Cibulové slupky dáme do staršího hrnce s vodou (starší smalt se obarví), přivedeme k varu a necháme z nich uvolnit barvu. Syrová, čistá, nejlépe světlá vejce se hodí na barvení víc, dobře na nich vynikne kontrast trávy a cibulové barvy.Slupky v hrnci zalijte vodou v takovém množství, aby byla vajíčka při vaření ponořená. Do vody přidejte lžíci soli, která pomůže zabránit praskání vajec. Slupky povařte asi 10 minut, aby pustily barvivo. Pokud máte málo slupek, nebo chcete výraznější odstín, přidejte do vody sáček černého čaje.Barvivo: 500 ml vody, slupky z 10 žlutých cibulí a 2 lžíce octa. Pokud chcete dosáhnout jednolité a krásně syté barvy, doporučuji barvit zatepla. Barvení zastudena dává o fous živější barvy a vejce budou mít na povrchu i mírnou texturu.
Jak dlouho vařit cibulové slupky : Cibulové slupky vložíme do hrnce, zalijeme vodou a lehce osolíme, čímž zabráníme pozdějšímu praskání vajec při vaření. Obsah hrnce přivedeme k varu a vaříme na středním stupni asi 10 minut, během kterých se uvolní barvivo. Pokud nemáme dost slupek, přidáme sáček černého čaje, který s barvením pomůže.
Jak dlouho barvit vajíčka v cibuli
Vaříme cca 15 -30 min na mírném ohni. Postupně kontrolujeme barvu vajec. Čím déle je v barevné vodě necháme, tím budou tmavší. Hotová vejce vyndaváme na připravený ubrousek a necháme oschnout.
Jak obarvit vajíčka v ubrousků : Zabalené vajíčko v ubrousku namočte do sklenice/misky s vodou. Vajíčko stačí namočit na sekundu, dvě a poté vytáhnout a nechat okapat. My si je ještě chvíli nechali bokem na talířku, aby barvy na vajíčko dobře přilnuly.
Cibulové slupky lze přimíchat do bylinných směsí, ale také si je můžete zalít vroucí vodou jen tak samotné. Doporučená doba louhování pod pokličkou či talířem je dvacet minut. Poté si čaj můžete osladit medem a popíjet. Takový výluh je ideální při nachlazení, ale také při dýchacích potížích spojených s astmatem.
Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.
Na co jsou dobré slupky z cibule
Podobně jako většina zeleniny tak i cibule má spoustu živin právě ve slupce. Ta je totiž bohatá na vlákninu, flavonoidy a vitaminy, zejména A, C a E. Díky velkému podílu vlákniny zajišťuje dobré trávení, odstraňuje toxiny v tlustém střevě a podporuje celkovou očistu organismu.Jak barvit vejce v kurkumě
- Nachystáme si hrnec s vodou, do kterého přidáme trochu octa, aby barva lépe držela.
- Přidáme přibližně 4 lžíce kurkumy (můžeme i více).
- Promícháme a opatrně vložíme vejce.
- Přivedeme k varu a vaříme 10-20 minut dle intenzity barvy.
- Pro lesk uvařená vajíčka potřeme sádlem, nebo olivovým olejem.
Slupky z klasické kuchyňské cibule obarví vejce na oranžovohnědou, načervenalého odstínu docílíme slupkami z červené cibule. Slupky je potřeba sbírat již pár týdnů před Velikonocemi. Čím víc slupek použijeme, tím bude barva intenzivnější. Světle modrou kraslici vytvoříte pomocí červeného zelí.
Vařte vajíčka se lžící sody
Do vody, ve které budete vařit vejce, přidejte polévkovou lžíci sody bicarbony. Už jsme nastínili záležitost zásaditosti v souvislosti s časem, který vejce stráví v lednici. Přidáním sody se tento proces ještě urychlí. Výsledek je takový, že skořápka se od vajíčka oddělí téměř sama.
Jak nejlepe nabarvit vajíčka : Vejce nejlépe chytají odstíny zastudena, pro silný odstín nechte vejce barvit i 12 hodin. Namodralou barvu připravíte i ze silného vývaru ibišku (např. ibiškový čaj) se lžící octa (tmavší modrá barva). Zelená světlá i tmavá – svěží jarní barvy docílíte pomocí špenátového protlaku nebo petrželové nati.
Jak originalne obarvit vajíčka : Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.
Co s Varenou cibulí
Vařenou cibuli mohou obsahovat některé zeleninové polévky. Osmažená cibule se používá jako základ pro cibulovou jíšku, která se používá jako základ gulášů a perkeltů, omáček, zeleninových polévek, některých luštěninových pokrmů, špenátu a zelí.
Můžete použít slupky ze všech druhů cibulí, česneku, šalotky nebo cibule jarní. Až nasbíráte dostatek slupek, dejte je do hrnce a zalijte vodou. Přibližně na každé 4 šálky slupek použijte 1 litr vody. Vařte směs asi 20-30 minut, dokud se voda nezbarví do oranžova nebo hnědé barvy.Dejte vařit vajíčka – nastříkejte pěnu do malého pekáčku – pokapejte potravinovým barvivem – lehce promíchejte, aby vám vznikla směsice barev – nasaďte si rukavice – namáčejte uvařená vajíčka do pěny tak, aby se pěna nanesla ze všech stran – odložte a nechte zaschnout – po zaschnutí pěnu setřete ubrouskem – a je hotovo …
Jak přírodně obarvit vajíčka na zeleno : Jak nabarvit vejce na zeleno
Pro svěží zelenou barvu využijeme barvicí schopnosti kopřivy nebo špenátu, za vyzkoušení také stojí petrželová nať. Pro svěžejší odstín můžeme přidat do "nálevu" špetku kmínu. Do většího hrnce si vložíme barvicí přírodní materiál a zalijeme ho cca 750 ml vody.