Jak nejlépe oškubat husu?
Ponoření do horké vody: Tradiční způsob oškubání spočívá v ponoření husy do velké vany s horkou vodou. Tato metoda změkčuje kůži a peří, což usnadňuje jejich odstranění.Největším přirozeným nepřítelem hus jsou lišky. Přestože na člověka si husa troufne, před liškou je bezradná. „Husy to mají zřejmě v genech, protože když přijde liška, tak si sednou a nechají se zabít,“ doplňuje vedoucí husího chovu v Byňově, kde ročně lišky zabijí desítky hus.Husa se obvykle zabíjí několikrát za rok, a to při různých příležitostech: na konci léta. na podzim před svátkem svatého Martina. před vánočními svátky.

Jak správně porazit husu : Usmrcení husy: Nejprve omračte husu, přeřežte krk a vsuňte její hlavu do odkrvovacího trychtýře, aby zůstala na místě. Nechte ji v trychtýři, dokud zcela nevykrvácí. Spaření husy: Ponořte husu do vody o teplotě 70-72°C na 120-130 sekund. Pohybujte s husou ve vodě, aby se horká voda dostala mezi peří.

Jak spařit drůbež

Při spaření drůbeže doporučujeme používat tyčku zakončenou hráběmi a jejím pohybem se snažte vodu vmasírovat pod peří, co nejblíže ke kůži. Nejlépe po celou dobu procesu spaření drůbeží ve vodě pohybujte, aby se spařila rovnoměrně a nezůstala Vám suchá a nespařená místa například pod zplihlými křídly a podobně.

Jak Nasolit husu : Důležité na huse je i dlouhé a pořádné nasolení předem. Ideál by bylo husu zasypat solí úplně celou a nechat v lednici přes noc. Pro naše domácí potřeby ale vystačí pořádné osolení a odpočinek do druhého dne. Nasolení je klíčové pro správnou chuť husy a pro vypečenou kůži.

Husy, kachny a labutě se cítí v noci nejbezpečněji uprostřed hladiny. Přes velkou aktivitu ve dne spí ptáci jen velmi krátce. Malí zpěvní ptáci jsou od svítání do soumraku v pohybu a ani za krátkého poledního odpočinku nespí. Noční ptáci, sovy, lelci a sluky lesní usínají za svítání a spí po celý den.

Drůbež by neměla být na podestýlce (začala by znečištěnou podestýlku požírat), ale nejlépe v ohradách na roštech, případně v dostatečně velké plastové či dřevěné bedně. Hrabavou drůbež zabíjíme nejlépe tak, že peří pod krkem u hlavy oškubáme (chceme-li krev dále v kuchyni využít) a následně přeřízneme krční tepnu.

Jak správně oškubat husy

Husu nejprve omračte, a poté vsuňte její hlavu do speciálního odkrvovacího trychtýře, který Vám ji podrží, aby se při porážce necukala. Husu v trychtýři nechte, dokud zcela nevykrvácí. Spaření drůbeže před škubáním Vám velice usnadní celý proces škubání. Připravte si vodní lázeň o teplotě ideálně 70-72°C.Rozměry pekáče (vnější):

Pekáč – délka (vč. uší) cca 41cm, celková výška 12cm, šířka cca 28cm. Poklop – délka cca 39cm, celková šířka 25cm, výška cca 10cm. Víko pekáče nemusí přesně doléhat na spodní část pekáče, nejedná se o vadu.Naprosto klíčový je čas pečení.

Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám.

Nikdy jim nedávejte citrusy a rebarboru a nevhodná jsou také zelená rajčata a cibule. Určitě byste neměli slepicím dávat určité potraviny, například smažená a jiná mastná jídla a také nic kořeněného. Pozor také na tvrdé slupky, třeba dýni ani některé melouny slepice neproklovne, pokud nejsou nakrájené na malé kousky.

Čím krmit drůbež : Slepice se krmí speciální krmnou směsí, která se skládá z pšenice, menšího množství kukuřičeného šrotu, rostlinných bílkovin (ale pozor, například syrové luštěniny jsou pro slepice jedovaté). Ve stravě nesmí chybět ani rostlinná složka, jako je například tráva nebo seno a nějaký druh oleje vhodného pro slepice.

Jak upéct husu přes noc : Husu pečte pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Připravte si odpovídající pekáč, troubu rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přes noc přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám (poklop neodkrývejte a v žádném případě maso nepropichujte).

Kolik porci je z jedné husy

Z husy připravíme obvykle 6–8 porcí – v závislosti na její velikosti.

Noční ptáci, sovy, lelci a sluky lesní usínají za svítání a spí po celý den. Malí ptáci za tahu prakticky nespí vůbec. V noci letí a ve dne hledají potravu. Jinak většina ptáků má tvrdý spánek a nedá se z něj snadno vyrušit.Položte ji do pekáče prsíčky dolů na mřížku či dřevěné špejle, aby se kůže nepřipekla ke dnu pekáčku. Dejte do trouby předehřáté na 180 °C, aby se maso zatáhlo a zůstalo šťavnaté. Po chvíli husu podlijte malým množstvím horké vody, kastrol přiklopte a husu pečte podle velikosti (1 hodinu na 1kg váhy) při 160 °C.

Jak se pozná Houser od husy : U housera tvoří pouze malou štěrbinu, u husy jsou více vzdálené od sebe. U housera se můžeme pokusit také o vytlačení penisu. Pomocník nám domnělého housera položí na hřbet (například na stole) a prsty nahmatáme vzdálenost pánevních kostí: jedná-li se o housera, podaří se nám vytlačit z kloaky i zakrnělý penis.