Jak ošetřit poškozenou kůru stromů?
Silně okousané větve odstraníme a rány ošetříme stromovým balzámem, latexem nebo štěpařským voskem. Ohlodaný kmínek představuje větší problém. Na rány po okusu je nejlepší použít stromový balzám, protože štěpařský vosk se při nízkých teplotách špatně roztírá.Odstranění zlomené větve

Dojděte si pro pilku a poškozenou větev odřízněte v místě větevního kroužku (kde se napojuje na další větev nebo na kmen), případně ji zkraťte na vodicí větev. Zkrátka tak, aby nezůstal pahýl, neřku-li roztřepené konce. Řez veďte kolmo a hladce, pak bude poškození co nejmenší.Klasickým přípravkem je vápenné mléko, které si lehce každý pěstitel namíchá doma. Hašené vápno (hydroxid vápenatý) smícháte s vodou a „mléko“ je hotové. Optimální je 20% roztok, do nějž můžete přidat i trošku hlíny. Hlína se přidává do směsi z důvodu lepšího přilnutí barvy ke kůře.

Čím vyplnit dutinu ve stromě : Nebezpečné to je. Můžete to taky vyplnit montážní pěnou, oříznout po spádu a natřít barvou nebo voskem. Vymodelování spádu jen štěpařským voskem by bylo asi drahé, i kdybyste ho smísil s pilinami.

Čím natřít stromky proti okusu

Repelentní nátěrová hmota CERVACOL EXTRA na ochranu listnatých a jehličnatých dřevin proti zimnímu okusu zvěří. Proti okusu chrání trojím způsobem – má charakteristický zápach, odpuzuje namodralou lesklou barvou, obsahuje křemičitý písek.

Jak urychlit růst stromu : Fosfor a draslík Ve většině půd je těchto prvků pro normální růst stromů dostatek. Draslík může být v men- ším množství v půdách chudých na organickou hmotu. Fosfor pomáhají dodávat rostlinám my- korhizní houby, takže i v chudých půdách bývá absorbován v dostatečném množství.

Začnětě nákupem základního vybavení, bez něhož se zcela určitě neobejdete: Nůžky – klasické jednoruční nůžky využijete pro stříhání tenkých větviček. Při stříhání větších větví dejte přednost nůžkám pákovým, jež vám umožní vyvinout větší sílu. Pilky – ideální pro řezání větví, které neuštípnete kleštěmi.

Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.

Kdy natřít kmen stromů vápnem

V období října až prosince (do prvních mrazů) poskytněte službu stromkům vy, aby měly v příští sezóně dost kondice na bohatou a zdravou úrodu. Proč se právě tradičně nazývané hašené vápno považuje za nejlepší přirozenou ochranu před mrazy a dalšími nástrahamiRánu je třeba vyčistit až do zdravého dřeva a ošetřit štěpařským voskem nebo latexovou barvou s přidáním některého fungicidu, jako je například Dithane, Kuprikol, modrá skalice apod. Velmi účinnou prevencí je každý rok provádět na jaře nebo na podzim postřik měďnatými fungicidy, například Kuprikolem nebo Championem.Mohou se stromy napadené bakteriemi uzdravit Ne, podobně jako u viróz, ani tady nejsou k dispozici přípravky, které by je uzdravily. V některých případech se k potlačení výskytu bakterií ošetřují napadené stromy a keře přípravky, které ob- sahují měď.

Jakékoli mechanické poškození kmene ovocných stromů se dobře hojí. Nemusíte tedy v podstatě dělat vůbec nic. Nanejvýš lze odstranit nožem a nebo škrabkou zbytky poškozené kůry, která brání zarůstání místa poškození kalusem (hojivým pletivem, pomocí kterého strom sám regeneruje).

Co dát kolem stromků : Mulčování stromů

Ideální varianta mulče je vrstva 20–30 cm hnoje/kompostu, kterou přikryjete 5–10 cm dřevní štěpky (z listnatých dřevin) nebo slámou. Štěpka či sláma má především tu funkci, že hnůj nevysychá, a samozřejmě obsahuje i dost uhlíku, takže se hnůj lépe vstřebává.

Čím natřít rez na stromě : Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.

Kdy a čím hnojit ovocné stromy

První hnojení ovocných stromů proveďte během rašení stromů, druhé po odkvětu, třetí až po červnovém opadnutí části nasazených plodů. Hnojili jste již na podzim Potom je první jarní hnojení zbytečné. Pokud nechcete hnojit tak často, stačí;jednou, ale pořádně na jaře nebo na podzim.

Aplikujte zálivkou ke kořenům.

  1. Při výsadbě – aplikujte zálivkou přímo ke kořenům dřevin (aplikace po výsadbě přímo do jámy).
  2. Stávající dřeviny – aplikujte zálivkou 3x za vegetaci, tj. 1x na jaře (březen – duben), 1x v létě (červen), 1x na podzim před zámrzem (např. říjen).

Velmi husté keře a stromy můžeme omladit i razantněji. Odstraníme staré větve, část zbylých větví zkrátíme o polovinu. Větve seřízneme až k zemi a ponecháme stejný počet výhonků. Radikální zmlazování je také vhodné rozdělit na dva až tři po sobě jdoucí roky.

Jak řezat spadlý strom : Začněte řezat v horní části stromu, aby bylo otáčení snazší. Otočte zlomenou část směrem dolů pomocí obracecího háku, obracecího popruhu nebo stroje. Nyní pokácejte vysoký pařez obvyklým způsobem. Buďte však opatrní, kmeny padají velkou rychlostí, mohou vymrštit pařezovou část anebo se neočekávaně kutálet.