Jak obrousit kmen?
Vyrovnává tak rozdíly teplot na kmeni a zabraňuje vzniku mrazových trhlin a desek. Omezuje také množství škůdců pod kůrou, likviduje mechy, řasy, lišejníky a houbové choroby. Bílý zásaditý nátěr působí i proti malým hlodavcům, zajícům a mlsným srnkám. Na kmenech vydrží cca 4 měsíce.Ránu je třeba vyčistit až do zdravého dřeva a ošetřit štěpařským voskem nebo latexovou barvou s přidáním některého fungicidu, jako je například Dithane, Kuprikol, modrá skalice apod. Velmi účinnou prevencí je každý rok provádět na jaře nebo na podzim postřik měďnatými fungicidy, například Kuprikolem nebo Championem.Vzniká v důsledku nedostatku vody a zároveň omezuje průtok vody kmenem a tím dále zhoršuje zásobení korun stromů. Poškození a často i znehodnocení dřeva kmenů nabývá na významu v souvislosti s klimatickou změnou, neboť vyšší podíl listnatých dřevin je obvykle spojován se zvyšováním odolnosti lesa.

Jak zachránit okousané stromek : Silně okousané větve odstraníme a rány ošetříme stromovým balzámem, latexem nebo štěpařským voskem. Ohlodaný kmínek představuje větší problém. Na rány po okusu je nejlepší použít stromový balzám, protože štěpařský vosk se při nízkých teplotách špatně roztírá.

Čím natřít kmeny

Kdy a čím kmeny stromů bílit

K bílení se používá nejčastěji vápenné mléko, které snadno připravíte z hašeného vápna a vody. Po smíchání by měla vzniknout hustá tekutina, která se štětkou nanáší jak na kmeny stromů, tak na jejich silnější větve.

Jak se zbavit lišejníku na ovocných stromech : Nejlepším prostředkem proti mechům a lišejníkům je postřik pěti- až osmiprocentním roztokem zelené skalice. Postřikujeme na podzim nebo záhy na jaře, před rašením pupenů. Napadené větve po postřiku dobře očistěte. Velký význam má v sadu obecná hygiena.

Okousaná místa stromků natřeme fermežovou, neředěnou latexovou nebo vodou ředitelnou akrylátovou barvou. Dobře se hodí stromový balzám. Ošetření ran štěpařským voskem by bylo nejlepší, ale v tomto období se vosk velice špatně roztírá a na chladný povrch dřeva spolehlivě nepřilne.

Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.

Proč praská kmen švestky

Náhlý a rychlý růst švestky způsobí, že se v její kůře objeví praskliny. To se vysvětluje silným tlakem, který kmen stromu vyvíjí na kůru, když roste. Typicky je tento problém způsoben přehnojením půdy kolem švestky nebo tím, že je v její blízkosti toaleta.Dojděte si pro pilku a poškozenou větev odřízněte v místě větevního kroužku (kde se napojuje na další větev nebo na kmen), případně ji zkraťte na vodicí větev. Zkrátka tak, aby nezůstal pahýl, neřku-li roztřepené konce. Řez veďte kolmo a hladce, pak bude poškození co nejmenší.Kůl by měl stát 10 cm pod korunou. Oporu odstraníte asi dva až tři roky po zasazení. Strom pak stojí spolehlivě, kořeny jsou ukotvené dostatečně hluboko.

Repelentní nátěrová hmota CERVACOL EXTRA na ochranu listnatých a jehličnatých dřevin proti zimnímu okusu zvěří. Proti okusu chrání trojím způsobem – má charakteristický zápach, odpuzuje namodralou lesklou barvou, obsahuje křemičitý písek.

Čím obalit kmen stromu : Kmeny můžete například obalit jutovou tkaninou, speciální papírovou páskou, rákosovými či bambusovými rohožemi, případně i chvojím. Musíte však počítat s tím, že jakýkoli obal stromu udržuje u kůry vysokou vlhkost a vytváří tím příznivé podmínky pro rozvoj hub, plísní a některých druhů podkorního hmyzu.

Čím natřít kmeny stromů proti mravencům : CHEMSTOP lep na mravence a jiné lezoucí škůdce na stromech. Lepivý nátěr stromů proti škůdcům.

Čím odstranit lišejník

Nejúčinnějším a nejjednodušším způsobem, jak se zbavit neestetických lišejníků, je jejich seškrábání. Obvykle se doporučuje jemně odstranit lišejníky kartáčem ještě koncem listopadu a následně postříkat kmeny a silné větve vápenným mlékem.

Pokud chceme zalévat trávník o rozloze 12 m2 s 12 litry 2% vodného roztoku, budeme potřebovat 12 l vody a 240 g síranu železnatého (20 g x 12 litrů vody). Odměřenou substanci dodáme do vody a rozpouštíme za neustálého míchání. Síran železnatý se dobře rozpouští ve vodě a neměli byste mít problémy s jeho rozpuštěním.Velmi husté keře a stromy můžeme omladit i razantněji. Odstraníme staré větve, část zbylých větví zkrátíme o polovinu. Větve seřízneme až k zemi a ponecháme stejný počet výhonků. Radikální zmlazování je také vhodné rozdělit na dva až tři po sobě jdoucí roky.

Čím natřít řez : Hammerite Přímo na rez, hladký železné kovy (ocel, železo, litina) pro použití v exteriéru i interiéru. Nátěr je speciálně vyvinutý přímo na zkorodovaný kov, zajišťuje jeho aktivní ochranu proti korozi až na 8 let. Díky nové technologii DUALTECH je zaručená vysoká vodoodpudivost nátěru.