Jak obnovit střeva?
Opakovaná a zbytečná podání antibiotik anebo jejich podprahový příjem v potravinách či vodě zabíjí i naše prospěšné mikroorganismy. Podobně každodenní mnohaleté užívání hormonální antikoncepce může narušit naše střevní mikroby, k tomu ještě ničí naše zásoby zinku, vitamínu B12 a kyseliny listové.„Pro správně fungující střeva je důležitý příjem zeleniny, ovoce a luštěnin. Například jablka obsahují velké množství rozpustné vlákniny pektinu, který zachytává různé druhy toxinů a navíc zlepšuje střevní peristaltiku. Lze je konzumovat čerstvá ve formě ovoce či ovocných šťáv.Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:

  1. průjem s příměsí krve a hlenu.
  2. bolest a krvácení z konečníku.
  3. křečové bolesti břicha.
  4. nevolnost.
  5. ztráta chuti k jídlu.
  6. zvýšená teplota.
  7. úbytek na váze.

Co prospívá střevům : Potraviny pro zdravá střeva, které bychom měli jíst pravidelně

  • Kvašená zelenina.
  • Miso pasta.
  • Rostlinný kefír.
  • Tibi krystaly.
  • Rostlinné jogurty.
  • Rostlinný sýr.
  • Kombucha.
  • Rejuvelac.

Jak poznat zanesena střeva

Symptomy zánětu střev

Se střevními záněty se pojí příznaky spojené především s trávením. Jsou to bolesti a křeče v břiše, většinou déletrvajícího charakteru a změny ve stolici v podobě zácpy či průjmu.

Jak nastartovat střeva : Abyste připravili střeva na nový den, je potřeba užívat nejen probiotika, ale také prebiotika. Probiotika a zdravé bakterie totiž nemohou bez prebiotik prospívat. Doslova se jimi živí. Amazonia Raw Probiotic Biotic Ferment obsahuje 3 miliardy probiotik a prebiotik z organicky fermentovaných celozrnných potravin.

„Zařaďte do jídelníčku kimchi, kysané zelí, kysané mléčné nápoje – kefírové mléko, acidofilní mléko, jogurty, kombuchu, tempeh, jablečný ocet a kvašený hroznový mošt. Vyhněte se i zbytečnému nadužívání antibiotik,“ doporučuje poradkyně. Probiotika na střeva můžete přijímat i ve formě doplňků.

Tato doba hojení je u každého člověka individuální a odvíjí se právě od míry poškození střeva. Všeobecně se však uvádí období až 12 měsíců. Netřeba však věšet hlavu. Neznamená to, že budete ještě další rok chodit s nafouklým bolavým břichem.

Čím rozpohybovat střeva

Vyvážená strava, konzumace správných potravin

Hodně vlákniny obsahují jablka, hrušky, bobule, banány, třešně, kiwi, švestky a citrusové plody. Dále také zelí, mrkev a brambory, pórek, červená řepa, luštěniny a celozrnné výrobky. Také ovocné šťávy a sušené ovoce jsou známé tím, že dokážou střevo rozpohybovat.Typickými projevy jsou pocit plnosti, těžkosti a pomalého trávení po jídle, předčasná sytost, nechutenství, bolest v nadbřišku, nadměrné říhání, pálení žáhy, nevolnost či zvracení. Objevovat se může i hořkost či jiné pachutě v ústech, zápach z úst či zvýšené slinění a odpor k některým potravinám.Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Optimálními potravinami v prevenci a léčbě zácpy jsou: banány, obilniny, chléb s vyšším obsahem vlákniny, mrkev, celer, hrách nebo čočka. Příjem vlákniny je možné skórovat bez vážení s odhadováním podle obvyklých porcí (tab. 1).

Co zpomaluje trávení : Nezdravá strava – konzumace potravin bohatých na tuky, cukry, umělé přísady a nedostatek vlákniny zpomaluje trávení a způsobuje problémy, jako je zácpa, nadýmání či nepříjemné pocity v žaludku. Nedostatečná fyzická aktivita – nedostatek pohybu a sedavý životní styl rovněž zpomaluje trávení.

Jak zrychlit trávení : Nejdůležitějšími kroky, jak zlepšit trávení, jsou:

  1. Zařadit zdroje vlákniny do každého jídla.
  2. Konzumovat nejméně 25 g vlákniny denně z různých zdrojů
  3. Omezit alkohol, cukr a zpracované potraviny.
  4. Pracovat na snižování stresu.
  5. Zařadit pravidelný pohyb.
  6. Dopřát si spánek 7 – 8 hodin denně
  7. Nepřejídat se.

Jak dlouho muze být clovek bez stolice

pokud nepociťujete žádné potíže, není třeba 3 dny bez stolice nijak významně řešit. Dbejte na pitný režim, dostatek vlákniny ve stravě a pravidelný pohyb. Pomoci může také dlouhodobé užívání probiotik.

Důvodů na vznik zácpy může být velké množství – mezi nejvýznamnější samozřejmě patří strava chudá na vlákninu a olejniny, nebo slabý pitný režim. Zácpa často vzniká také z psychických důvodů nebo kvůli nedostatku pohybu. Zácpa se také objeví při stresu a očekávání – například před zkouškou, pracovní poradou a podobně.Vyvážená strava, konzumace správných potravin

Hodně vlákniny obsahují jablka, hrušky, bobule, banány, třešně, kiwi, švestky a citrusové plody. Dále také zelí, mrkev a brambory, pórek, červená řepa, luštěniny a celozrnné výrobky. Také ovocné šťávy a sušené ovoce jsou známé tím, že dokážou střevo rozpohybovat.

Jak vyvolat stolici : Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.