V kuchyni se zpracovávají všechny části libečku jako výborné koření v čerstvém i sušeném stavu. Bylinka je velmi aromatická, a proto jí do pokrmů přidáváme jen pár lístků. Sušené nebo čerstvé listy se hodí do mnoha pokrmů – do polévek, omáček, pomazánek, salátů, sekané, nádivky, k vařeným bramborám i rýži nebo k masu.Usušenou bylinu musíme vhodně uskladnit, nejlépe v tmavé sklenici s dobře těsnícím víčkem. Mražením – čerstvě nasbírané lístky, opláchnuté a osušené, drobně pokrájíme, dobře zabalíme do menších balíčků a uložíme do mrazničky.Zamražení libečku
Lidé využívají ke skladování v nápojových kartonech. Nastrkejte do čisté krabice od džusu/mléka pokrájený libeček a vložte do mrazničky. Při vaření snadno z krabice vyklouzne a můžete si odříznout požadované množství. Tvořítka na led – do nich nacpěte posekaný libeček a zalijte vodou.
Co s čerstvým libečkem : Používá se jako koření do masitých, zeleninových, bramborových a luštěninových polévek. Je součástí mnoha kořenících směsí. Čerstvým Libečkem kořeníme vařené brambory, rajčatový a paprikový salát. Hodí se do nádivek mletých mas, do tvarohu, pomazánek, rozmanitých omáček k masu.
Co se stonky libečku
V kuchyni se uplatní všechny části rostliny – listy slouží k dochucování polévek, omáček a dalších jídel, do bylinkových másel, stonky se používají stejně jako celer, vařené kořeny se konzumují jako zelenina a sušené a mleté se používají jako koření, nažky se přidávají do pečiva.
Jak nejlépe usušit libeček : Libeček je nejvhodnější sušit zavěšený svázaný ve svazcích. Nejlepší je jej sušit v průvanu někde ve stínu. Kvůli jeho výrazné vůni se doporučuje ho umístit dál od jiných bylinek, aby po něm nepřejaly jeho aroma.
Jak zamrazit bylinky
Některé bylinky – petržel, pažitku, kopr či koriandr – je vhodné nasekat na menší kousky a vložit do sáčky či krabičky. Mátu či libeček ideálně zamrazujeme ve formičce na led zalité tekutinou. Ideální pro zamražování bylinek jsou chladničky s funkcí rychlého zchlazení.
Jedná se o jedlé druhy vytrvalých bylin, které po výsadbě na jednom stanovišti vydrží nejméně tři roky.
Jak udělat Libečková sůl
Protože libeček krásně ochutí pokrm, můžete si připravit dokonce vlastní polévkové koření, ale nejen to, třeba také netradiční pesto. Vyrobit si můžete i libečkovou sůl. Stačí využít nasušený libeček a pořádně ho v hmoždíři rozdrtit najemno. Přidejte k němu sůl a pořádně promíchejte.Sklízí se hlavně mladé listy před květem, které lze usušit, nebo uchovat mražením. Chuť libečku je silně aromatická, nasládlá a hořká. Listy libečku se přidávají do polévek, salátů, sýrových či tvarohových pomazánek, do nádivek, sekané či k rybám.Jakmile na podzim po prvních mrazících stonky zaschnou, je vhodné nať odstřihnout, příští rok bude libeček kompaktnější a bohatší.
Kdy sbírat
Oddenek sklízíme třetím rokem na podzim, nať sbíráme v průběhu celého roku, semena na podzim, jakmile dozrají.
Jak uchovat cerstve bylinky : Z bylinek odstraníme všechny zaschlé a poškozené listy a ořízneme spodní část, jemně opláchneme vlažnou vodou od nečistot a zároveň tím i bylinky osvěžíme. Osušíme a zlehka zarolujeme do papírové utěrky. Tu vložíme do igelitového sáčku a v něm do lednice. Bylinky nám vydrží týden jako čerstvé.
Jak uchovat bylinky přes zimu : Většina bylinek je proti mrazu do značné míry odolná a přezimování venku zvládnou, dá se jim ale několika jednoduchými způsoby pomoci. Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím.
Co nesnáší libeček
Libečku se daří v půdě s dostatkem vláhy, nesnáší těžké půdy a přemokřená stanoviště.
Výbornou náhražkou soli v jídle je například římský kmín, chili paprika, skořice (dá se použít i na nesladké pokrmy), muškát, libeček, estragon, šalvěj, pepř a další bylinky a koření.Jak na to:
Do uzavíratelného sáčku nebo misky s víkem postupně vrstvěte sůl – bylinky – sůl, pak nakapejte esenciální olej a rozpuštěný kokosový olej a pokud chcete, přidejte barvivo. Pořádně promíchejte a směs dejte do nějaké pěkné lahvičky, která lahodí vašemu oku a bude vám dělat parádu v koupelně.
Co potrebuje libeček : Libečku vyhovuje světlé místo, ale dobře prospívá i v polostínu. Půdu potřebuje výživnou, vlhkou, spíše vápenatou a kyprou, v těžké a přemokřené se mu nedaří. Semena se vysévají od března až do června do hloubky asi 1 cm, řádky by měly být od sebe nejméně 60 cm. Větší rostlinky vyjednotíme na vzdálenost asi 30 cm.