Absorpční materiál a rozpouštědlo
Před očištěním olejové skvrny lehce postříkejte okolí skvrny vodou. Následně navlhčete rozpouštědlem (ředidlo, aceton) sypký absorpční materiál (piliny, stelivo atp.) a přikryjte igelitem. Směs nakonec zatižte cihlou a nechte působit alespoň 24 hodin.Čištění povrchu zámkové dlažby
Snadno a bezpečně zámkovou dlažbu vyčistíte mýdlovou vodou a obyčejným kartáčem. Při čištění zámkové dlažby nemá teplota vody vliv na výsledek. Teplou vodu jste možná zvyklí používat na mytí keramické dlažby – pomáhá totiž zbavovat povrch mastnoty.Klasickými skvrnami na venkovní dlažbě jsou ty od květináčů a vody, která z nich vytékala. Nové skvrny je možné vyčistit obyčejným přípravkem na mytí nádobí a houbičkou. Pokud se vám to nedaří, posypte navlhčenou dlažbu sypkým práškem na praní a nechejte působit přibližně deset minut.
Jak odstranit skvrny na dlažbě : Odolné skvrny – s odolnými skvrnami na dlažbě se dobře vypořádá jedlá soda. Do kbelíku s teplou vodou přidejte lžíci tekutého mýdla na nádobí a 5 lžic jedlé sody a pomocí tohoto roztoku skvrny odstraňte.
Jak odstranit mastný flek z betonu
Čištění oleje z betonu pomocí čističe brzd
- Čistič brzd nastříkejte na flek od oleje.
- Následně na plochu nasypejte vhodný absorpční materiál (stelivo pro kočky, piliny, jedlou sodu) ve vrstvě cca 1–1,5 cm.
- Takto nechejte alespoň 1 hodinu působit.
- Poté absorpční materiál zameťte smetáčkem nebo vysajte.
Jak odstranit zašlou mastnotu : Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte.
Betonové dlažby lze velmi snadno vyčistit jednoduchou směsí sody s vodou. Poté, co z dlažby odstraníte uvolněné nečistoty, například listí, smíchejte 80 až 120 gramů sody s 10 litry horké vody a roztok sody naneste na dlažbu.
Na dlažbu nastříkáme jakýkoliv herbicid (například Roundup). Ten hubí plevel přes listy a dokáže zlikvidovat i vytrvalé plevele během několika dnů. Pokud však postříkáte vegetaci kolem dlažby, zahubí i ji. Tento způsob používaly již naše babičky, na plevel v dlažbě nastříkejte neředěný ocet.
Jak vyčistit starou zámkovou dlažbu
Snadno a bezpečně zámkovou dlažbu vyčistíte mýdlovou vodou a obyčejným kartáčem. Jen dejte pozor na saponát, který do vody přidáte – mělo by se jednat o čisticí prostředek na bázi mýdla. Další variantou je použití vysokotlakého čističe (wapky).Dosažení lesku dlaždic je jednodušší, než si myslíte. Jednoduše smíchejte malé množství jedlé sody s horkou vodou a naneste ji na dlaždice pomocí vlhkého mopu nebo houby. Směs nechte před otřením několik minut působit, a pak jen sledujte, jak se vaše dlaždice znovu rozzáří!Prášek na pečení nebo soda. Sodu dejte do misky a smíchejte s trochou vody. Vzniklou pastu naneste na mastnou skvrnu na oblečení a nechte chvíli působit. Poté opláchněte pod tekoucí vodou a vyperte běžným způsobem v pračce.
Na mastné skvrny se nebojte použít běžný prostředek na nádobí, třeba Q-Power Na nádobí citrón (koupit v e-shopu). Naneste ho kartáčkem či houbičkou přímo na znečištěné místo, nechte působit a následně vyperte, jak jste zvyklí.
Jak odstranit skvrny od betonu : Beton na podlaze můžete rozpustit pomocí kyseliny, například octa. Buďte však opatrní u vápenatých druhů kamene, jako je například mramor. Pozor také na silikonové spárovací hmoty, které by mohl ocet poškodit. Na skvrny od cementu a zbytky malty nejlépe funguje roztok z části octa a části teplé vody.
Jak se zbavit Zapraných mastných skvrn : Pokud jste zaprali olejovou skvrnu, nejlépe vám pomůže technický benzín nebo běžný přípravek na mytí nádobí. Properte skvrnu od oleje v technickém benzínu tolikrát, dokud zcela nezmizí. Pokud nemáte doma technický benzín, obdobně by měl sloužit i přípravek na mytí nádobí.
Co na zažranou mastnotu
Na olej znovu olej. Na zažranou mastnotu pak platí jeden fígl, který se možná bude někomu zdát podivný, ale skutečně funguje. Stačí zaneřáděné místo přetřít čistým hadříkem namočeným v oleji. Lze použít minerální, ale i jakýkoli jiný běžný kuchyňský olej.
Nejprve doporučujeme použít obyčejný rýžový kartáč spolu s obyčejným kuchyňským octem, což je bezpečný čistící prostředek i pro beton (adekvátně nižší účinnosti). Pokud by jeho i opakované použití nebylo ani částečně úspěšné, pak lze použít specializované čističe na betonové povrchy.Bílý ocet má i další využití – jako přírodní herbicid na plevel. Jeho kyselost dokáže zničit buňky rostlin, což vede k jejich uschnutí a následnému odumření. Stačí roztok bílého octa nastříkat přímo na plevel a po několika dnech by mělo dojít k viditelným výsledkům.
Jak nejlepe odstranit plevel : Nasypejte sůl do vody přibližně v poměru 1 : 2 a přiveďte k varu. Potom roztok nalijte přímo na plevel, který sůl zahubí. Stejně účinné se ukazuje i nasypání soli přímo tam, kde plevel překáží. Nakonec ošetřená místa postříkejte vodou.