Osušené plátky cukety jemně osolíme, potřeme rozetřeným česnekem, obalujeme v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka) a ihned klademe na pánev s rozehřátým olejem. Smažíme z obou stran do zlatova a po usmažení uložíme na papírový ubrousek odsát přebytečný tuk.Cuketu není nutné loupat, naopak zelená cuketa po rozmixování udělá polévku vzhledově lákavou. Ve chvíli, kdy je zelenina tak akorát měkká, rozmixujeme ponorným mixérem a přidáme česnek a sůl. Podáváme s osmaženou houstičkou či chlebem.Jak využít starší přerostlou cuketu
Přerostlé cukety využijeme především do jídel, ve kterých nám její vlastnosti nevadí: Hodí se na na přípravu cuketové pomazánkové směsi na topinky, kterou si můžeme snadno zavařit na zimu. Lze ji využít na cuketovou polévku. Zpracujeme ji na cuketové zelí.
Jak oloupat cuketu : Cukety jsou na tom podobně jako okurky – plné vody. Pokud vám na zahradě vyroste obří cuketa, která má tvrdou slupku, tak ji samozřejmě oloupejte, ale menší cukety stačí jen omýt vodou.
Jak udělat cuketu na pánvi
Cuketu omyjeme. Poté ji i se slupkou podélně rozkrojíme, nakrájíme na proužky a následně na kostičky. Na kapce olivového/řepkového oleje restujeme, po chvíli podlijeme vodou, přidáme utřený česnek a podusíme dalších 10 minut. Následně mírně osolíme, opepříme a restovaná cuketa je připravená k servírování.
Jak dlouho sterilovat cuketu : Cuketu vyčistíme od jader a hrubě postrouháme. Přidáme pokrájenou cibuli na kostičky a promícháme vše s cukrem, solí, kmínem a octem. Necháme asi 1/2 hod odležet a pak naplníme do sklenic a sterilujeme 30 minut při 85 °C. V zimě jen podusíme na troše sádla a můžeme hodovat.
Jak poznat jedovatou cuketu Nebezpečnou cuketu poznáte podle extrémně hořké chuti. Jakmile narazíte na hořkou cuketu, určitě ji nejezte a raději ji hned vyhoďte. Proto se doporučuje cuketu vždy nejdříve ochutnat, než ji přidáte do jakéhokoli pokrmu.
Příprava příkrmu z cukety
- Cuketu omyjeme a oloupeme.
- Nakrájíme na malé kousky.
- Vaříme v páře asi 10 minut, dokud kousky nejsou úplně měkké.
- Cuketu rozmixujeme do hladké kaše.
Co udělat s cuketou na zimu
Této výtečné zeleniny si můžete užívat po celý rok. Zamrazte ji, zavařte jako zelí nebo jako cuketovou směs pod maso či na topinky. Vyzkoušejte i méně tradiční výrobky z cuket jako jsou cuketové slanečky, utopence, pikantní hořčice nebo cuketové chutney i orientální cuketa.Nejlepší je dochucovat přímo čerstvými bylinkami, jako jsou třeba petrželka, oregano, estragon a různé druhy meduňky a máty. Bylinky podporují trávení a zvýrazní chuť. Základem zůstává dobře osolit – nechat cuketu vypotit a okořenit, protože cuketa velice dobře přejímá chuť přísad.Cukety naskládejte na gril a opékejte z obou stran 3-4 minuty. TIP: Grilované cukety máme nejradši v salátu, nebo jako přílohu k masu.
Cuketu najemno nastrouháme a vymačkáme z ní vodu. Podle chuti a potřeby přidáme utřený česnek, hladkou mouku, majoránku, vejce, trochu mléka – všechno tak, aby vznikla kašovitá hmota. Na rozpáleném sádle či oleji smažíme tenké cukeťáky dozlatova a potom je dáme na ubrousky, aby odsály přebytečný tuk.
Jak dlouho vydrží cuketa v lednici : Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.
Jak se dá uchovat cuketa na zimu : Plody nechte na rostlině do té doby, než přestanou růst. Musí mít tvrdou slupku a na poklep znít dutě. Pak cukety opatrně odlomte, nechte zaschnout jizvu po stopce a uložte je do přepravky ve sklepě tak, aby nebyly ve vlhku. Tam vám vydrží až do února dalšího roku.
Která cuketa je jedovatá
Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.
Cuketa, která obsahuje zvýšené množství hořčinů, se projevuje silně hořkou chutí! Pokud se vám cuketa bude zdát hořká, rozhodně ji nejezte. Sousto vyplivněte a vyhoďte ji.Cuketu omyjte, oloupejte, rozřízněte napůl a odstraňte semínka. Následně ji nakrájejte na menší kostky a dejte do parního vařiče. Dolijte vodu po úroveň 3 a nechte cuketu uvařit. Po uvaření sceďte vodu a cuketu rozmixujte.
Co může jíst 5 měsíční miminko : Důležitou součástí stravy 5měsíčního miminka je zelenina, která obsahuje spoustu vitamínů a bývá dobře tolerována – zejména proto, že je chuťově méně výrazná a není sladká. Oblíbenou součástí prvních příkrmů je mrkev, brokolice, dýně, cuketa a brambory.