Jak oloupat Špagetovou dýní?
Dýni rozpůlte, trochu pokapejte olivovým olejem a pečte ji na 200 °C řezem dolů asi 45 minut, dokud nezměkne. Dýni pak nechte vychladnout a vidličkou naškrábejte "špagety". Na olivovém oleji nechte zpěnit nasekaný česnek, přidejte nasekaný tymián a plátky žampionů a vše spolu opékejte asi 10 minut dozlatova.Její výhodou je, že se na rozdíl od ostatních dýní nemusí loupat. Je krásně zbarvená a skvělá do pečených, dušených i vařených jídel. Často ji dostanete v kvalitě bio a pro její nasládlou trochu oříškovou chuť ji milují také děti.Jak poznat zralou dýni

Zralé dýně poznáte podle žlutohnědého zbarvení a zkorkovatění stopky. Okolo nasazení stopky se na slupce začnou objevovat vlasové trhlinky a slupku už nelze proříznout nehtem. Před konečným uskladněním nechte dýně ještě dva až tři týdny osychat na teplém místě chráněném před deštěm.

Kdy sklidit Spagetovou DYNI : Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.

Čím podložit dýně

Dozrávající plody je třeba nechat na rostlině co nejdéle, aby se však nekazily, je vhodné je podložit například neglazovanou dlaždicí, plochým kamenem apod. Nejhorší je totiž pro zrající dýně vlhkost zdola, navíc kámen či dlaždice akumulují teplo a urychlují tak dozrávání plodů.

Jak udělat jednoduchou omáčku na špagety : Na rozehřátém oleji osmažte nadrobno nakrájenou cibuli, prolisovaný česnek, na kostičky nakrájenou mrkev. Přidejte bylinky, rajčata a osolte. Za občasného míchání vařte 15 minut, pak rozmixujte ručním mixérem.

Jak správně sklízet dýně

Zralé plody poznáte podle toho, že mají už zaschlou stopku. Pokud dýni podtrhnete ve chvíli, kdy ještě není zralá, mohou se skrz stopku dostat do dýně bakterie, které ji rychleji zkazí. Proto volte jen ty, které už mají zaschlou stopku, jinak je dýně náchylná k hnilobě.

Rozeznat jedlou dýni od nejedlé není vždy jednoduché, protože jsou si velmi podobné tvarem i barvou. Snadným vodítkem je chuť. Jedlá dýně není hořká. Má-li plod hořkou chuť, nekonzumujte jej.

Jak se pozná zralá máslová dýně

Zralá dýně má pevnou stopku, která již začíná dřevnatět. Slupka je také pevná, matná a sytě vybarvená. Velikost plodů je přiměřená. Při poklepu zní dýně dutým zvukem.Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, která zasahuje hluboko do půdy a dovedou si tedy vláhu najít sami, ovšem za počasí, kdy se pěkné dny střídají s deštěm. Za déle trvajícího sucha to nedovedou ani dýně. Při zalévání dýní nekropte listy, které by pak začaly uhnívat.

Jak udělat špagety s Kečupovou omáčkou : Na oleji podusíme nakrájenou cibulku, přidáme rajče pokrájené na kostky a párek na kolečka (nebo jakýkoliv měkký salám), vše od oka. Dále přidáme kečup a směs koření (bazalka, oregano), sůl a pepř. Nakonec podlijeme vodou a trochu zahustíme tmavou jíškou. Podáváme se špagetami uvařenými dle návodu na obalu.

Jak udělat omáčku k rýži : V hrnku smícháme vodu, solamyl, sojovou omáčku, ocet, cukr, podravku a sůl. Na pánvi rozehřejeme olej a vlijeme obsah hrnku za stálého míchání a dle potřeby doředíme studenou vodou do potřebné hustoty. Povaříme asi 3 minuty a nakonec vmícháme prolisovaný česnek. Podáváme s rýží.

Proč se vydlabávají dýně

Proč se vlastně dýně dlabou, víte to (

Zvyk dlabání dýní v souvislosti s Halloweenem má původ v irské legendě o darebákovi Jackovi. Za svého života Jack velmi hřešil a podvedl i samotného ďábla. Když zemřel, odmítli ho v nebi i v pekle, proto v podobě vydlabané dýně bloudí po Zemi a svíčkou si svítí na cestu.

Jakmile přestane růst, její stonek zdřevnatí. Okolo nasazení stopky jsou na slupce vlasové trhlinky a plod má výraznou barvu. Když na něj poklepete, uslyšíte dutý zvuk. Správná sklizeň a uskladnění významně prodlouží životnost této tykvovité zeleniny.Jak doma sušit tykev z lahve. Pokud byla dýně pěstována speciálně pro výrobu pokrmů nebo jiných produktů, musí být řádně vysušena. Když se dýně suší, je potřeba jí zajistit přístup vzduchu ze všech stran, proto se buď zavěsí, nebo položí na mřížkovou plochu. Lagenaria se suší na čerstvém vzduchu.

Jak se starat o dýně : Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.