Jak Odvapnit rychlovarnou konvici?
Kyselina citronová nebo obyčejný citron vám ochotně pomohou rozpustit usazeniny v konvici. Kyselinu citronovou koupíte v každém běžném obchodě nebo drogerii. Jednu lžíci prášku rozmíchejte v půl litru vody, směs nalijte do rychlovarné konvice. Následně nechejte vodu projít varem a opět přes noc odstát.Čištění rychlovarné konvice octem

  1. Připravte si octový roztok v poměru 1:1.
  2. Roztok vlijte do konvice a nechte svařit.
  3. Odstavte konvici a nechte roztok alespoň 20 minut působit.
  4. Vylijte roztok a odstraňte houbičkou zbytky vodního kamene.
  5. Konvici několikrát vypláchněte studenou vodou.

Stačí do konvice nalít vodu až po rysku, přisypat lžíci kyseliny citrónové a nechat povařit. Roztok pak nechte aspoň hodinu působit. Konvici propláchněte a ještě minimálně jednou v ní povařte čistou vodu, aby se vyplavily všechny zbytky nečistot.

Jak se zbavit zápachu z konvice : Je-li potřeba rychlovarnou konvici odvápnit, naplňte ji vodou po značku MAX a přiveďte ji k varu. Jakmile se rychlovarná konvice vypne, vypojte ji ze zásuvky. Do uvařené vody přidejte dva šálky bílého octa nebo jednu lžíci kyseliny citronové. Nechte roztok několik hodin působit v rychlovarné konvici.

Proč rychlovarná konvice píská

Protože teplota okolní vody je stále nižší, nedoputují na hladinu, ale v místě ochlazení prudce kondenzují a zanikají. Prasknutím bublinky a následným rychlým zaplněním místa, které se bublinkou vytvořilo, vzniká zvuk podobný lupnutí (ve velkém množství bublinek šumění).

Kolik bere rychlovarná konvice : Rychlovarná konvice

Příkon se nejčastěji pohybuje kolem 2000 W za hodinu. Tedy je třeba si spočítat, kolikrát za den ji přibližně použijete. Dají se koupit rychlovarné konvice s nižším příkonem, ale pak je třeba počítat s tím, že se voda bude ohřívat výrazně delší dobu. Příkon 2000 W se považuje u konvice za ideální.

Na odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice stačí do konvice nalít cca 1 litr vody, přidat 2 polévkové lžíce Kyseliny citrónové Dr. Oetker a nechat vodu převařit. Vlažným roztokem můžete následně očistit také vodovodní baterie či kuchyňský dřez.

K odstranění vodního kamene z baterie nepotřebujete oba přípravky, stačit vám bude jen jeden. Pokud se rozhodnete pro octový roztok, je nejlepší smíchat ocet s vodou v poměru 1:1. V případě odolných skvrn můžete použít i silnější směs s větším množstvím octa.

Jak vyčistit rychlovarnou konvici citronem

Použijeme na plátky nakrájený citron, vložíme do konvice, doplníme vodou a svaříme. Pak necháme 1 hodinu odstát, vylijeme, vypláchneme a opět svaříme už čistou vodu. Použijeme kyselinu citronovou: lžíci kyseliny doplníme vodou a svaříme. Pak vylijeme, vypláchneme a svaříme celou konvici čisté vody a vylijeme.Roztok soli pomůže zbavit se mírného nepříjemného zápachu. Smíchejte sůl (dvě plné polévkové lžíce) a litr vody a kuře do roztoku na několik hodin vložte. Poté maso opláchněte v tekoucí vodě. Můžete přidat malou špetku manganu.Mezi další účinné pohlcovače pachu patří i ocet, mletá káva, kuchyňská sůl a jedlá soda. K absorbovaní nepříjemného zápachu dobře slouží i aktivní uhlí, které navíc účinně zbavuje úložné prostory plísní.

Orientační náklady na provoz kuchyňských spotřebičů

Spotřebič Příkon Cena za hodinu provozu
Varná konvice 2 150 W 17,2 Kč
Topinkovač 930 W 7,44 Kč
Kávovar 1 450 W 11,6 Kč
Mikrovlnná trouba 1 000 W 8 Kč

Kolik žere konvice : Spotřeba například rychlovarné konvice je 133 W, pro usnadnění předpokládejme, že konvici používáme 1 h denně. Denní spotřeba je tedy 133 W × 1 h = 133 Wh = 0,133 kWh. Při průměrné ceně 1 kWh = 4,80 Kč vychází denní spotřeba rychlovarné konvice zhruba na 0,60 Kč, ročně tedy 219 Kč.

Kolik stojí ohrev vody v rychlovarné konvici : Voda: zhruba 0,10 Kč. Ohřev vody 2 minuty v rychlovarné konvici také cca 0,10 Kč. Sečteme: jeden šálek nás výjde průměrně na na 2 Kč.

Co pouzit místo Odvapnovace

Pomůže jedlá soda nebo obyčejný ocet. Díky vysoké chemické kyselosti si s vodním kamenem, který je naopak chemicky zásaditý, snadno poradí! Jak v tomto případě postupovat Pokud chcete použít jedlou sodu, rozmíchejte jednu lžíci v 1 litru teplé vody.

Pokud se chcete vyhnout používání chemických prostředků, můžete zkusit jedlou sodu, kyselinu citronovou nebo ocet. Nejspíš je už máte doma a s běžně zaneseným kávovarem si skvěle poradí.Jak odstranit vodní kámen – ocet a citron

  1. Nalijte trochu vody do konvice a přidejte kyselinu citrónovou (nebo klidně i šťávu z citronu)
  2. Vodu v konvici protřepejte a nechte hodinu působit.
  3. Vypláchněte a podle potřeby opakujte.

Co rozpouští vodní kámen : Pro čištění vodního kamene z vodovodního kohoutku vám postačí obyčejný citrón. Vymačkanou citronovou šťávu zřeďte vodou a důkladně jí potřete všechny části baterie. Pro hůře přístupná místa použijte starý zubní kartáček, kterým jemně povrch kohoutku ošetřete.