrch smirkovým papírem. Na začátku použijeme hrubější typ pro zarovnání hlubších nerovností a později jemný pro dokonalé vyrovnání povrchu. Další možností je použití (pokud to povrchu neuškodí) odstraňovače starých nátěrů.

Nejjednodušší a nejdostupnější metodou je obrousit povrch smirkovým papírem. Na začátku použijeme hrubější typ pro zarovnání hlubších nerovností a později jemný pro dokonalé vyrovnání povrchu. Další možností je použití (pokud to povrchu neuškodí) odstraňovače starých nátěrů.

Jak opravit mezery mezi parketami : Jako plnicí látka se používá tmel, který se míchá s brusným prachem většinou v poměru 1:1 (například „Gel“ od Bony). Tento tmel se barevně podobá položeným parketám. První tmelení se provádí pomocí nerez ocelové stěrky. Hmota se rovnoměrně rozetře po celé ploše podlahy.

Jak vyplnit díru ve dřevě : Jemnou práci při opravách přenecháme nejlépe excentrické brusce. Bruska dodá opravenému místu dokonalý vzhled a zaručí co nejhladší přechod do dřeva. Tuto techniku lze použít také v případě, že musí být určité tvary vloženy do dřevěného povrchu nebo se vyskytují nepravidelné dřevěné otvory.

Čím vyplnit spáry v dřevěné podlaze

Spárovým tmelem BONA HOME zacelíte spáry a neduhy na dřevěné podlaze v interiéru. Určený do interiéru na rozměrově stabilní malé až středně velké dřevěné podlahy. Skvěle vyplní spáry o rozměru 0,1 – 2 mm a drobné neduhy jako např. díry po šroubech.

Z díry v podlaze stačí odstranit nesoudržné části, průmyslovým vysavačem vysát prach, díru navlhčit vodou a zapravit betonovou směsí. Povrch betonové směsi se zahladí ocelovým hladítkem a je hotovo. Menší díry v betonové podlaze není třeba opravovat, vyrovnají se během aplikace samonivelační stěrky.Pokud najdete poškozenou dýhu jen povrchově, stačí jen leštit tak dlouho, až se sjednotí tvar a hladkost. Pokud je to nutné, rýhu či vryp vyplňte voskovým tmelem vhodné barvy nebo včelím voskem. Při tmelení truhlářským tmelem postupujeme podle pokynů výrobce.

Jak vyplnit mezery mezi parketami : Před tím, než při renovaci podlahy začneme s posledním broušením, je nutné vyplnit všechny spáry, součky a praskliny spárovacím tmelem. Jako plnicí látka se používá tmel, který se míchá s brusným prachem většinou v poměru 1:1 (například „Gel“ od Bony). Tento tmel se barevně podobá položeným parketám.