Jak ochutit šlehačku?
Nejsnadnějším způsobem je použít hotový ztužovač šlehačky. Jde o směs glukózy a škrobu. Můžeme si vyrobit vlastní ztužovač a to smícháním 1 lžíce moučkového cukru a 1 lžíce bramborového škrobu. Vmícháme do smetany a ušleháme.Pokud se šlehání smetany nepodaří, pomůže ztužovač šlehačky. Škrob, který je v tomto prášku obsažený, totiž brání usazování vody. Díky tomu je hmota tužší a smetana zároveň déle vydrží.Smetanou rozumějte smetanu ke šlehání s obsahem tuku 33% (215 g je klasický kelímek Kunín, Olma aj.). Aby bylo možno smetanu dobře vyšlehat, měla by být dobře vychlazená (2-6 °C). Šleháme vždy od nejnižšího stupně a když začne houstnout, rychlost šlehače zvyšujeme. Cukr přidáváme vždy až před ukončením šlehání.

Jak vyšlehat 12% smetanu : Smetanu začněte šlehat pozvolna – nebude stříkat všude kolem. Jakmile však mírně zhoustne, šlehejte na maximální obrátky co nejkratší dobu. Jde o to, aby smetana zbytečně nezteplala. Když se konzistence blíží šlehačce, snižte rychlost a dokončete dílo – zpomalením se vyhnete přešlehání.

Jak přidat želatinu do šlehačky

Použití za studena (např. do šlehačky): Odeberte malé množství šlehačky, přidejte vyždímanou želatinu a lehce zahřejte (nevařit) – míchejte do úplného rozpuštění želatiny. Zbývající studený krém pomalu přidejte k želatině (nikdy obráceně). Nechte krém vychladit minimálně 4 hodiny.

Čím nahradit ztužovač : V sušenkách lze často nahradit medem. Ztužovač šlehačky: Ztužovač je pouze směs škrobu a cukru. Smíchejte 1 lžíci bramborového škrobu a 1 lžíci moučkového cukru. Nasypte k vychlazenému kelímku smetany ke šlehání a vyšlehejte do tuha.

Pokud použijete elektrický šlehač, začněte pomalu a zvyšujte rychlost postupně. Na závěr zase rychlost pomalu ubírejte. Nešlehejte ale příliš dlouho, maximálně několik minut, jinak budete mít nakonec spíš máslo.

Smetana se nejlépe ušlehá, když ji zpracujete studenou – vychlaďte ji asi 12 hodin před použitím na teplotu 2–6 °C. Miska i metličky by měly být také studené a dokonale čisté (odmaštěné!). Nejdříve šlehejte 1 minutu na nízké otáčky, pak zvyšte na vysoké a vyšlehejte do husté pěny.

Co dělat se sraženou šlehačkou

Věděli jste, že když se vám při šlehání smetana srazí, můžete to ještě napravit Smetanu dejte do hrnce na vařič a pomalu za stálého míchání zahřívejte, dokud se nevrátí do původního tekutého stavu.Postup přípravy

Do mísy dáme mascarpone a smetanu, oboje dobře vychlazené. Přidáme ztužovač a podle chuti cukr. Šleháme šlehačem s metličkami až do zhoustnutí směsi. Nejprve na nižší otáčky, pak otáčky zvýšíme, a nakonec opět snížíme, abychom krém nepřešlehali.Nešlehejte ale příliš dlouho, maximálně několik minut, jinak budete mít nakonec spíš máslo. Správnou konzistenci poznáte tak, že když z mísy vytáhnete metlu, šlehačka se za ní pěkně natahuje a tvoří malé špičky.

V horkém vzduchu šlehačka špatně tuhne. Konzistence je na vás. Někdo raději tekutější šlehačku, která se rozlije po lívancích, jiný zase pořádně pevnou, která drží tvar na kávě i zákusku. Ale nikdy nešlehejte příliš dlouho, jinak výsledkem nebude lahodný krém, ale máslo s podmáslím.

Jak ochutit želatinu : K polévání tekutinu před rozpuštěním želatiny ochutíme cukrem, ovocnou šťávou nebo solí, kořením, octem apod., vždy podle zvoleného účelu. Želatinu nikdy nevaříme, ztratila by tím želírující schopnost. Rozpuštěnou a přiměřeně zchladlou želatinu vmícháme do krému nebo s ní poléváme zákusky.

Kolik želatiny na litr vody : Práškovou želatinu dávkujeme zpravidla v poměru 1 díl želatiny : 5 dílů vody (= želatinová hmota) • Takto připravenou želatinovou hmotu můžete mít 4–5 dní v lednici, případně ji uchovat v mrazáku.

Co delat kdyz se Presleha šlehačka

Rozpusťte trochu másla nebo Hery a vlijte ho do sraženého krému. Přešlehejte. Našlehejte větší množství másla a sraženou hmotu po troškách přidávejte. Pokaždé důkladně přešlehejte.

Jak přidat smetanu do omáčky

  1. Před použitím vytáhneme smetanu z lednice a necháme ji chvíli při pokojové teplotě.
  2. Smetanu přiléváme až na samotném konci vaření, kdy ji pouze zahříváme, ale nevaříme.
  3. Dalším trikem je přidat do smetany trochu cukru, díky tomu se jakákoliv smetana v omáčce už nesrazí.

Pokojová teplota

Často se smetana srazí vlivem vysokého teplotního rozdílu. Vyndejte ji proto z lednice s dostatečným předstihem, aby dosáhla pokojové teploty. V pokrmu ji nechte pouze prohřát, ale už ji nepřevařujte.

Co delat kdyz nejde Uslehat šlehačka : Smetana ke šlehání musí být pořádně vychlazená. Můžete do ní přidat pár kapek citronové šťávy, udrží smetanu tuhou. Šlehejte ideálně metlou či ručním šlehačem, dobře tak vidíte, jakou má smetana zrovna tuhost, v uzavřeném mixéru s kotoučem ji snadno přešleháte.