Staré pověsti české je kniha pro mládež Aloise Jiráska, ve které literárně zpracovává starší pověsti z různých období českých dějin. Některá data mohou pocházet z datové položky. Pověsti vycházely původně na pokračování v pražském nakladatelství J.V české a slovenské folkloristice se tradičně užívalo dělení na pověsti v užším slova smyslu, a to na pověsti místní, historické a takzvané pověrečné povídky odpovídající pověstem démonologickým. Bez ohledu na způsob třídění pověstí dochází k překrývání druhů.Noh chňapl koňskou kůži do drápů a odletěl s ní pryč. Letěli tři dny a tři noci, stovky mil od Jantarové hory až se pták konečně snesl k horám a koňskou kůži i s Bruncvíkem shodil do svého hnízda. Mláďata se po kůži ihned vrhla, Bruncvík vyskočil a svým mečem je zahubil.
Kolik je povesti : Třicet pět pověstí je rozděleno do tří oddílů: Staré pověsti české, Pověsti doby křesťanské a Ze starobylých proroctví. Právě zde se dočteme mimo jiné o praotci Čechovi, Krokovi a jeho dcerách, Přemyslovi i Libušiných proroctvích, o staré Praze nebo kouscích kouzelníka Žita či životě Kutnohorských havířů.
Kolik je starých pověsti českých
Najdete zde třicetpět pověstí: O Čechovi, O Krokovi a jeho dcerách, O Bivojovi, O Libuši, O Přemyslovi, Libušina proroctví, Dívčí válka, O Křesomyslu a Horymírovi, Lucká válka, Durynk a Neklan, O králi Svatoplukovi, O králi Ječmínkovi, Praporec sv. Václava, O Bruncvíkovi a další.
Kdy byly vydány Staré pověsti české : Kniha Staré pověsti české patří k nejznámějším převyprávěním našich dějin. Poprvé vyšla v roce 1894 a byla určena především dětem.
Najdete zde třicetpět pověstí: O Čechovi, O Krokovi a jeho dcerách, O Bivojovi, O Libuši, O Přemyslovi, Libušina proroctví, Dívčí válka, O Křesomyslu a Horymírovi, Lucká válka, Durynk a Neklan, O králi Svatoplukovi, O králi Ječmínkovi, Praporec sv. Václava, O Bruncvíkovi a další.
Pověst známe buď poetickou nebo prozaickou. Obecně se však jedná o literární epický útvar, který pracuje s lidovou tvořivostí a slovesností. Pověst se většinou váže k danému místu a času. Od pohádky se liší tím, že se pověst zakládá na pravdivé události.
Kde se vaří pivo Bruncvík
Kaufland nabízí nově vlastní značku piva Bruncvík, jež se vaří v Protivíně. Jde o sedm druhů, světlý ležák, pivo pšeničné i nealkoholické.Mimo jiné zachránil život lvovi tím, že zabil strašného draka, a za tuto statečnost získal lva do českého znaku. Jde pravděpodobně o českou modifikaci příběhů o Sindibádovi či Odysseovi. Podle legendy získal Bruncvík na hradě krále Olibriuse zázračný meč, který na požádání srazí všem nepřátelům hlavy.Najdete zde třicetpět pověstí: O Čechovi, O Krokovi a jeho dcerách, O Bivojovi, O Libuši, O Přemyslovi, Libušina proroctví, Dívčí válka, O Křesomyslu a Horymírovi, Lucká válka, Durynk a Neklan, O králi Svatoplukovi, O králi Ječmínkovi, Praporec sv. Václava, O Bruncvíkovi a další.
Do roku 1899 bydleli v Hálkově ulici, pak na čtyři roky přesídlili na Vinohrady do dnešní Rumunské a v roce 1903 se nastěhovali do domu na rohu Resslovy ulice a nábřeží Vltavy. Dnes tam stojí Jiráskův pomník, který za spolupráce Jaroslava Fragnera vytvořil Karel Pokorný.
Jak poznat pověst : Pověst známe buď poetickou nebo prozaickou. Obecně se však jedná o literární epický útvar, který pracuje s lidovou tvořivostí a slovesností. Pověst se většinou váže k danému místu a času. Od pohádky se liší tím, že se pověst zakládá na pravdivé události.
Co je typické pro pověst : Pověst známe buď poetickou nebo prozaickou. Obecně se však jedná o literární epický útvar, který pracuje s lidovou tvořivostí a slovesností. Pověst se většinou váže k danému místu a času. Od pohádky se liší tím, že se pověst zakládá na pravdivé události.
Jaké máme žánry
střední
anekdota | krátké vyprávění s komickou pointou |
---|---|
epika | literární druh založený na ději, vyprávění příběhu |
epos | epická veršovaná báseň, zpravidla o hrdinských činech |
fantasy | umělecký žánr využívající magii či jiné nadpřirozené jevy |
komedie | literární útvar se šťastným koncem, využívá humor a komiku |
Vítejte v Pivovaru Protivín kde se se pro Lidl vaří oblíbený dvanáctistupňový ležák Argus Maestic. Jeho základem je český ječmen, český slad a český chmel. Sládek Michal Voldřich nás provedl celou výrobou tohoto voňavého ležáku.O výrobním procesu piva Argus 11 vypráví pan Petr Hostaš, vedoucí výroby a hlavní sládek.
Kdo zvítězil v Dívčí válce : Staré pověsti české
Muži se však přes varování knížete Přemysla jejich přípravám jen smáli. Vlasta poslala nejkrásnější dívky, aby muže svými půvaby okouzlily, a sama vedla útok proti mužům, kteří přitáhli k Děvínu; ženy zvítězily.