Jak omladit zimolez?
Nejvhodnějším obdobím k řezu je podzim, kdy opadá listí, nebo jaro, před prvním rašením. Ochrana rostlin na zimu: Zimolez kamčatský je plně mrazuvzdornou rostlinou, žádnou zvláštní péči v chladných měsících nepotřebuje.Doporučujeme pravidelnější prořezávání zimolezu – zhruba každý rok až dva. Vysokou úrodu lze získat při průměrné délce přírůstků nejméně 20cm. Proto je dobré staré větve zahušťující korunu v 8mém až 10tém roce vyříznout "na čípek".Pro dobrou plodnost je důležité rostliny na jaře přihnojit Hydrokomplexem nebo Cereritem. Rostliny jsou sice samosprašné, ale pokud vysadíte více rostlin, docílíte daleko vyšších výnosů. Koncem července začínají zasychat a opadávat listy a rostlina ukončuje růst.

Jak voní zimolez : Má hořko-sladkou, malinko “pendrekovou” sofistikovanou vůni, která se skvěle doplňuje s citrusy, patří k tónům srdce. Zimoléz má široké uplatnění v parfumářství i léčitelství. Květy jsou silně vonné. Kvete od července do srpna a voní nejvíce večer, což přitahuje velké roje motýlů, opylující květiny.

Jak se starat o zimolez kamčatský

Zimolez kamčatský, známý také jako kamčatská borůvka, je nenáročná rostlina, která roste na slunném i polostinném stanovišti, nemá speciální nároky na půdu a zálivku, také péče o keř samotný není nijak náročná. Jakmile nám rostlina zakoření, není třeba se o ni prakticky vůbec starat. Navíc je plně mrazuvzdorná.

Jak chutná zimolez kamčatský : Zimolez kamčatský Blue Treasure je odrůda s kulatějšími plody, které dorůstají velké 2, 5 – 3cm. Zrají od poloviny června. Chuťově jsou plody dobré, navinule sladké, příjemné chuti. K úspěšnému pěstování potřebuje opylovače, jinou odrůdu zimolezu.

Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.

Kdy je vhodný čas na řez a střih stromu

Střih je nutno během roku alespoň jedenkrát opakovat – záleží vždy na tom jak vaše rostlina přirůstá. Bujně rostoucí můžete tvarovat i třikrát během jednoho vegetačního období. Nejčastěji se řez provádí v průběhu června, většinou pak ještě jednou v průběhu srpna.

Čím hnojit Kyselomilné rostliny

Kyselomilné rostliny, jako jsou například kanadské borůvky, azalky, brusinky, rododendrony nebo hortenzie, nesnášejí vápno. To znamená, že je nutné se vyvarovat všech hnojiv, která jsou plněna na sádrovci. Pro tyto rostliny jsou spíše vhodná tekutá hnojiva nebo hnojiva v podobě krystalků, která neobsahují vápno.Květy jsou trubkovitého tvaru a přicházejí v různých odstínech bílé, růžové nebo červené barvy. Kvete na jaře a v létě a je atraktivní pro opylovače, jako jsou včely a motýli. Plody zimolezu tatarského jsou kulaté až oválné bobule, které dozrávají v létě a mají červenou nebo oranžovou barvu.Květy jsou žlutobíločervené a vykvétají v červnu a červenci. Plodem je tmavě červená bobule, která je jedovatá. Tento zimolez upřednostňuje slunné či polostinné stanoviště, ve stínu méně kvete. Vyhovují mu propustné, živné, ideálně zásadité půdy s dostatkem vláhy.

Množení je možné dřevitými řízky, které řežeme v listopadu nebo polodřevitými řízky, které řežeme v létě. Množení je také možné hřížením. Sadba: Rostlinu vysazujeme nejlépe na podzim do sponu 300 x 150 cm.

Jak rychle roste zimolez kamčatský : Dorůstají do výšky asi 1,5 až 1,8 metru, do šířky o trochu méně. Proto se dají volně kombinovat právě například s rybízem, ale dodržujte mezi rostlinami rozestup asi jeden metr. V prvních letech po výsadbě roste zimolez kamčatský středně silně, a díky tomu se do plné plodnosti dostane přibližně za čtyři roky.

Kam zasadit zimolez kamčatský : Nic takového se většinou nestalo, keře mají jen po vegetačním období a čekají na další.

  1. Stanoviště a výsadba – zimolezy vyžadují slunné stanoviště, nejlépe s celodenním slunečním svitem a dostatkem prostoru.
  2. Hnojení a závlaha – k úspěšnému pěstování je potřebný dostatek vody.

Jak omladit keře

Postupné zmlazení keře

Při postupném zmlazení odřízneme v prvním roce cca třetinu (nejvýše až polovinu) hlavních větví téměř až u země (cca 5 až 8 cm od země), přičemž odstraňujeme především starší větve a také ty větve, které narušují tvar keře, křižují se a nebo odírají, případně jsou až příliš obrostlé výhony.

Podmínky by měly být již dlouhodoběji příznivé a ze spodní části by měly vykukovat první zelené lístečky. Tedy někdy konec března, duben je stále vhodný čas. Trs odřízněte, sestříhejte velkými nůžkami asi 10 cm nad zemí.Kdy řezat okrasné keře kvetoucí v létě

Optimální termín pro zastřižení je v předjaří nebo časně na jaře – v době, kdy už pominuly silné mrazy, ale dřeviny ještě nezačaly rašit. Většině druhů svědčí silné zastřižení.

Kdy tvarovat jehličnany : Celé jarní období: od poloviny dubna, kdy jehličnany začínají nápadně rašit světle zelenými vrcholíky větévek, až do začátku června, je vhodnou dobou pro první úpravu tvarů pěstovaných jehličnanů. Druhým vhodným obdobím pro tvarování jehličnanů je až začátek podzimu, tedy v měsíci září každoročně.