Pražení semínek je skutečně jednoduché, stačí semínka rozprostřít na teflonovou pánev a pražit na mírném plamenu po dobu 15-20 minut, dokud dostatečně nezezlátnou. Semínka je dobré osolit. Sůl vám pomůže nejen zvýraznit jejich chuť, ale navíc také zvýší využitelnost nenasycených mastných kyselin.Troubu předehřejte na 170 °C, připravte si plech a vyložte jej pečicím papírem. Semínka smíchejte s kokosovým olejem, medem a skořicí. Semínka rovnoměrně rozprostřete na plech a pečte v předehřáté troubě 10–12 minut na 160–170 °C. V polovině pečení semínka prohrábněte, aby se opekla rovnoměrně.Pražení před loupáním je vhodnější nasucho, nejlépe v předehřáté troubě na zhruba 200 stupňů Celsia, stačí pouhých 10–15 minut, aby slupka nebyla příliš připálená. Loupání dýňových semínek je pak snazší, zvláště oddělení jádra po narušení bočního spoje slupek. Jak oloupat dýňová semínka pro komerční využití
Jak připravit dýňová semínka do polévky : Oblíbenou tepelnou úpravou je pražení – semínka na pánvi lze trochu osolit a přidat k nim pár kapek oleje. Opražená semínka jíme přímo – jako chuťovku. Jsou oblíbená do salátů (ovocných i zeleninových) a skvělá na posypání dýňové polévky.
Jak sušit dýňová semínka v troubě
Jak vysušit dýňová semínka Dýňové semínko v troubě nejlépe vysušíte na 200 °C. Trvá to přibližně jednu hodinu. Stačí se zbavit dužiny, vyskládat dýňová semínka na plech s pečícím papírem a dát do trouby.
Jak porazit dýňová semínka : Můžete to provést několika způsoby: Buď na pánvi, což je nejjednodušší metoda, anebo v troubě předehřáté na 180 stupňů Celsia. Po pěti minutách semínka otáčejte, pražit stačí zhruba 20 minut, aby nebyla příliš spálená.
Dýni očistíme, oloupeme a zbavíme semínek. Poté ji nakrájíme na větší kostky a dáme do mísy. Zakápneme lžící olivového oleje, osolíme, opepříme, vmícháme bylinky a dobře promícháme. Dýni pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 35 až 40 minut dozlatova.
Máčení trvá přibližně jeden až dva dny. Semena by měla být celou dobu zcela ponořená pod vodou. Jde o to, aby nasála vodu a nastartovalo se u nich klíčení. Vyset do země bychom je ale měli dříve, než klíček prorazí obalem semínka.
Co přidat do dýňové polévky
Vylepšení dýňové polévky
Chuť polévky můžete ještě vylepšit, a to několika způsoby. K drobnému dochucení vám pomůže různé koření. Mezi nejčastěji používané patří kari, muškátový oříšek, česnek, nastrouhaný zázvor, chilli nebo tymián.Hrst dýňových semínek vám doslova zlepší náladu!
- Vydlabaná dýňová semínka zbavte dužiny a nechte je 15 minut povařit ve vodě, aby změkla.
- Pak je osušte papírovou utěrkou.
- Semínka šoupněte na cca 45 minut do trouby zahřáté na 120°C.
Dýňová semínka se nejlépe suší v předehřáté troubě na 180 stupňů Celsia, na papíře by se neměla vzájemně překrývat a vždy po několika minutách je vhodné jimi zatřást, aby se nepřipékala. Sušení trvá jen několik minut a po vychladnutí se mohou promnout v ruce, aby se zbavila tenkého zaschlého povlaku.
Semena se zatlačí špičku dolů do hloubky přibližně dva centimetry. Pak se květináč umístí na okenní parapet; první výhonky se ukážou již po pouhých několika dnech. Optimální teplota pro klíčení dýní je 20° C až 25° C.
Jak se dělá pečená dýně : Dýni očistíme, oloupeme a zbavíme semínek. Poté ji nakrájíme na větší kostky a dáme do mísy. Zakápneme lžící olivového oleje, osolíme, opepříme, vmícháme bylinky a dobře promícháme. Dýni pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 35 až 40 minut dozlatova.
Jak se peče dýně Hokaido : Dýní nakrájíme i se slupkou na měsíčky. Položíme na pečicí papír na plech a potřeme směsí z oleje, česneku, bylinek a soli. Pečeme při teplotě 180 °C zhruba 40 minut. Podáváme s parmezánem jako samostatné jídlo nebo bez něj jako přílohu k masům či rybám.
Jak Oprazit semínka
Semínka pražená v troubě jsou nejlepší a mají nejvýraznější chuť, pokud máte ale málo času, další možností je opražit semínka na pánvi. Na velké nepřilnavé pánvi rozehřejte olej. Přidejte dýňová semínka a za častého míchání je opékejte, dokud nezískají zlatohnědou barvu a vůni, trvá to asi 10-15 minut.
Proč semena a ořechy namáčet eliminují se enzymové inhibitory a sníží se množství antinutrientů, zejména kyseliny fytové, která brání správnému vstřebávání živin a minerálů. odstraní se špína, prach a plísně. nastartuje se proces klíčení, který zvyšuje množství množství živin, vitamín a minerálů.Na oleji zpěňte cibuli a česnek, přidejte dýni, brambor a krátce zarestujte. Zalijte směs zeleninovým vývarem (popřípadě vodou), přidejte sůl, pepř a dále vařte. Jakmile brambory i dýně změknou, rozmixujte dýňovou polévku tyčovým mixérem na hladký krém.
Jak vylepšit dýňovou polévku : Vylepšení dýňové polévky
Chuť polévky můžete ještě vylepšit, a to několika způsoby. K drobnému dochucení vám pomůže různé koření. Mezi nejčastěji používané patří kari, muškátový oříšek, česnek, nastrouhaný zázvor, chilli nebo tymián. Do polévky je vždy vhodnější použít zeleninový vývar než obyčejnou vodu.