Zkuste zavolat na infolinku 954 200 200. Operátoři mají hodně zkušeností s podobnými případy a mohou pomoci. Ale neočekávejte, že Vám řeknou zapomenuté heslo (to nevědí) nebo vystaví nové přístupové údaje (nemají jak).Pokud Vás zlobí paměť a potřebujete občas resetovat heslo Vaší datové schránky, nezbyde, než zajít na kontaktní místo veřejné správy Czech POINT. Po kontrole totožnosti Vám bude heslo resetováno a vygenerováno nové. To Vám bude zasláno elektronicky tzv. virtuální obálkou.Pokud nemáte žádnou možnost přihlášení do Datových schránek, navštivte kontaktní pracoviště Czech POINT a požádejte o znovuvydání přístupových údajů (může být placená operace). V Datových schránkách: Na stránce Nastavení – Možnosti přihlášení – Přihlášení mobilním klíčem deaktivujte všechna zařízení, která nejsou Vaše.
Jak zjistit pristupove udaje k datove schrance : ZTRATILI JSTE PŘÍSTUP DO DATOVÉ SCHRÁNKY LZE JEJ JEDNODUŠE ZÍSKAT ZPĚT
- 1) Osobně na Czech POINTU.
- 2) Prostřednictvím Identity občana.
- 3) Písemně žádostí Ministerstvu vnitra.
Jak zjistím přihlašovací jméno do datové schránky
V sekci Přihlášený uživatel najdete údaje o uživateli, který je právě v dané chvíli přihlášen – jeho uživatelské jméno a další interní identifikátor, občanské jméno, příjmení a adresu, typ (roli ve schránce) a souhrn jeho práv ke schránce.
Co dělat když si Nevyzvednu datovou schránku : Uživatel datové schránky si může požádat o vydání nových přístupových údajů (ztráta, podezření na zneužití nebo nevyzvednutí zásilky s původními přístupovými údaji). Způsoby podání žádosti jsou popsány v článku Přístupové údaje.
Pokud chcete znepřístupnit svou datovou schránku (nepodnikající fyzické osoby, tj. DS FO), máte dvě možnosti, jak to udělat. Jednou je zajít na CzechPOINT, a druhou požádat znepřístupnění přímo ve své datové schránce.
V sekci Přihlášený uživatel najdete údaje o uživateli, který je právě v dané chvíli přihlášen – jeho uživatelské jméno a další interní identifikátor, občanské jméno, příjmení a adresu, typ (roli ve schránce) a souhrn jeho práv ke schránce.
Co dělat když jsem si nevyzvedl datovou schránku
Těm, kteří se sami nepřihlásí, se schránka automaticky aktivuje po uplynutí 15 dnů ode dne doručení přihlašovacích údajů. I v tomto případě se uplatní fikce doručení, pokud si adresát písemnost nevyzvedne na poště.Plné uživatelské nastavení k datové schránce je v současné době nadále dostupné v Klientském portále datových schránek na info.mojedatovaschranka.cz. Z toho důvodu nemusí být všechny funkcionality a nastavení datových schránek dostupné i v Portálu občana.Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.
Seznam souborů v příloze
Seznam souborů tvořících přílohu datové zprávy je vypsán v DETAILU ZPRÁVY v sekci Přílohy. Pokud se příloha skládá z více souborů, lze s nimi manipulovat buď jednotlivě, nebo stáhnout celou přílohu na lokální disk v jediné operaci.
Co mám dělat když nechci datovou schránku : Mám pozastavenou živnost a dostal jsem dopis s přístupovými údaji – jak můžu zrušit DS Datovou schránku není možné zrušit, pouze znepřístupnit, a to v případě zrušení živnosti.
Jak změnit uživatelské jméno v datové schránce : Jméno schránky nemůžete změnit, ale pokud se změní např. název společnosti, pak se změna přenese automaticky i do ISDS. Vpravo je uveden Přihlášený uživatel – tedy fyzická osoba ke schránce aktuálně přihlášená. Obě jména mohou být u schránky pro fyzickou osobu totožná.
Co když neaktivují datovou schránku
Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.
Na adrese www.mojedatovaschranka.cz/sds stačí zadat IČO a dozvíte se, jestli danému subjektu byla po začátku roku 2023 automaticky zřízena datová schránka.V případě, že uživatel datové schránky si nevyzvedne ve stanovené lhůtě své přístupové údaje, ztratí je, nebo má podezření na jejich zneužití, atp., může požádat o vydání nových přístupových údajů. Nevyzvednutou zásilku s přístupovými údaji již nelze zasílat znovu, přístupové údaje jsou po nevyzvednutí zneplatněny.
Jak aktivovat datovou schránku bez dopisu : První přihlášení do datové schránky provedete prostřednictvím stránky www.mojedatovaschranka.cz. Přihlásíte se pomocí uživatelského jména a hesla, které jsou uvedeny v dopise. Po prvním přihlášení si změňte heslo a zadejte svoji e-mailovou adresu. Poté bude Vaše datová schránka připravená k použití.