Jak nejrychleji oškubat husu?
Husu nejprve omračte, a poté vsuňte její hlavu do speciálního odkrvovacího trychtýře, který Vám ji podrží, aby se při porážce necukala. Husu v trychtýři nechte, dokud zcela nevykrvácí. Spaření drůbeže před škubáním Vám velice usnadní celý proces škubání. Připravte si vodní lázeň o teplotě ideálně 70-72°C.Husa se obvykle zabíjí několikrát za rok, a to při různých příležitostech: na konci léta. na podzim před svátkem svatého Martina. před vánočními svátky.Největším přirozeným nepřítelem hus jsou lišky. Přestože na člověka si husa troufne, před liškou je bezradná. „Husy to mají zřejmě v genech, protože když přijde liška, tak si sednou a nechají se zabít,“ doplňuje vedoucí husího chovu v Byňově, kde ročně lišky zabijí desítky hus.

Jak správně porazit husu : Práci lze si lze usnadnit různými porážkovými přístroji (jateční pistole) nebo vykrvovacím trychtýřem. Další variantou porážky je takzvané prostřižení hlavy nad zobákem kleštěmi. Při průmyslových porážkách se drůbež omračuje elektrickým proudem a následně podřezáváme krční tepna.

Jak upéct husu pomalu

Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete.

Jak spařit drůbež : Při spaření drůbeže doporučujeme používat tyčku zakončenou hráběmi a jejím pohybem se snažte vodu vmasírovat pod peří, co nejblíže ke kůži. Nejlépe po celou dobu procesu spaření drůbeží ve vodě pohybujte, aby se spařila rovnoměrně a nezůstala Vám suchá a nespařená místa například pod zplihlými křídly a podobně.

Podškubání housat má za následek snížení přírůstků, neboť veškeré živiny jdou na obnovu nového peří. Další peří dozrává za cca 7 – 8 týdnů. Po třech měsících výkrmu se husy dokrmují směsí obilních šrotů a vařených brambor, na noc se přidává celé obilí.

U housera tvoří pouze malou štěrbinu, u husy jsou více vzdálené od sebe. U housera se můžeme pokusit také o vytlačení penisu. Pomocník nám domnělého housera položí na hřbet (například na stole) a prsty nahmatáme vzdálenost pánevních kostí: jedná-li se o housera, podaří se nám vytlačit z kloaky i zakrnělý penis.

Jak spí husy

Husy, kachny a labutě se cítí v noci nejbezpečněji uprostřed hladiny. Přes velkou aktivitu ve dne spí ptáci jen velmi krátce. Malí zpěvní ptáci jsou od svítání do soumraku v pohybu a ani za krátkého poledního odpočinku nespí. Noční ptáci, sovy, lelci a sluky lesní usínají za svítání a spí po celý den.Bubnová škubačka: Nejpohodlnější volba, oškube husu za minutu. Tato moderní technologie nabízí efektivní a šetrné škubání. Buben je vybavený speciálně rozvrženými škubacími prsty, které zajistí dokonalé vytrhání každého peří od křídla až po ocas bez poškození kůže.Naprosto klíčový je čas pečení.

Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám.

Rozměry pekáče (vnější):

Pekáč – délka (vč. uší) cca 41cm, celková výška 12cm, šířka cca 28cm. Poklop – délka cca 39cm, celková šířka 25cm, výška cca 10cm. Víko pekáče nemusí přesně doléhat na spodní část pekáče, nejedná se o vadu.

Proč se dává do husy jablko : Troubu nastavte na 100 °C a husu ze všech stran okmínujte. Oloupejte jablka a vložte je do vnitřku husy. Tímto krokem si opět pomůžete k lepší a šťavnatější chuti. Husu přendejte do dostatečně velkého pekáče.

Jak upéct husu přes noc : Husu pečte pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Připravte si odpovídající pekáč, troubu rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přes noc přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám (poklop neodkrývejte a v žádném případě maso nepropichujte).

Co nedávat slepicím

Nikdy jim nedávejte citrusy a rebarboru a nevhodná jsou také zelená rajčata a cibule. Určitě byste neměli slepicím dávat určité potraviny, například smažená a jiná mastná jídla a také nic kořeněného. Pozor také na tvrdé slupky, třeba dýni ani některé melouny slepice neproklovne, pokud nejsou nakrájené na malé kousky.

Slepice se krmí speciální krmnou směsí, která se skládá z pšenice, menšího množství kukuřičeného šrotu, rostlinných bílkovin (ale pozor, například syrové luštěniny jsou pro slepice jedovaté). Ve stravě nesmí chybět ani rostlinná složka, jako je například tráva nebo seno a nějaký druh oleje vhodného pro slepice.Hejno sestavujeme tak, že jednomu houserovi přidělíme maximálně 4 až 5 hus. Chovné hejno má nocovat ve chlívku pro husy (husníku), ve dne by mělo mít k dispozici travnatý výběh, který poskytne husám pastvu. Na 1 m2 podlahové plochy chovného husníku můžeme ustájit 1 až 1,5 husy.

Co mají rády husy : Husy jsou vegetariánky, žížaly a slimáky, oblíbené pochoutky kachen, tak odmítají. Základem je tedy od jara do podzimu zelená pastva. Sežerou vám trávu, kořínky, semena trav a obilí. Zpestřit jídelníček jim můžete jablky, salátem a zelím.