Jak ohnout hák na okap?
Než začnete nakupovat komponenty

  1. Na 10 m žlabu připadá jeden svod.
  2. Háky se rozmísťují po 80–120 cm, u plastu 40–50 cm.
  3. Držáky svodu (objímky) se dislokují po 1,5–2 m.
  4. Hák nesmí být v místě spojení žlabu.
  5. Háky naopak musí být cca 15 cm od obou krajů kotlíku.

První možností je použití tvarového dílu, takzvaného T kusu, v druhé variantě se využívá jiný tvarový díl, tzv. odbočný díl. První možností je použití tvarového dílu, takzvaného T kusu, který se zasune na konec žlabu, zajistí se a v průběžném směru se dále pokračuje novým žlabem.Nejdříve je potřeba spojované konce okapu obrousit a odmastit, aby k sobě dobře přilnuly. Pak do žlabu naneste asi 5 cm od kraje proužek tmelu a přitiskněte druhou část. Žlaby by se měly překrývat asi o 10 cm. Nýtování – slepené spoje upevněte nýty v materiálu a barvě odpovídajícím vašemu okapovému systému.

Jak se měří okapový žlab : Průměr žlabu se měří od zadní stěny okapu k přední návalce, přičemž samotná návalka se nezapočítává. Na obrázku vidíte návalku vpravo – jedná se o okrasné ukončení žlabu, které zároveň slouží ke zpevnění žlabu a k uchycení do háků.

Jak ohnout háky na okap

K ohýbání použijte buď speciální ohýbačku háků, nebo háky ohněte ve svěráku přes trubku o průměru alespoň 20 mm. To je důležité, aby byl ohyb plynulý a hák se nepoškodil. Při ohýbání háků nezapomeňte na to, že přední hrana okapního žlabu musí být oproti zadní hraně nižší přibližně o 6 mm.

Jak Uriznout okap : Pokud je potřeba žlaby krátit, použijte kotouč na řezání tenkého plechu, pilku na železo nebo nůžky na plech. V žádném případě na krácení lakovaných materiálů nepoužívejte flexu! Při řezu totiž vznikají vysoké teploty, které spálí protikorozní ochranu plechu. Řez je pak zakalený a roztřepený a dochází brzy ke korozi.

Kulatý otvor se vystřihuje při použití hrdla (obrázek nahoře vpravo). Okraje otvoru pak pomocí kleští ohneme ve směru odtoku vody. Jiný způsob vytvoření odtokového otvoru je vyříznutím klínu pomocí pilky.

Jednoduše vložíte okapový žlab do žlabových háků a lehkým stlačením ho upevníte. Okapové žlaby se lepí speciálním lepidlem, zaručujícím jednoduché, rychlé a trvale odolné spojení. Lepidlo může být použito i za vlhkého počasí a dokonce i při mírných mrazech – a přesto vytvoří pevný a voděnepropustný spoj.

Kolik žlabových háků

Pro správnou funkci odvodnění jsou beze sporu nejdůležitější žlabové háky, které určují sklon žlabu, tím i celkovou rychlost odtoku vody a zároveň celý okapový systém nesou. V zásadě se rozlišují 2 typy háků, a to žlabový hák horní a žlabový hák čelní.Při montáži začínáme umístěním okapových háků. Jejich správným upevněním dosáhneme požadovaného spádování. V případě použití horních okapových háků budeme muset nejprve vysekat drážky v místech jejich uchycení a správně háky naohýbat. Drážka umožňuje zapuštění žlabového háku – to aby se zde nenadzdvihovala krytina.Elegantnější verzí svodu dešťové vody do sudu je určitě pomocí klapek nebo sběračů. Klapky lze jednoduše namontovat do stávajících svodů těsně nad úroveň hrany sběrné nádoby. Fungují na jednoduchém principu: Vyklopí se ven ze svodové roury, ta se tím uzavře a veškerá voda pak stéká do sudu.

SPRAY-KON FOIL je speciální kontaktní lepidlo pro lepení parotěsných fólií na kovové profily (CD, UD, CW, UW, …). Lepidlem lze lepit parotěsné fólie k sobě navzájem. Návod k použití: Lepidlo naneseme na kovový profil, necháme odvětrat cca 1minutu, folii přilepíme rukou.

Jaký má být sklon okapu : Minimální normový sklon žlabu je 0,5 % (tzn. 5 mm na 1 m délky) Přední okraj žlabu se umísťuje o cca. 10 mm níže pro případ ucpání a přetečení

Jak spojit sudy : Postačí vám obyčejná hadice. Ta pak zajistí, že bude hladina v obou sudech dosahovat stejné úrovně. Délku hadice si zvolíte podle potřeby. Pak už jen stačí tuto hadici naplnit vodou a dlaní nebo špuntem uzavřít oba konce.

Jak chytat vodu z okapů

Rychlý a jednoduchý způsob, jak dešťovou vodu zachytit je zkrácení okapového svodu a umístit pod svod sběrnou nádobu, ze které budeme vodu následně odebírat vrchem, nebo pomocí kohoutku na spodní straně. Nevýhodou tohoto řešení je omezená regulace hladiny vody v sudu. Při velkém dešti často dochází k přetečení.

Nejoblíbenější ochranné fólie na mobily. Na lepenie MDF pouzivam to iste lepidlo ako na lepenie KFS.Montáž kohoutku na vodu

Víko ideálně přišroubujte k sudu pomocí pojistky, aby víko zůstalo při větru na svém místě. Vyvrtejte pár otvorů na příslušných místech a zatlačte do nich malé vložky. Nýty lze zcela snadno stlačit palcem. Váš sud na dešťovou vodu je tak připraven k použití a sběru vody pro vaše rostliny.

Jak připojit hadici k sudu : Jednoduchá montáž: na černou průchodku navlečte těsnění, průchodku prostrčte otvorem v sudu, který jste si předem vyvrtali, přes průchodku přetáhněte hadici a přitáhněte ji sponkou. Otvory v sudu nejsou předvrtány.