Jak obarvit Modelovaci hmotu?
Nezpracovanou hmotu doporučujeme skladovat v uzavřené plastové krabičce. Dokud hmota zcela nevytvrdne, můžete jí vrátit pružnost hnětením s trochou vody. Po úplném vytvrdnutí ji již není možné změkčit.Necháme 10 až 15 minut vychladnout. Potom můžeme buď rovnou začít tvořit ozdoby, nebo hmotu zabalit do fólie a uchovat v lednici, kde vydrží asi týden.Jumping Clay je citlivá na teploty a vlhkost, při teplotách nad cca 24°C může hmota lepit na rukou a na obale. Vždy mějte zcela suché ruce. Pokud hmota lepí, odlepíte ji tak, že vezměte jiný kus modelíny, přitlačíte ho na přilepený kus a rychlými pohyby odlepujete.

Jaký krém pod potahovací hmotu : Podklad pod potahovou hmotu, musí být vždy hodně tuhý, hladký a rovný – optimální je čistě máslový krém. Stačí malá vrstva krému, aby měla potahová hmota k čemu přilnout. Pod ani na potahovou hmotu nesmí přijít – Marmeláda, pudink, mascarpone, tvaroh, ovoce, želatina, šlehačka, …

Co vytvořit z modelovací hmoty

Vytvořit můžete různé nástěnné dekorace, mističky, tácky, svícínky, ale také květináče, vázičky nebo figurky. Z jednoho balení hmoty toho vytvoříte opravdu mnoho. Je to tedy skvělá technika, kterou můžete vyrobit drobné dárky k Vánocům pro své přátele, ale třeba i pro svatební hosty.

Jak dlouho schne modelovací hmota : Tvrdne na vzduchu ( cca 24 hodin – dle tloušťky vymodelovaného výrobku ) – není potřeba vařit ani zapékat. Lze kombinovat i s jinými materiály jako dřevo, lepenka, keramika – snadno přilne. Po zaschnutí lze hmotu přemalovat nebo dodekorovat barvami či akrylovými popisovači nebo pouze přelakovat závěrečným lakem.

Aby se hmota nelepila, můžeme ji podsypat speciálním cukrem, či bramborovým škrobem (moučkový cukr se nedoporučuje, neváže na sebe vlhkost a hmota by mohla v lednici z dortu stékat). Je dobré vyválet si hmotu na potravinářské fólii, na které se pak dobře přenáší na dort.

Potahovací hmoty lze rozdělit na tři různé základní skupiny – fondánové potahovací hmoty, mandlový marcipán, mléčná hmota tzv. falešný marcipán. Pro potáhnutí dortu, nejčastější velikosti o průměru 24-26 cm, je obvykle potřeba okolo 600-750g hmoty, síla vyválené hmoty je přitom cca 3-4 mm.

Co udělat z modelovací hmoty

Vytvořit můžete různé nástěnné dekorace, mističky, tácky, svícínky, ale také květináče, vázičky nebo figurky. Z jednoho balení hmoty toho vytvoříte opravdu mnoho. Je to tedy skvělá technika, kterou můžete vyrobit drobné dárky k Vánocům pro své přátele, ale třeba i pro svatební hosty.nedostatek vody v hmotě: rýhy na vyrobených tvarech se tvoří většinou proto, že je hmota proschlá. Pak stačí do Jumping Clay přidat trochu vody. To můžete udělat jednoduše rozprašovačem, do kterého napustíte obyčejnou vodu – tou hmotu jemně jednou postříkejte a znovu ji roztahujte.Na ztužení krémů se jednoznačně hodí lépe želatina, pokud byste použili dortové nebo cukrárenské želé, v krémech budete mít hrudky. Když potřebujete, aby želé ztuhlo rychle, pak připravte dort, na který se vám bude hodit želé dortové. Pokud bude dort před politím želé pořádně vychlazený, ztuhnou obě želé rychleji.

2 díly sody + 1 díl kukuřičného škrobu + 1 díl vody – jedná se o objem, takže odměřit (nevážit) například hrníčkem. Na nepřilnavé pánvi míchat na mírném ohni do zhoustnutí. Vytvořit kouli a poté vyválet raději silnější plát a libovolně vykrajovat nebo tvarovat a nechat zaschnout. Poté můžeme ještě libovolně dobarvit.

Jak si doma vyrobit modurit : Do hrnce, nejlépe s nepřilnavým povrchem nalejte hrnek vody, stejné množství jedlé sody a kukuřičného škrobu. Na mírném žáru míchejte zhruba pět minut, než začne hmota houstnout. Trochu snižte teplotu a pokračujte asi minutu.

Jak urychlit schnutí Samotvrdnoucí hmoty : Samotvrdnoucí hmota je vhodná jak k modelování, tak i k tvorbě otisků. Tvrdne na vzduchu, nemusí se vypalovat. Po úplném zaschnutí (24 hodin) lze hmotu brousit, lepit, malovat či lakovat. Pro urychlení schnutí umístěte hmotu poblíž zdroje tepla.

Jak urychlit schnutí Samotvrdnouci hmoty

Samotvrdnoucí hmoty jsou hmoty, které nevyžadují po zpracování vypékat v troubě nebo nějak dál zpracovávat tepelně. V tomto případě máme samotvrdnoucí hlíny, modelovací hmoty, sádru a beton. Pro urychlení schnutí doporučujeme po vymodelování umístit předmět ke zdroji tepla, např. k topení, kamnům nebo na vzduch.

Při správném uskladnění mu výrobci dávají až roční trvanlivost. Potřebuje k tomu teplotu do 20 °C a vlhkost v rozmezí 45-65 procent. Marcipán tedy nepatří do chladničky (i když marcipánový dort to v ní bez větší újmy den dva vydrží) a už vůbec ne do mrazáku.Pokud však chcete, aby vám doma marcipán vydržel co nejdéle, je nejlepší hmotu obalit fólií. Pravý marcipán vydrží vláčný i několik týdnů a doporučujeme ho skladovat v uzavřené nádobě při teplotě do 20 °C, do lednice nepatří.

Jak dlouho vydrží marcipán na dortu : Pravý marcipán vydrží vláčný i několik týdnů a doporučujeme ho skladovat v uzavřené nádobě při teplotě do 20 °C, do lednice nepatří.