Sumce je samozřejmě nutné nejprve co nejšetrněji zabít. Nejprve ho omráčíme ránou do hlavy, musí být sílná, protože sumec má silnou lebku. Pak na jeho temeni nahmatáme konec lebky a tak 2 až 3 prsty od ní ho usmrtíme dlouhým, úzkým nožem, ten zabodnem tak hluboko, aby jsme s jistotou probodli mozek ryby.Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná. Záběr bývá většinou velmi razantní, a proto je dobré mít seřízenou brzdu, obzvlášť nemáte-li vysoce kvalitní prut. Z osobní zkušenosti mohu doporučit pruty Sportex HM Turbo 9 o délce 300cm a zátěži 100-250g.Celý plech posypeme lístky čerstvé meduňky, která rybu krásně rozvoní. Sumečka poklademe plátky z druhé poloviny citronu. Pečeme ve vyhřáté troubě při 180 °C cca 25-30 minut. Plech zakryjeme papírem na pečení, aby se ryba nevysušila, ale zůstala šťavnatá.
Jak očistit sumce : Rybu natočíme hřbetem k sobě, pod přední ploutví zařízneme a obtočíme podél hlavy až k páteři. Nařízneme kůži podél páteře až k ocasu, vezmeme si pilkový nůž a podél páteře přetneme žebra. Na konci dutiny břišní si vezmeme opět nůž filetovací a dokončíme řez přes ocas. Vyjmeme filet a opakujeme z druhé strany.
Jak vytáhnout sumce z vody
Pokud se jedná o větší rybu, stejným „chvatem“ si ho pouze přidržím a druhou rukou jej uchopím obráceně (čtyři prsty do tlamy, kde se zaklesnou za kartáči do vzniklé kapsy a palec z vnější strany). Pokud jsou háčky zaseknuty rizikově, pouze ho přidržím, háčky uvolním ještě ve vodě a pak teprve sumce vylovím.
Jak stáhnout sumce z kůže : Maso sumce vždy zbavujeme silné kůže! Nejprve opracujeme sumce, omyjeme ho pod tekoucí vodou, vykucháme. Nařízneme kůži kolem hlavy sumce, přichytneme kůži ostřím nože a začneme ji oddělovat od těla. Je nutné oddělit kůži od masa v oblasti břicha, pak ji lze snadno stahovat, občas si pomůžeme nožem.
Teplotní optimum, při kterém sumci přijímají největší množství potravy, skutečně nastává v letních měsících. Honba za sumčím monstrem je však v tuto dobu komplikována velkým množstvím přirozené potravy a samozřejmě i třením, které nastává za teploty vody 20–22 °C, což u nás může nastat už v květnu, ale také až v srpnu.
Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice. Když pijavky neseženu, musím se spokojit s rousnicemi. Nevýhoda rousnice je v tom, že nám ji z háčku oškubává bílá ryba.
Jak se peče sumec
Sumce naporcujeme, prošpikujeme proužky slaniny, osolíme a poprášíme jemně paprikou. Pekáček vymažeme máslem, poklademe kolečky brambor, na ně položíme porce ryby, na kolečka nakrájenou cibuli, rajčata a papriku, posypeme špetkou šalvěje, poklademe lístečky másla a pečeme v předehřáté troubě asi 45 minut.Filety ze sumce opláchneme a osušíme. Na straně bez kůže je jemně potřeme trochou citronové šťávy, posypeme čerstvě nadrceným barevným pepřem a trochu posolíme. Kůží dolu vložíme ochucené kousky ryby do pekáčku vymazaného máslem a ten dáme do trouby rozehřáté na sto osmdesát stupňů.Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září. Braní v červnu a červenci je obvykle ovlivněno třením a téměř každý rok je v průběhu těchto měsíců zhruba čtrnáctidenní období, kdy je záběr sumce spíše náhodou.
Pokud to podmínky dovolí, můžeme naopak použít trhačku slabou, tzn. někde mezi 0,22 mm a 0,30 mm (v extrémních případech i slabší). Trhačka zde plní pouze roli stabilizátoru splávku ve zvoleném místě. V případě záběru většinou trhačka rovnou sama praskne a sumce musíme okamžitě zaseknout sami.
Jak chutná sumec : Sumec je vynikající ryba, chutí tak trochu připomínající kapra. Jedná se o největší sladkovodní rybu žijící v Evropě. Nemá šupiny a charakteristické jsou dlouhé „vousy“. Maso vždy zbavujeme kůže, porcujeme na filety nebo podkovy, obsahuje minimum kostí a poměrně velké množství tuku.
Kolik stojí 1 kg sumce : Ceník
Druh ryby | Cena za 1 kg |
---|---|
Lín | 130,- Kč |
Štika | 260,- Kč |
Sumec | 250,- Kč |
Candát | 400,- Kč |
Kdy nejlepe na sumce
Za nejlepší období považuji dva dny před a dva dny po úplňku. Poté obvykle následuje několik dní klidu a pak začínají brát zase menší exempláře. Osobně si vysvětluji tento jev tím, že větší sumci mají rádi větší klid a za úplňku se těm menším skutečně na lov moc nechce.
Ideální čas nastává určitě ve druhé polovině června a začátkem července, kdy se za dusných dnů lze dočkat záběrů prakticky po celý den. Přes léto se na sumce vydáme zrána nebo později navečer, ideální jsou dny s prudkou změnou tlaku (před příchodem deště či bouřky).Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září. Braní v červnu a červenci je obvykle ovlivněno třením a téměř každý rok je v průběhu těchto měsíců zhruba čtrnáctidenní období, kdy je záběr sumce spíše náhodou.
Jak pripravit filet ze sumce : Očištěný filet sumce osolíme, opepříme bílým mletým pepřem a vložíme do kastrolu ve kterém jsme před tím orestovali celer, petržel a cibuli, přidáme nové koření, podlijeme trochou octa, bílého vína a hovězího vývaru. Do měkka dušenou rybu vyjmeme z omáčky a opečeme na troše máslo do zlatova.