Začněte s nošením na 2 až 4 hodiny denně a postupně přidávejte, až zvládnete mít punčochy nasazeny přes den. Na noc je sundejte. Od případné bolesti si v noci pomozte zvýšenou polohou končetin. Kompresní punčochy nasazujte ideálně ráno, než vstanete z postele.Pokud podstoupíte tento zákrok, bude vám doporučeno nosit kompresivní punčochy 24 hodin denně alespoň 2 až 7 dní. Pak je vhodné je s možnými přestávkami používat ještě 2 až 6 týdnů.Kompresní podkolenky i punčochy se používají při bolestech nohou, při problémech s otoky končetin (žilní nedostatečnost, křečové žíly, varixy).
Kdy sundat punčochy : 1) Punčochu je nutné nosit 3 týdny a to od rána do večera. Punčocha se odkládá na noc, vždy až na lůžku – noha musí být v horizontální poloze! Pokud je potřeba v noci vstávat (například na toaletu nebo k dítěti), je nutné si punčochu znovu obléci – opět ještě na lůžku.
Jak správně nasadit kompresní punčochy
Punčochy navlékejte vždy na suchou nohu, nejlépe hned ráno před zatížením končetiny, a to vsedě. Pokud se ráno osprchujete a poté se staráte o vaši pokožku, počkejte krátkou dobu, dokud pokožka řádně nevyschne. Díky tomu je oblékání mnohem snazší. Vyzkoušet taky můžete aplikaci sypkého pudru.
Co nedělat při trombóze : Rizikovou potravinou je také květák, nať petržele, kopr a řeřicha. Z jinak bezpečného ovoce jsou nevhodné například sušené švestky, mango, kiwi, ostružiny a maliny. Pozor také na konzumaci jater!
Správná délka nošení: Doba, po kterou byste měli nosit kompresní podkolenky, se může lišit v závislosti na vlastních potřebách. Obecně se doporučuje nosit je během dne, zejména při dlouhém sezení nebo stání, při cestování letadlem nebo dlouhých cestách, a také při sportovních aktivitách.
Punčochy navlékejte vždy na suchou nohu, nejlépe hned ráno před zatížením končetiny, a to vsedě. Pokud se ráno osprchujete a poté se staráte o vaši pokožku, počkejte krátkou dobu, dokud pokožka řádně nevyschne. Díky tomu je oblékání mnohem snazší. Vyzkoušet taky můžete aplikaci sypkého pudru.
Jak nosit kompresní ponožky
Z toho také vyplývá, že kompresní punčochy při spánku nosit nemusíte. Naprosto stačí, když si je obléknete ráno do práce. Odborníci doporučují, abyste si kompresní punčochy vždy navlékali v horizontální poloze. To znamená se zvednutou nohou.Příznaky krevních sraženin se odvíjejí od toho, která céva je postižená. Mezi příznaky nejčastěji patří dušnost, silné bolesti hlavy, bolest na hrudi, potíže s mluvením a zmatenost, teplé a citlivé místo v okolí cévy, otoky na končetinách, bolest nohy při došlápnutí nebo pocit pnutí v lýtku.V případě velmi časté hluboké žilní trombózy je postižena jedna z širokých žil v našich nohách. Zde může trombóza způsobit bolest či křeč, která zpravidla začíná od lýtka. Vlivem špatného okysličení může končetina červenat nebo fialovět.
Postup je velmi jednoduchý:
- Vsuňte ruku dovnitř podkolenky.
- Držte patu podkolenky mezi palcem a ukazováčkem, druhou rukou přetáhněte podkolenky naruby (kromě chodidlové části).
- Vsuňte špičku a chodidlo do podkolenky.
- Na závěr se ujistěte, že je podkolenka na noze roztažená rovnoměrně.
Na co jsou dobré kompresní podkolenky : Funkce kompresních podkolenek, ponožek a návleků v přehledných bodech:
- podporují průtok krve.
- zvyšují okysličení v tkáních.
- snižují poškození svalové hmoty při dlouhotrvající zátěži.
- umožňují rychlejší odbourávání kyseliny mléčné
- napomáhají k rychlejší regeneraci.
- při bolestech svalů a nohou.
- při otocích končetin.
Jak prát kompresní ponožky : Životnost a péče
Kompresní podkolenky je třeba prát na 30 stupňů při zvoleném programu ruční praní. K praní neužívejte aviváž. I přes tuto skutečnost je nutné podkolenky jednou za 3-6 měsících vyměnit, protože u nich dochází ke snížení jejich elasticity.
Jak se pozná krevní sraženina v noze
V lýtku nebo ve stehně se objevuje pulzující bolest, obzvláště při došlápnutí. Na noze se může objevit poměrně rozsáhlý otok i s pocitem tepla a zarudnutím v průběhu žíly. V některých případech lze vidět i nateklé žíly, které jsou na dotek tvrdé a bolestivé.
Léčba krevních sraženin spočívá v klidu na lůžku. Pacienti užívají speciální léky, které pomáhají krevní sraženinu rozpustit a zabraňují jejímu narůstání. U závažnějších stavů se provádí operace. Cílem léčby je mimo jiné i prevence proti vzniku plicní embolie, opakovaných trombóz a trvalých poškození.Pocit pnutí v lýtku, brnění nohou, otoky dolních končetin, bolest po došlápnutí a zarudlá nebo namodralá končetina jsou nejčastějšími příznaky hluboké žilní trombózy. Sraženina z hlubokých žil dolních končetin se může uvolnit a přes pravou část srdce docestovat až do plic, kde způsobí plicní embolii.
Jak poznam že mám Trombozu : Nejčastěji je však zpočátku zaznamenán pocit tíhy, napětí nebo tepla v postižené noze nebo relativně náhlý vznik bolestivého otoku na dolní končetině. Často se projevuje bolestivostí (v klidu i při námaze) a ztvrdnutím lýtka, později může pokožka mírně zmodrat nebo zčervenat.