Jitrnice opečené na pánvi
Opékání na pánvi s rozehřátým sádlem je asi nejčastějším způsobem ohřívání jitrnic. Právě během něj ale jitrnice nejčastěji praskají. Zabráníte tomu tak, že jitrnici na několika místech propíchnete vidličkou a budete ji opékat při mírné teplotě.Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.Právě při opékání na pánvi mají jitrnice nejvíc tendenci praskat. Zabráníte tomu tak, že ještě před opékáním jitrnici ponoříte na chvíli (cca na 1-2 minuty) do horké, ne však vroucí, vody. Poté už je stačí jen utřít do sucha a pak osmažit na pánvi dozlatova. Před smažením můžete jitrnice obalit v troše hladké mouky.
Jak dlouho péct jitrnice a jelita : Pekáč vymastíme sádlem a vložíme na něj propíchaná jelita. Trochu je podlijeme vodou a pod pokličkou (nebo přikryté alobalem) pečeme necelou půl hodinu. 3. Poté poklici odklopíme, zvýšíme teplotu na 200 °C a krátce pečeme, až je povrch pěkně křupavý.
Jak udělat aby nepraskla jitrnice
Nedávat jí na pánev studenou přímo z ledničky. A pak opékat pomalu. Jak má střívko, nenasákne do sebe tuk, jako třeba maso, tak ji jde dát na skoro studenou pánev. Babička říká, že je taky lepší dát víc tuku, aby se nepřilepila a častěji otáčet.
Jak Smazit jelito : Na cibulku vymačkáme jelito (prejt) ze střívka, rozmačkáme vidličkou a necháme dobře prohřát. Pak přidáme rozšlehaná vejce, která necháme za stálého míchání srazit. Směs ochutíme solí, pepřem, česnekem a majoránkou dle chuti a podáváme. Podávat můžeme smaženici s chlebem nebo natřenou na chlebu.
jitrnici je třeba před pečením/smažením namočit na pár minut do teplé, ale ne horké vody, pak osušit a pomalu smažit, neprasknou. To samé já, kupované mi nechutnají a nezabíjíme už dlouho. Ale dělám kupované pro přítele i syna.
Na cibulku vymačkáme jelito (prejt) ze střívka, rozmačkáme vidličkou a necháme dobře prohřát. Pak přidáme rozšlehaná vejce, která necháme za stálého míchání srazit. Směs ochutíme solí, pepřem, česnekem a majoránkou dle chuti a podáváme. Podávat můžeme smaženici s chlebem nebo natřenou na chlebu.
Jak dlouho muze být jitrnice v lednici
Jak dlouho vydrží jitrnice v lednici
Domácí jitrnice konzumujeme co nejdříve. V sáčku v chladničce nám vydrží maximálně 2 dny, poté je můžeme tepelně zpracovat a prodloužit jim tak životnost o 1-2 dny.Dají se jíst studená pečená, s brambory nebo chlebem, s hořčicí, křenem, kyselým zelím, nebo je nakrájíme na kolečka oloupeme, narovnáme na talíř, posypeme jemně nakrájenou cibulí a zakápneme zředěným octem. Jelita a jitrnice opékáme vždy pouze na sádle nebo je můžeme ohřát na pařáku.Jelita "vaříme" těsně pod bodem varu při 90 °C po dobu 30 minut. Ta uvařená plavou krásně na hladině. Po uvaření je necháme vychladnout a spotřebujeme nejdéle do 3 dnů. Přebytky je možné také zamrazit.
Jitrnici vymačkáme ze střívka, rozmačkáme vidličkou a na rozpálené teflonové pánvi za stálého míchání necháme nasucho osmažit dozlatova. Když je jitrnička osmažená dokřupava zalijeme jí rozšlehanými osolenými a opepřenými vejci, která necháme za stálého míchání srazit.
Co si dát k jitrnici : Jitrnice s kysaným zelím a bramborem
Dejte si je k obědu s kysaným zelím připraveným se škvařenou slaninou a vařeným bramborem.
Jak dlouho smažit jelito : Jak dlouho a na jakou teplotu péct či smažit jelito v horkovzdušné fritéze Nám se nejvíce osvědčila kombinace teploty 170 °C a času 10 minut. Takhle je za nás jelito nejlepší… Za takovou dobu se jelito uvnitř dokonale propeče a na vrchu bude mít krásně křupavou kůrku.
Jak dlouho vydrží jitrnice v mrazáku
Výrobky z vepřového masa
Mleté maso, tlačenka a zabijačková kaše by se měly zpracovávat rychle a mrazit jen na 1 až 2 měsíce. Vařená šunka či domácí dělohy vydrží v mrazu přibližně 2 – 3 měsíce. Nejdéle nám v mrazničce vydrží čerstvý salám – asi 4 měsíce, a klobása – do 6 měsíců.
Vyndáme je a rozložíme třeba na vál, kde je necháme zcela vychladnout; mezitím je asi po 15 minutách obrátíme. Teprve pak je můžeme uložit do ledničky kde je můžeme skladovat při 0°C 2 až 3 dny. Jaternice opékáme je na sádle.Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla.
Jaký je rozdíl mezi Jitrnicí a Jelitem : Jitrnice jsou na rozdíl od jelit šedé. Jelita – připravují se podobně jako jitrnice, ale navíc obsahují krev a kroupy. Krev tak dodává jelitům typickou tmavě hnědou barvu.