Bábovku vložte vždy do pečlivě vyhřáté trouby. Aby bábovka nepraskla, pečte ji pozvolna. Ideálně na teplotu 160 stupňů. Dvířka od trouby neotevírejte dříve než po půl hodině pečení, jinak by se srazila.Zapomeňte na horkovzduch
„Vypněte jej, horkovzdušná trouba vysušuje, z bábovky se vám snadno stane „dusivka“. Dejte klasické pečení shora i zespoda. A teplotu držte maximálně na 165 °C – bábovka je přece jen vysoká, a při vyšší teplotě rychle vyběhne a navrchu popraská…“ konstatuje Edita Paulusová na závěr.Jak bábovky péct – obecné rady
Většinu bábovek vkládáme do dobře vyhřáté střední části trouby, pečeme zpočátku na 180 °C, po 10-15 minutách snížíme teplotu na 150-160 °C a dopékáme. Bábovky jsou vysoké, proto trvá asi 45 minut i déle, než se dokonale propečou.
Jak dlouho se peče bábovka v elektrické troubě : Pokud máte silikonovou formu, vymazávání přeskočte. Pečte na zmíněných 160 °C (nebo 180 °C, vizte začátek receptu) 35–40 minut uprostřed trouby. Pokud to vydržíte, během pečení nikdy neotevírejte troubu. Potom bábovku zkontrolujte špejlí a případně dopečte 15–20 minut.
Proč je bábovka suchá
Do těsta se dostane studený vzduch a zdrcne se. Je také možné, že jste měli troubu málo zahřátou, nebo jste bábovku pekli příliš krátce.
Proč těsto při pečení praskne : Pokud použijete zbytečně moc náplně, teplem se těsto začne vzdouvat, roztrhne se a náplň vyteče. U štrúdlu je potřeba, abyste jej na vrchní straně propíchali nebo nařízli, než jej vložíte do trouby. Díky tomu z něj bude zvolna odcházet pára a předejdete jeho prasknutí.
Silikonovou formu stačí vymazat pouze před prvním pečením, kdy do sebe natáhne tuk. Upečený koláč z formy vždy pohodlně vyklopíte, a navíc bude pokrm bez vymazávání dietnější. Pokud byste formu myli v myčce, je třeba ji vymazávat před každým pečením.
Postup
- Troubu si předehřejeme na 180 °C. Žloutky s cukrem utřeme v robotu do pěny. Vmícháme polovinu smetany a vyšleháme.
- Formu na bábovku poctivě vymažeme máslem a vysypeme moukou. Asi 1/3 těsta si dáme stranou a utřeme s kakaem.
- Bábovku pečeme cca 40 minut. Až na povrchu zezlátne, zkusíme zapíchnout špejli.
Kdy vyndat bábovku z trouby
Bábovku nevyklápíme hned po upečení, mohla by se srazit. Necháme ji 5 až 10 minut zchladnout a teprve poté ji vyklopíme. Pokud i tak nechce vypadnout, položíme na formu utěrku navlhčenou ve studené vodě, radí cukrářka Pavlína Berscizová v knize Velká domácí cukrářka.Bábovku vždy vkládejte do rozehřáté trouby a pečte ji na menší stupně kolem 160°C. Kdybyste ji pekli s teplotou 180°C a více, tak by se bábovka na povrchu spálila a uvnitř by zůstala syrová. Zároveň by také při vysoké teplotě mohla prasknout, což způsobuje pára v těstě, která se tvoří při pečení.Základem úspěchu nadýchané bábovky je výběr mouky. Vždy používejte polohrubou, protože pouze díky ní bude mít bábovka tu správnou strukturu. Přisypávejte ji do mísy přes jemné sítko – mouka se provzdušní a nakypří.
Ponoříme ruce do mouky nebo do bramborového škrobu (nejčastěji lepí bramborové těsto). Potřeme ruce nebo vařečku olejem a pilně mícháme – jen správně vypracované těsto se postupně přestane lepit. Při práci s vařečkou nebo robotem poprášíme stěny nádoby moukou nebo je potřeme mastným ubrouskem.
Co dělat aby se těsto nelepilo : Aby se těsto nelepilo na formu a úlky se netrhaly, formičky nejprve vymažte máslem a vysypte moučkovým cukrem. Použít ale můžete i namleté ořechy, piškoty či najemno nastrouhaný kokos. Pak udělejte z těsta kuličku a obalte ji také v moučkovém cukru nebo tom, čím jste formičku vysypali.
Čím vysypat silikonovou formu na bábovku : Kromě vymazání máslem zkuste formu i vysypat buď hrubou moukou, nebo pokud se to chuťově hodí tak jemně strouhaným kokosem. Z měkkých forem je třeba vyklepávat až vlažnou bábovku jinak se bude rozpadat. Ještě horké se vyklepává z kameninových a keramických forem. Mě se ji zatím podařilo vždy vyklopit celou (i horkou).
Kdy vyklopit Upečenou bábovku
Vyklopit bábovku hned, nebo chvíli počkat, až forma vychladne Obecně se doporučuje počkat alespoň 2 minuty a až poté bábovku vyndat z formy. Každá forma je jiná; u některých zkuste čas prodloužit a vyčkejte 5 až 7 minut. Uvidíte sami, kdy se vám bude lépe s bábovkou manipulovat.
Bábovku nevyklápíme hned po upečení, mohla by se srazit. Necháme ji 5 až 10 minut zchladnout a teprve poté ji vyklopíme. Pokud i tak nechce vypadnout, položíme na formu utěrku navlhčenou ve studené vodě, radí cukrářka Pavlína Berscizová v knize Velká domácí cukrářka.Lepivé těsto
Potřebujete z těsta vyválet placku, ale těsto je velmi lepivé a nechcete jej příliš podsypávat, aby nebylo samá mouka Váleček vložte na 10 minut do mrazáku. Poradíte si i tak, že na vál natáhnete fólii nebo použijete silikonovou podložku. Těsto se nebude vůbec lepit!
Proč chleba při pečení spadne : Příliš nízká teplota pečení může být nedostačující pro to, aby se těsto ”nafouklo” a stabilizovalo, zatímco příliš vysoká teplota může způsobit příliš rychlý vzestup a následné splasknutí. Každá trouba peče jinak, takže pokud se vám to u nějakého moučníku stává opakovaně, zkuste teplotu upravit.