Dusíkem přihnojujeme zpravidla vodným roztokem granulované močoviny až do koncentrace 9 %, výhodná je i kombinace s roztokem hořké soli v koncentraci 4–5 %. Lze využít také řadu speciálních listových hnojiv, která obsahují nižší koncentrace dusíku, často však v kombinaci s dalšími živinami.Hnojíme brambory
Čili základ hnojení bramborových záhonů, políček a polí představuje podzimní zapravení organického hnojiva do půdy (chlévský hnůj, koňský hnůj, ale i ovčí nebo zelené hnojení, …). Dobré je též doplnit půdě vyšší dávku fosforu a draslíku prostřednictvím fosforečných a draselných hnojiv.Brambory jsou nenáročné na půdu. Ideální jsou písčité nebo písčitohlinité půdy. Do půdy, která bývá zamokřená, můžete zapracovat písek nebo kompost. V roce před sklizní, nejpozději však v březnu, můžete v případě potřeby připravit půdu pro brambory: Sežeňte si shnilý hnůj nebo vyzrálý kompost a půdu jím obohaťte.
Jak Přihrnovat brambory : Během vegetace je nutné u klasického hrůbkového pěstování několikrát okopávat a 2 – 3 x přihrnout zem. Hrůbek musí být dostatečně vysoký a shora plochý alespoň 15 cm, jinak se hlízy vytvářejí těsně pod povrchem, snadno zelenají a jsou více napadány plísní bramborovou.
Kdy hnojit pole na brambory
Hnojení brambor
Jak jsme řekli výše, první hnojení probíhá spolu s první orbou na podzim. Nejlepší je hnojit organickým hnojivem, tedy například koňským hnojem, chlévským hnojem apod. Jako doplněk můžete přidat draselná hnojiva. Další hnojení probíhá na jaře a dále můžeme brambory postupně přihnojovat.
Kolik NPK pod brambory : Doplňkové parametry
Kategorie: | Hnojiva |
---|---|
Aplikace: | Před výsadbou rozhozem na plochu |
Dávkování: | 60-100 g / m2 |
Hnojení: | Základní |
NPK: | 11-11-13 |
Podle odborníků z Receptáře, Ludmily Duškové a Jana Kopřivy, potřebují brambory především dobře pohnojenou a provzdušněnou půdu. Radí tedy ji na podzim pohnojit hnojem a na jaře před sadbou přidat ještě draslík, dusík a fosfor. A ideálně použít rozmetadlo pro rovnoměrný rozhoz hnojiva.
Chuť nových brambor nejlépe vynikne v jednoduchých jídlech. Můžete je uvařit (třeba i se slupkou) v páře nebo ve vodě a podávat s mlékem či kefírem, omastit máslem a posypat jemně nakrájenou pažitkou i petrželkou. Brambory chutnají s osmaženou cibulkou, ale lze k nim podávat cokoliv dalšího, co máte rádi.
Jakou půdu potrebuji brambory
Podle odborníků z Receptáře, Ludmily Duškové a Jana Kopřivy, potřebují brambory především dobře pohnojenou a provzdušněnou půdu. Radí tedy ji na podzim pohnojit hnojem a na jaře před sadbou přidat ještě draslík, dusík a fosfor. A ideálně použít rozmetadlo pro rovnoměrný rozhoz hnojiva.V případě mytí brambor pak nestačí je jen ponořit do hrnce s vodou, ale je zapotřebí je důkladně omýt. Ideální je pak nechat brambory namočené ve vodě přes noc. Pokud budou pod vodou, nemusíte se bát ani toho, že zhnědnou. Jako vedlejší efekt toho, že budou dlouho namočené je, že se rychleji uvaří.Zalévejte občas, ale vydatně
Sklizené brambory tvoří téměř z 80 % voda. Přesto není třeba zalévat denně.
Použití a dávkování
Aplikujte pouze při nízkém porostu cca 2-3 dny po seči. Důkladně trávník zalijte. První aplikace by měla být na jaře, další 2 až 3 v průběhu vegetace v závislosti na podmínkách.
Na čem nastrouhat brambory : Jak nastrouhat brambory na plátky
Aby byly bramborové plátky jeden jako druhý, použijte nejlépe kráječ zeleniny, známý také jako mandolína. Použít můžete i klasické struhadlo, při jeho použití ale dávejte velký pozor na špičky prstů.
Čím okořenit brambory : V míse brambory pořádně promíchejte s olivovým olejem a kořením. Záleží na vaší chuti, mně nejvíce vyhovuje např. Kombinace drceného kmína, červené papriky a oregana. Výborné jsou také s kurkumou.
Jak často zalévat brambory
Zalévejte občas, ale vydatně
Sklizené brambory tvoří téměř z 80 % voda. Přesto není třeba zalévat denně.
Před vařením brambory umyjte, v hrnci je pak zalijte vodou tak, aby byly všechny ponořené a dejte vařit. Doba varu se liší podle typu brambor a vyzrálosti, 25-35 minut (u brambor čerstvých se zkracuje i na 15 minut).Pokud vložíte oloupané brambory do studené vody, přijdete o 54 % vitamínu C, který v nich ještě zbývá, pokud do vařící vody, tak o 38 % vitamínu C. Pokud si brambory uvaříte ve slupce, snížíte ztráty vitamínu C o polovinu. Zachováte si tak i další minerály – zejména draslík.
Co když brambory zezelenají : Může jít nejen o dlouhodobé intenzivní osvětlení slunečním zářením nebo zářivkami na prodejních místech, ale i o zezelenání hlíz ještě na poli, když se po přívalových deštích rozplaví brázdy. Nazelenalé hlízy se musí okrájet a oloupat. Vodu, v níž se vařily, se doporučuje slít a dále již nepoužívat.