Jak odstranit epoxidovou spárovací hmotu?
Pro vyčištění spár využijete kartáč a dezinfekční prostředek, který u cementové spárovací hmoty nesmí být příliš agresivní, aby ji nerozpouštěl. Vhodné je také vyčištění spár pomocí domácího parního čističe. Pokud to je možné, doporučujeme použití speciálních čisticích prostředků.Jak opravit spáry

  1. Nejprve odstraňte starou spárovací hmotu pomocí ostrého nože.
  2. Při šířce spáry nad 10 mm je třeba předem vyplnit duté prostory.
  3. Pro zachování pravidelné spáry označte její směr po obou stranách krepovou lepicí páskou.
  4. Jako novou spárovací hmotu použijte trvale elastický a voděodolný sanitární silikon.

V pravý čas umýt spárovací hmotu

Spárovací hmotu, která zůstane na povrchu obkladů, je třeba umýt vlhkou houbou. Nejlépe 10 minut po spárování, až je hmota tzv. zavadlá. Zároveň ale nesmí být ani tekutá, abyste ji nevymyli i ze spár.

Jak vyndat spárovací hmota : Odstraňování pryskyřičných spár může být problematické, jedním z nejrychlejších a nejméně pracných způsobů je použití elektrické horkovzdušné pistole. Spárovací hmota se vlivem vyšší teploty stane více tekutá, takže ji lze snadněji odstranit bez nebezpečí mechanického poškození dlaždic.

Čím vyplnit spáry mezi dlaždicemi

Ke spárování se nejčastěji používá cementová spárovací hmota. Je ve formě suché směsi složené z: cementu, jemně granulovaného kameniva, barviv a přísad. Vyplnění spár mezi dlaždicemi cementovou spárovací hmotou je velmi jednoduché, snadné je také čištění podlahy po dokončení prací.

Jak sundat obklady bez poškození : Použít můžete třeba tupý nůž, špachtli, plochý šroubovák nebo vrtačku s hrotem k broušení spojů. Poté opatrně vložte sekáč s tenkou čepelí, nebo špachtli pod dlaždici a poklepávejte kladivem. V momentě, kdy se dlaždice odrazí, je důležité dát pozor, aby nedošlo k poškození hran.

Použít můžete třeba tupý nůž, špachtli, plochý šroubovák nebo vrtačku s hrotem k broušení spojů. Poté opatrně vložte sekáč s tenkou čepelí, nebo špachtli pod dlaždici a poklepávejte kladivem. V momentě, kdy se dlaždice odrazí, je důležité dát pozor, aby nedošlo k poškození hran.

V první řadě je nutné umýt samotnou dlažbu, a to buď běžně dostupnými prostředky, nebo směsí octa, sody a citronu, případně jiné vůně. Na zašlé spáry účinně funguje parní čistič, který dokáže odstranit mastnotu, vodní kámen i skvrny od plísní. Pomůže rovněž prášek do pečiva, nebo soda.

Jak odstranit spáry v dlažbě

Čistící písek naneste na dlažbu a spáry a nechte několik minut působit. Poté přijde na řadu drhnutí kartáčem či zubním kartáčkem. Následně dlažbu opláchněte vodou, hadrem setřete zbytky nečistot a písku a utřete do sucha.V první řadě je nutné umýt samotnou dlažbu, a to buď běžně dostupnými prostředky, nebo směsí octa, sody a citronu, případně jiné vůně. Na zašlé spáry účinně funguje parní čistič, který dokáže odstranit mastnotu, vodní kámen i skvrny od plísní. Pomůže rovněž prášek do pečiva, nebo soda.Ocet a prací prostředek na prádlo

Smíchejte ocet a prací prostředek ve stejném poměru a naneste směs na spáry. Nechte působit asi 10 minut, poté vezměte houbičku nebo zubní kartáček, vydrhněte spáry a opláchněte horkou vodou. Stejně tak můžete spáry vyčistit práškem do pečiva hustě smíchaným s vodou.

Obklad lze ukončit různými způsoby. Pro laiky je nejjednodušším řešením montáž ukončovací lišty či dekorativního profilu. Kromě základního obkladačského pravidla „zdola nahoru“ platí i „od středu ke koutům“, aby byly pohledové plochy vizuálně co nejdokonalejší.

Jak odstranit staré lepidlo z obkladů : Můžete zkusit toluen směs , ředidlo BALTECH ŘEDIDLO S6005 nebo ODSTRAŇOVAČ STARÝCH NÁTĚRŮ P8214. V něktrých případech je možné podobná lepidla odstranit i lihem (BALTECH LÍH TECHNICKÝ P6413).

Jak vysekat dlaždice : Nejdřív musíte odstranit spárovací hmotu. K tomu můžete použít lámací nožík a navlhčenou spárovací hmotu okolo dlažby postupně vyškrabat. Mnohem rychlejší způsob je však vysekat spárovou hmotu pomocí šroubováku a kladiva.

Jak nejlépe vyčistit spáry v dlažbě

Čím ještě vyčistit spáry mezi dlaždicemi

Smícháním 1/2 šálku jedlé sody s 1/3 šálku kyseliny citronové vznikne hustá pasta. V případě potřeby ji můžete dolít horkou vodou. Pastu poté naneste na spáry a nechte působit (opět alespoň 30 minut). Dále je postup stejný jako u používání pasty z bělidla a jedlé sody.

Výměna spárovací hmotu v obkladu

Potřebujeme-li vyměnit spárovací hmotu mezi obklady nebo v dlažbě, musíme nejprve odstranit tu starou. K tomu použijeme ostrý nůž (můžeme použít i nůž vylamovací nebo speciální škrabku). Po odstranění spárovací hmoty ze spáry bude ideální, pokud spáru vysajeme vysavačem.Ocet a prací prostředek na prádlo

Smíchejte ocet a prací prostředek ve stejném poměru a naneste směs na spáry. Nechte působit asi 10 minut, poté vezměte houbičku nebo zubní kartáček, vydrhněte spáry a opláchněte horkou vodou. Stejně tak můžete spáry vyčistit práškem do pečiva hustě smíchaným s vodou.

Čím odmastit obklady : Použijte jedlou sodu.

Smíchejte cca jeden hrníček (90 g) jedlé sody, jednu lžíci tekutého mýdla a čtvrt hrníčku (63 ml) peroxidu vodíku. Celou směs dejte do rozprašovače, aplikujte na obklady a po 10 minutách vydrhněte kachle houbičkou. Smíchejte savo a vodu (v poměru 1:3).