Jak okořenit paštiku?
Skládá se z nového koření, zázvoru, pepře černého, muškátového ořechu, bazalky, tymiánu, bobkového listu, skořice a soli. Paštikové koření můžeme použít i k ochucení dušených jater a ledvinek, na různá dušená masa typu ragú, dušené hovězí plátky, na skopové, vepřové, králičí i drůbeží maso.Paštika na rychlou spotřebu

Kořeníme bylinkami (tymián, rozmarýn atd), kořením, dochutit můžeme česnekem, sušenými brusinkami, sekanými mandlemi, troškou kvalitního alkoholu (brandy, portské), houbami apod. Játra lze nastavit tepelně upraveným tučnějším masem.Vložíme je do hrnce tak, aby teplá voda dosahovala do poloviny výšky sklenice. Poté vaříme asi hodinu při teplotě 95 °C. Hotové paštiky necháme vychladnout a ideálně odležet 2–3 dny. Skladujeme v lednici.

Jak dlouho zavařovat játrovou paštiku : Paštiku naplníme do skleniček 100-150 ml a uzavřeme. Vložíme do zavařovacího hrnce a tepelně opracováváme 80 min při teplotě 80°C. Skladujeme v chladničce.

Jaké koření do vepřové paštiky

Pokud se do domácí paštiky zamilujete, můžete si připravit i vlastní směs koření. Výborná je směs 1 g skořice, 1 g tymiánu, 2 g sušeného zázvoru, 2 g bobkového listu, 4 g muškátového oříšku, 6 g nového koření a 8 g černého pepře. Nejprve ji vysušte v mírně vyhřáté troubě a pak vše jemně umelte nebo utlučte v hmoždíři.

Jaké je paštikové koření : Tato směs koření je určena na domácí paštiku. Koření obsahuje majoránku, pepř, kardamon, kmín, muškátový květ a zázvor.

Zavařování paštiky a pomazánek, mezi které můžeme zařadit např. škvarkovou, masovou, houbovou nebo zeleninovou, probíhá při 90 °C přibližně 40 minut. Stejně jako u ostatních zavařených jídel, i u paštik a pomazánek opakujeme zavaření další den, asi 30 minut.

Paštiku ve skleničkách nechám vychladnout a pak odležet 24 hodin v chladničce. V ledničce vydrží paštika týden, pod přepuštěným máslem dva. Před podáváním ji nechám 30 minut prohřát na pokojovou teplotu. Sváteční variantu paštiky zdobím a ochucuju skvělým brusinkovým želé.

Kolik solí do játrové paštiky

17-20 g soli. Pokud do paštiky nepřidáme tu trochu polévky, po zavaření je to spíš taková paštika ke krájení. Koření smíchám podle naší chuti, ale nikdy nesmí chybět mletý hřebíček.Paštiku ve skleničkách nechám vychladnout a pak odležet 24 hodin v chladničce. V ledničce vydrží paštika týden, pod přepuštěným máslem dva. Před podáváním ji nechám 30 minut prohřát na pokojovou teplotu. Sváteční variantu paštiky zdobím a ochucuju skvělým brusinkovým želé.Čerstvou játrovou paštiku je možné uchovávat v chladničce při teplotě dva až čtyři stupně, ale musí se rychle zkonzumovat. Ostatně játrová paštika by se měla skladovat přímo nad přihrádkou na zeleninu, kde je největší chlad. Již otevřené výrobky je třeba spotřebovat do několika dnů.

K vepřovému můžeme doporučit česnek, kari, kmín, majoránku, oregáno nebo třeba i zázvor. Mletému masu dodáme největší říz, když použijeme kari, mateřídoušku, muškátový květ, šalvěj nebo zázvor. U jehněčího můžeme klidně zvolit například chilli, libeček, oregáno, pažitku, rozmarýn, saturejku, šalvěj nebo tymián.

Co je paštikové koření : Tato směs koření je určena na domácí paštiku. Koření obsahuje majoránku, pepř, kardamon, kmín, muškátový květ a zázvor.

Co patří do gulášového koření : Do mixovací nádoby vložte papriku, chilli, česnek, rozmarýn, majoránku, jalovec, saturejku, petržel, smaženou cibuli, římský kmín, sůl, pepř, bobkový list a muškátový oříšek a melte 10 sek/rychlost 10. Přendejte do vzduchotěsné dózy (cca 200 gramů) a používejte podle potřeby.

Čím zahustit paštiku

Duste do změknutí, ochuťte pepřem a solí, přidejte rozmíchaný Solamyl a nechte zahustit.

Ty mastnější mohou už po roce žluknout nebo změnit konzistenci, ale zase jsou více pečující. Ty sušší vydrží déle. Pokud mění barvu, konzistenci, vysychají a hrudkovatí, určitě je vyhoďte.Zavařování paštiky a pomazánek, mezi které můžeme zařadit např. škvarkovou, masovou, houbovou nebo zeleninovou, probíhá při 90 °C přibližně 40 minut. Stejně jako u ostatních zavařených jídel, i u paštik a pomazánek opakujeme zavaření další den, asi 30 minut.

Čím ochutit vepřové maso : K ochucení se používá sůl a kmín. Pečená vepřová plec / kýta / krkovička – Maso pečeme vcelku, pouze solíme a kmínujeme, během pečení průběžně přeléváme výpekem. Vepřová plec / kýta po selsku – Vcelku nebo i na plátky porcované maso pečeme na sádle, ochucujeme ho solí, kmínem a česnekem.