Jaký olej je lepší?
Z hlediska zastoupení mastných kyselin v obou olejích je na tom z výživového hlediska lépe olej řepkový. Má vyvážené zastoupení mastných kyselin z hlediska výživových doporučení s ohledem na skladbu stravy průměrného občana České republiky.Na tepelnou úpravu nejlépe vychází rafinovaný řepkový nebo olivový olej. Oba druhy olejů mají vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin, které jsou stabilní i za vysoké teploty při restování nebo smažení.E Kokosový olej. Odborné hodnocení: Kokosový olej je z výživového hlediska vůbec nejhorší. Má až 95 % zdraví škodlivých nasycených mastných kyselin.

Který olej je vhodný na smažení : Na čem smažit Pro klasické smažení na pánvičce (řízky, placky, hranolky) je ideální řepkový olej, doporučují i výživoví odborníci kvůli nízkému obsahu nasycených mastných kyselin. Mnoho lidí nakupuje k tomuto účelu olivový olej z pokrutin (nejčastěji je balený v plastových lahvích), to je však chyba.

Který olej je zdravější

Z hlediska správné výživy jsou nejvhodnější oleje, které obsahují vyšší podíl nenasycených omega-3 mastných kyselin, které nám často chybí. V tomto ohledu je jasným vítězem řepkový olej.

Proč nepoužívat řepkový olej : Řepkový olej obsahuje malé množství nasycených mastných kyselin. Právě nasycené mastné kyseliny (SFA) jsou ve velkém množství méně vhodným zástupcem ze světa mastných kyselin a vyskytují se především v živočišných výrobcích – másle, sádle, ghí, tučném mase a tučných mléčných výrobcích nebo v kokosovém oleji.

Extra panenský olivový olej je výborným zdrojem živin, obsahuje řadu antioxidantů, vitamíny E a K, stejně jako nenasycené mastné kyseliny. Pokud jde o původní přírodní zdroje, je dokonce na úplné špici v obsahu těchto tělu prospěšných látek.

Z důvodu zdraví ke smažení vybíráme tuky vhodné ke smažení, to jsou ty, které vydrží vysokou teplotu. Vhodné jsou rafinované a fritovací oleje a tuky, při smažení v menším množství tuku je vhodné sádlo nebo přepuštěné máslo (ghí). Panenské oleje a máslo ke smažení vhodné nejsou.

Co je nejlepší na smažení

Pro smažení se hodí tuky, které mají vysoký bod záhřevu, říká se mu také kouřový bod. Čím vyšší bod záhřevu daný tuk má, tím je vhodnější pro smažení. Jak máslo, tak i olivový, řepkový nebo slunečnicový olej mají nižší bod záhřevu, to znamená, že se jsou vhodné pro jiné druhy úprav, než je smažení.Lněný olej má nejvyšší obsah omega-3 a poskytuje více než 7 000 mg rostlinné ALA v jedné dávce. Druhý nejvyšší obsah má olej ze semen chia, který obsahuje téměř 5 000 mg ALA v jedné porci.Řepkový olej je díky vyššímu podílu mononenasycených mastných kyselin vhodnější na smažení než olej slunečnicový. Doc.

Extra panenský olivový olej chrání srdce, krevní oběh a slouží jako prevence proti rakovině, zvýšenému cholesterolu, cukrovce, zácpám i rakovině tlustého střeva. Prevenci proti rakovině si vhodným složením stravy si vytváří každý sám a zařazením olivového oleje do jídelníku vytváříme první předpoklad.

Na jakém olivovém oleji smažit : OLIVOVÝ OLEJ NA SMAŽENÍ

Na smažení se nehodí nefiltrovaný panenský olivový olej, protože obsahuje pevné části, které se pálí. Filtrovaný panenský olej použít lze, ale je ho škoda, protože se většina aromatických sloučenin ve vysoké teplotě znehodnocuje. Doporučuje se tedy smažit na oleji nepanenském.

Co je zdravější máslo nebo olej : Server The Independent přináší informaci o škodlivosti rostlinných olejů. Podle expertů se při vaření s těmito tuky uvolňují toxické chemikálie, které jsou spojovýny s rakovinou a degenerací mozku. Zatímco podle nich sádlo, máslo, kokosový a olivový olej představují zdravější varianty.

Na čem Nejzdravěji smažit

Určitě nejhorší na tepelnou úpravu je máslo, které se přepaluje již při 110 stupních a je zdrojem nasycených tuků a cholesterolu. Sádlo také není o moc vhodnější, přepaluje se sice až při 180 stupních, ale je také zdrojem mnoha nasycených tuků.

Jak jsme si uvedli na začátku, omega-6 má převážně prozánětlivé účinky a omega-3 protizánětlivé. Obě mastné kyseliny jsou pro tělo velmi důležité, ale právě jejich výrazný nepoměr ve prospěch omega-6 může způsobit chronický zánět, nadměrné srážení krve a stahování hladké svaloviny a cév.Slunečnicový olej chrání srdce a cévy a má protiaterosklerotický účinek, snižuje „špatný“ cholesterol. Je tedy vhodný k prevenci kardiovaskulárních nemocí. Působí také příznivě na sliznici či popraskanou pokožku. Slunečnicový olej se vyrábí rafinováním, v tomto případě má neutrální chuť a vůni.

Proč nepoužívat olivový olej na smažení : Extra panenský olivový olej – ke smažení je tento olej nevhodný. Vysoké teploty totiž ničí látky (antioxidanty), které se lisováním za studena získávají.