Jak ochránit dřevo proti vodě?
V minulosti to bylo opalování dřeva nebo nátěr vyjetým olejem, ovšem tyto metody jsou dnes již překonané. Tím nejefektivnějším a zcela ekologickým způsobem je použití přírodních olejů a pryskyřice! Konkrétně zředěného dřevního téru, který můžete znát i pod pojmem dehet, nebo dřevní smůla.K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.Na odmaštění použijeme vodu se saponátem, pokud by to nestačilo, můžeme sáhnout po lihovém nebo benzínovém čističi. Pokud po očistění nábytku zjistíme mechanické poškození, je třeba je vyspravit tmelem na nábytek. Po zaschnutí tmelu je třeba povrch znovu do hladka přebrousit.

Jak prodloužit životnost dřeva : Životnost dřeva lze výrazně prodloužit

Jelikož běžné nátěrové hmoty dřevo neochrání, jediným opravdu účinným způsobem je vakuo-tlaková impregnace dřeva. V důsledku teplotních výkyvů dochází k rozpínání a smršťování dřeva, při němž v krycím nátěru vznikají praskliny a dochází k jeho degradaci.

Jak dlouho vydrží dřevo v zemi

Je nejlepší volbou pro ochranu všech druhů dřevěných prvků v exteriéru a v kontaktu se zemí, jako jsou např. dětská hřiště, lavičky, zahradní nábytek, ploty, palisády, ohrady pro zvířata, sloupy a kůly. Životnost provedené ochrany dřeva v exteriéru je 15-30 let (v závislosti na třídě použití a příjmu).

Jak ukotvit dřevo do země : Kotevní patky jsou unifikované ocelové prvky, které slouží k upevnění různých druhů stavebních konstrukcí a dřevostaveb do podkladu. Nejčastěji se používají při kotvení dřevěných konstrukcí (trámy, hranoly) do betonu nebo země.

Pro měkké dřevo se hodí lazura

Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva. "Existují v klasických barevných odstínech, případně je možné si přesný odstín nechat namíchat na míru,“ vysvětluje Monika Linghartová, odbornice na barvy a laky z projektových marketů HORNBACH.

První olejování dřeva

Před natíráním musí být dřevo suché, vhodně opracované a zbavené prachu, mastnot, vosků a jiných nečistot. Počet vrstev oleje přizpůsobíme savosti dřeva. Další vrstvu nanášíme až po zaschnutí předchozí vrstvy. Doba schnutí se při nízkých teplotách a/nebo vysoké vlhkosti vzduchu prodlužuje.

Jakou barvu na staré dřevo

Alkydové laky jsou laky, které se používají s ředidlem, nebo syntetické pryskyřice. Tento typ laků je vhodný na staré dřevo, poškozené dřevěné povrchy nebo na takové, kde zůstala špína nebo zbytky původních nátěrů. Akrylátové laky se ředí vodou, dobře se s nimi pracuje, nepáchnou a rychle schnou.Pokud potřebujete ošetřit materiál získávaný z tvrdých dřevin, jako je buk, dub, javor či ořech, je ideální volbou vosk či olej. Ty odpuzují vodu a také navyšují schopnost dřeva odolávat mechanickým vlivům. Zatímco vosk ošetřuje dřevo povrchově, olej se do něj vsakuje, a tak je vhodný i tam, kde na dřevě voda ulpívá.Výzkumy prokázaly, že nejvýznamnější vliv na stárnutí dřeva a jeho nátěru v exteriéru má sluneční záření a voda (srážky a vlhkost). Nejvýznamnější složkou slunečního záření z pohledu povětrnostního stárnutí dřeva je UV záření, které ve dřevě vyvolává fotochemické reakce.

Štípané dřevo je možné uskladnit mnoha způsoby. Nejjednodušší je naskládat jej v jedné řadě podél zdi, dřevo je tak zčásti chráněné před deštěm a Vy navíc získáte další izolační vrstvu. Také je možné využít různé přístřešky, altánky, pergoly. Nejideálnější je samozřejmě dřevník.

Které dřevo vydrží nejdéle : Veškeré tvrdé dřevo: například akát, jasan, dub, habr a buk. Nejdéle vydrží již zmíněný akát. Ačkoliv jste si teď možná oblíbili třeba jasan, asi vás zklamu.

Jak dlouho nechat vyschnout dřevo : Abychom mohli co nejefektivněji dřevem topit, tak bychom měli dosáhnout optimálně 15% – 25% vlhkosti dřeva. Na tuto úroveň se tvrdé dřevo dostane zhruba po 2 – 4 letech přirozeného sušení. Měkké dřevo schne rychleji a zde postačí i jeden rok.

Čím se dá kreslit na dřevo

Malování akrylovými barvami a fixami na dřevo je skvělým způsobem, jak oživit dřevěné výrobky, dodat jím barevnost a osobní dotek. Akrylové barvy jsou výbornou volbou pro malování na dřevo, protože se s nimi pracuje jednoduše, rychle schnou a nabízejí širokou škálu barev. Akrylové fixy pak umožňují dodat detaily.

Správná aplikace přírodního oleje je základ úspěchu

Poté nechte povrch 30 minut „odležet“, aby dřevo nasálo olej. Následně olej rozetřete po celém povrchu hadrem a jeho přebytečné množství odstraňte. V případě potřeby po 1–2 hodinách aplikujte druhou vrstvu oleje. Dvě vrstvy poskytují optimální ochranu dřeva.Dřevo musí být před nanášením oleje zcela suché; v opačném případě se olej nevsákne a ochrana nebude dostatečná. Olej před nanášením dobře promícháme. Běžný olej nanášíme hadříkem, který nezanechává vlákna. Můžeme nanášet také štětcem nebo válečkem nebo dokonce špachtlí, stříkáním či máčením.

Jak dostat starou barvu že dřeva : K odstraňování se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo horkovzdušného hořáku. Plamen nahřeje nátěr, který měkne nebo se přímo rozloží. Změklý nahřátý lak velice jednoduše odstraníte starou štětkou nebo malířskou škrabkou. Se zbytky seškvařeného nátěru pak skoncujete broušením papírem nebo pemzou.