Jak odhlučnit plechovou střechu?
Pokud je to možné, choďte po střeše podél středového rozestupu plechů, kde jsou plechy pevnější a méně pravděpodobné, že se prohnou. Chůze po mokré, kluzké nebo zamrzlé plechové střeše je mimořádně nebezpečná. Vyhněte se práci na střeše za těchto podmínek. Vyvarujte se prudkým pohybům a skokům.Nejprve celou střechu očistěte, buď mechanicky pomocí koštěte a smetáku, nebo nejlépe za použití tlakové vody (tzv. wapky, doporučujeme rotační trysku). Zaměřte se na odstranění prachu, mechů, lišejníků, listí, sazí a podobných nečistot.Obvykle aplikujeme izolace ze skla nebo čediče, které odolávají zvýšeným teplotám pod krytinou. Mezi krokve je lze tzv. vecpat a utěsnit veškeré spáry. Obě tyto izolace mají poměrně vysokou nasákavost a vlivem vlhkosti se zhoršují jejich tepelně izolační vlastnosti.

Jakou barvu pouzit na plechovou strechu : Výběr barev

Na očištěnou plechovou střechu je možné použít dvousložkovou epoxidovou základní barvu, na kterou poté nanesete dvousložkovou polyuretanovou vrchní barvu ve stejném odstínu. Existují však nátěry, které je možné aplikovat i bez podkladové barvy.

Jak namontovat plechovou střechu

Plechová krytina se zpravidla připevňuje na spodní vlně, pokud je však sklon střechy nižší jak 20°, doporučuje se připevnění v horní vlně. Ke konstrukci se připevňují pomocí střešních šroubů 4,8 x 35 mm, které rozmísťujeme tak, abychom měli 8 šroubků na 1m2.

Jak se pohybovat po šikmé střeše : Na šikmé střechy rodinných domů se instalují stoupací plošiny, lávky a nášlapy v kombinaci s bezpečnostními háky. Jsou to kotevní body se zachycovacím postrojem na laně. Připevníme k nim i střešní žebříky zajišťující dočasný pohyb na střeše.

Nejprve je nutné obrousit všechna zkorodovaná místa a střechu důkladně zbavit veškerých nečistot – například mechů, lišejníků a sazí. Na střeše nesmí zůstat žádná špína ani mastnota. K tomuto účelu postačí klasický drátěný kartáč a špachtle. Mastnotu odstraníte za pomoci technického benzinu nebo acetonu.

Stejně jako snad všechny jiné povrchy, i plechy je potřeba natírat minimálně dvakrát. Pokud ovšem renovujeme stávající nátěry, nejprve je nutné zlikvidovat případnou původní nesoudržnou nebo sprašující vrstvu. A to mechanicky, ať už broušením, špachtlí, nebo drátěným kartáčem. Účinná bývá i tlaková voda z wapky.

Jakou izolaci pod plechovou střechu

Před samotným položením izolační vrstvy se pod samotnou střechu dávají různé parozábrany proti vlhkosti. Je to vlastně tenká plastová folie, která zabraňuje pronikání vlhkosti. Někdy se používá také bublinková folie, a to pro svoje specifické vlastnosti.Nejběžnějším tepelným izolantem pro garáže je rozhodně polystyrén. Je levný a poměrně snadno se s ním pracuje. Obložení garážového interiéru se připevňuje montážní pěnou nebo lepidlem. Musíte být ale pečliví, jelikož polystyrén má tendence se časem sloupávat.Polyuretanové barvy jsou již dost vhodným řešením pro nátěr střechy. Střecha opatřena polyuretanovou barvu má podstatně delší životnost a udrží si lesk, než při nátěru syntetickou barvou.

Je to důležité zejména z hlediska vodorovnosti. Plechová krytina se zpravidla připevňuje na spodní vlně, pokud je však sklon střechy nižší jak 20°, doporučuje se připevnění v horní vlně. Ke konstrukci se připevňují pomocí střešních šroubů 4,8 x 35 mm, které rozmísťujeme tak, abychom měli 8 šroubků na 1m2.

Jak se šroubuje plechová střecha : Na spoje plech-plech se používá samořezné šrouby o rozměrech 4,8x20mm. Při podélném pokrytí je vhodné krytinu šroubovat cca 2cm pod příčnými prolisy tašky přes vrchol vlny.Ke konstrukci se přichytává pouze několika šrouby. Dále se pokládají panely vodorovně i svisle podle kladečského plánu.

Čím nejlépe zateplit střechu : Mezi nejoblíbenější patří minerální vaty: tedy skelná anebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů. Jedině tak lze dosáhnout ideálních tepelných úspor.

Jak položit šindel na střechu

Pokládka šindelů

Šindele se pokládají po řadách od spodní části nahoru. Pro startovací řadu můžeme použít prakticky libovolný šindel. Spodní část této řady podlepíme bitumenovým tmelem. Startovací řada se přibije rovně na okraj střechy, nejlépe přes oplechování.

Aby se na vnějšek plechu nový nátěr dokonale chytl, nezapomeňte na oprášení a ošetření míst napadených rzí odrezovačem. Závěrem je nezbytné provést odmaštění povrchu střechy. K tomu si vezměte na pomoc technický benzín nebo aceton.K-Roof je těsnící a protihluková folie určená pro plechové krytiny. Spodní vrstva umožňuje odvod kondenzátu ze spodního líce krytiny a vrchní strukturovaná vrstva tlumí hluk od krupobití, silného deště a bubnování plechů od podfouknutí a saní větru.

Jaké latě pod plechovou krytinu : Ideální je však kombinace střešních latí 2x40x60 mm. V případě, že pokládáte například plechovou krytinu a celoplošné bednění, tak nad průřezem 30×50 mm ani neuvažujte! 40×60 mm je skutečně minimum a pokud chcete mít jistotu, že bude střecha provětraná kvalitně, neváhejte použít ani průřez 60×60 mm.