– Kašmír nikdy neperte při teplotě vyšší než 20°C. Pouze při teplotách vody do 20°C si kašmírové oblečení udrží svůj tvar, nesráží se a neplstnatí. Pokud se rozhodnete vyprat svetr v automatické pračce, pak pouze s programem na praní vlny a s teplotou do 20°C. Pokud ale můžete, vyperte svetr v ruce.Označení „Pure Cashmere“ = 100% kašmír může totiž nést jakýkoli výrobek vyrobený z podsady kozy kašmírové, kde je středový průměr vlákna nižší než 19 micronů a neobsahuje více jak 3 % vláken s průměrem vyšším než 30 micronů. Není uvedeno ale zhola nic o délce a morfologii vláken, způsobu spřádání nebo barvě vláken.Při barvení více barvami si na začátku v hrnci rozmíchejte slabý odstín nejsvětlejší barvy do ní řádně namočte přízi a pak různě přilévejte další barvy. Do vařící se příze už nelijte barvy studené, ale přilijte k nim horkou vodu. Můžete i dosypávat na určitá místa přímo koncentrovanou barvu ze sáčku.
Čím barvit ovčí vlnu : Vlnu můžeme také obarvit přímo přírodním materiálem. Hojně používané jsou: cibulové slupky, kurkuma, ořešák vlašský, třezalka tečkovaná, červená řepa, vratič (jedovatý) s modrou skalicí, kručinka barvířská s kamencem, svízel syřišťový s modrou skalicí, zlatobýl s kamencem a další.
Jak žehlit Kašmír
Kašmírové oděvy by se měly žehlit naruby žehličkou s nízkou teplotou a malým množstvím páry. Můžete je také zbavit mačkavosti zavěšením v zapařené koupelně. Vlhkost páry odstraní záhyby.
Jak prát Kašmírovou sálu : Měl by se prát vždy ručně, ve studené vodě a s pomocí velmi jemného pracího prostředku – nebo ještě lépe dětského šamponu. Neperte ho však příliš často, stačí jednou do měsíce.
A skoro okamžitě se na něm začnou tvořit žmolky a brzy se v něm objeví první dírka, ne kvůli molům, ale opotřebení. Bohužel poptávka po kašmíru za nízkou cenu je vysoká, a tak se i prodejci uzpůsobili poptávce. Nejlepší kašmír pochází právě z oblasti Kašmíru v Himalájích, kde teploty v zimě klesnou až na – 40 C.
Jak poznat pravou pašmínu
Pravá pašmína by měla mít etiketu s označením cashmere (kašmír) nebo 70% cashmere, 30% silk (hedvábí). Bohužel se dají tyto cedulky jednoduše obstarat na černém trhu a našít na padělek. Pravost otestujete podle hřejovosti.
Jak se barví hedvábí
Hedvábí navlhčete vodou, aby se barva pěkně rozpíjela. K navlhčení se hodí například voda v rozprašovači. Barvu nanášejte štětcem na mokré hedvábí a nechte zaschnout. Potom několik minut zažehlujte přes papír, doporučujeme pečící papír.Důležité je přízi namotat tak, že trasa z ukazováčku k háčku nebo jehlicím vede po vnější straně prstu, obráceně to nefunguje. Přizi namotávám právě dvakrát, při jednom obmotání ji nejde utahnout a při třech už zase povolit. Od ukazováčku vedu přízi vnitřkem dlani a pak “zaháknu” za prsteníček.Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.
Vlna sice jde dobře barvit, ale je vhodné používat speciální barvy, živočišná vlákna se barví jinými barvami než vlákna rostlinná. Starší nebo sekáčové kousky bych zkusila obarvit doma, ale dražší svetr raději svěřte odborníkům.
Jak na sražený svetr : U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.
V čem prát kašmír : Doporučujeme prát kašmírové produkty při 30°C (vlažná až lehce chladnější voda) a pouze s jemnými pracími prostředky pro vlnu nebo se speciálním šamponem.
Jak sušit kašmírový svetr
Vypraný svetr nechte sušit rozložený naplocho na sušáku. Kašmírový svetr nepatří do sušičky, srazí se vám. Pokud si budete chtít svetr přežehlit, tak jen napařovací žehličkou s vlahou teplotou na program hedvábí-vlna. Svetry skladujte složené, v nepřeplněné skříni, aby mohly dýchat.
Pochází z vysoce položených himalájských planin Číny a Mongolska, kde žije koza kašmírská, jejíž srst (lépe řečeno její jemná spodní část, takzvaná podsada) je základní surovinou pro výrobu kašmíru.Kašmírový svetr za desetitisíce je minulostí
Cena svetru z kašmíru v rozmezí od 3 000 Kč do 10 000 Kč je zcela v pohodě (na podporu prohlášení třeba tento článek). Pokud tedy pomineme že vás vyloženě někdo podvedete, můžete se spolehnout, že v této cenové hladině budete mít kvalitně svetr.
Jak prát Pašmínu : Perte ručně ve vlažné vodě (30 °C) se speciálním pracím prostředkem pro praní vlny. Sušte ve vodorovné poloze, nesušte v sušičce. Většinou není potřeba žehlit, pokud ano, žehlete přes látku.