Nejvhodnější variantou pro ovce je pevná ohrada s pletivem a předsazeným vodičem.Ke stavbě ohrady tedy doporučujeme využít dřevěné kůly a ohradové hospodářské drátěné pletivo nebo lesnické uzlové pletivo. Aby ovce nezamotávaly do výpletu hlavu a nesnažily se probourat, můžete ještě oplocení z pletiva a kůlů zabezpečit elektrickým ohradníkem.K jednomu elektrickému ohradníku připojte pouze jeden zdroj impulsů, nikdy ne dva nebo více! Zajistěte dobré propojení mezi zdrojem impulsů a elektrickým ohradníkem. Použijte speciální vysokonapěťový kabel. Tímto vysokonapěťovým kabelem, uloženým v zemi, rovněž propojte obě strany brány.
Jak silny Ohradnik pro koně : V zásadě platí, že koním vystačí generátory s výkonem 1 – 3 J. Při výběru generátoru pro elektrický ohradník pro koně, však myslete také na délku a zatíženost terénu vegetací. Čím jsou výběhy a pastviny pro koně delší a zatíženější porostem, tím silnější generátor budete potřebovat.
Jak silny Ohradnik pro ovce
Aby ovce kontakt s elektrickým ohradníkem cítila je potřeba kvalitní a vysoce výkonný generátor neboli zdroj pro elektrický ohradník s minimálním výstupním výkonem 3 J. Generátory fencee power P jsou praktické a univerzální síťové generátory s výkonem 1–4 J.
Kolik sena pro ovcí : Spotřeba sena činí na jednu ovci 2-3 kg/den a na jednu krávu přibližně 15 kg/den. Ke shromažďování zvířat slouží manipulační ohrada. Provádí se zde střiž ovcí, vážení zvířat, nakládání zvířat přes rampu a jejich odvoz.
Napětí na ohradníku (na lanku, pásce anebo drátu) dosahuje vysokých hodnot: 3 000–12 000 V. Minimální napětí pro překonání odporu kůže zvířat je 2500 V u citlivých zvířat (kůň, pes), nad 3500 V je pro krávy, ovce.
Zapíchněte zemnící kolík Digitálního testeru Olli do země, přibližně 1 m od nejbližší zemnící tyče. Poté se dotkněte horní hrany zemnící tyče pomocí kolíku testeru. Pokud odečet přesahuje 300 Voltů (0,3 kV na displeji Digitálního testeru), je nutné zlepšit uzemnění.
Jak vybrat elektrický ohradník
Důležité je brát v potaz rozlohu pastviny a druh zvířete, který na ní chcete chovat. Při nákupu dbejte na tři základní faktory: vodivost, viditelnost a životnost. To samé platí i při výběru zdroje pro elektrický ohradník – čím větší pastvina a odolnější zvíře, tím výkonnější zdroj budete potřebovat.Nejdříve ze cvalu, pak z klusu, kroku či výjimečně ze zastavení nechejte koně prudce vyrazit do rychlého cvalu a po cca 50 metrech postupně zpomalte. Někdo může procvičovat i rollbacky, různé otočky, prudké změny směru. Každý cvik je třeba opakovat, zpočátku 2-3x, později až 5-6x.Lepší je nasušit žitný chléb, méně vhodné je pečivo bílé. Nikdy nedávejte ovcím čerstvé pečivo, to by jim mohlo způsobit vážné problémy, nebo je dokonce usmrtit. Vhodné nejsou ani ovadlé rostlinné zbytky z kuchyně, ty radši dejte do popelnice na bio odpad.
Pohybuje se od 100 do 250 dní a celková produkce mléka kolísá mezi 80 až 140 kg. U dojných plemen se mléčnost pohybuje kolem 200 až 300 kg, u specializovaných dojných plemen (např. východofríská ovce, awassi aj.) až 500 až 600 kg.
Jak změřit Ohradnik : Zapíchněte zemnící kolík Digitálního testeru Olli do země, přibližně 1 m od nejbližší zemnící tyče. Poté se dotkněte horní hrany zemnící tyče pomocí kolíku testeru. Pokud odečet přesahuje 300 Voltů (0,3 kV na displeji Digitálního testeru), je nutné zlepšit uzemnění.
Jak uzemnit elektrický ohradník : Zkontrolujte, zdali vaše uzemnění funguje tak jak má.
- Nejprve vypněte nebo odpojte zdroj elektrického ohradníku.
- Poté zkratujte ohradník opřením železné tyče na vodič ohrady přibližně 50 – 100 m od zdroje.
- V suché nebo písčité půdě zasuňte tyče až 30 cm do země.
- Zapněte zdroj pro elektrický ohradník.
Kolik voltů má ohradník na krávy
Napětí na ohradníku (na lanku anebo pásce) dosahuje vysokých hodnot: 2500 – 12 000 V. Minimální napětí pro překonání odporu kůže zvířat je 2500 V u citlivých zvířat (kůň, pes), nad 3000 V je pro krávy, ovce.
Co dělat
- Pokračujte v podávání dostatečného množství objemového krmiva.
- Dopřejte koni co nejvíc pohybu.
- Buďte kreativní: promýšlejte, jak nechat svého koně strávit co nejvíce času přežvykováním.
- Přimíchávejte do koncentrátů malé množství objemového krmiva, aby koni konzumace trvala déle.
- Používejte seno s tuhými stébly.
Vždy existuje několik různých způsobů, jak koně naučit lehnutí na povel, některé jsou rychlejší, například vyvazování a „pokládání“ koně s využitím lonží, jiné naopak pomalejší – lehnutí ze cviku „horská koza“, pochvala při válení, vodění koně na malém kruhu či lehání ze zvládnuté poklony – komplimentu.
Co je pro ovce jedovate : Základní krmivo pro ovce představuje například jetel, vojtěška, řepa, kukuřice, a to často v podobě siláže, sena nebo obilného šrotu. Ovce také mohou slámu z luštěnin a nadrobno pokrájená jablka a mrkev. Vhodné je občas ovcím nabídnout i suché staré pečivo.