A pokud se vydáte na sumce, optimální bude háček o velikosti 4/0 až 6/0.Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno. V chladnějším období se potrava sumců stahuje do hlubších míst revírů a nástrahy by je měly následovat.Přes nosní dírku ryby prošijeme šňůrku, uvážeme a připneme do karabinky. Trojhák pak zapíchnem do ocasní ploutve. Výhodou těchto systémů nastražování do proudu je to, že rybka se chová přirozeně, je hlavou proti toku, nemotá se a nerotuje.
Jak nahodit na sumce : Pokud nahazuji ze břehu, používám nejčastěji menší kámen o hmotnosti 500-700 g nebo olovo 300-500 g těžké. Zátěž ke šňůře připevňuji trhacím vlascem o průměru 0,50 mm, který v případě uváznutí povolí. Je-li možné zavážet, používám kámen o hmotnosti 2-5 kg a jako trhačku vlasec o průměru 0,30-0,40 mm.
Jaké háčky na sumce
Snad nejdůležitější při lovu sumců jsou háčky a trojháčky na sumce, které tvoří nedílnou součást sumcařské výbavy. Sumcaři.cz pro vás drží skladem sumcové háčky od osvědčených výrobců, ke kterým patří především MadCat a Black Cat. Trojháček na sumce s antistatickou úpravou.
Jak se určuje velikost háčku : Jak vybrat vhodný háček Informace o tom, jaký háček zvolit pro danou přízi, je vždy uvedena na obalu příze. Velikost háčků se řídí podle čísel – háček s nejnižším číslem je nejslabší, naopak háček s nejvyšším číslem využijete při práci s nejsilnější přízí.
Na echolotu je znázorněn jako nejtlustší čára. A pokud se sumec pohybuje, pak jsou u tlusté čáry na echoloty znázorněny i vlnovky. Právě vlnovky znázorňují pohyb ryby.
Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice. Když pijavky neseženu, musím se spokojit s rousnicemi. Nevýhoda rousnice je v tom, že nám ji z háčku oškubává bílá ryba.
Co se stane když sním zkaženou rybu
Zkažená ryba může způsobit běžnou otravu, ale také stav připomínající anafylaktický šok. U ryb hrozí otrava hlavně z důvodu špatného skladování nebo pak nedostatečné tepelné úpravy. Problém je histamin. Pokud se po výlovu ryby patřičně nezchladí, tak se v nich začne tvořit vyšší množství histaminu.Živá ryba nastražená pod kačenou je jedna z nejlákavějších nástrah pro dravé ryby. Zvolenou velikostí pak určíme, zda půjdeme spíše po sumcovi nebo po štice. Zatím, co na sumce volíme ryby od 15 cm do 40 cm, na štiky preferujeme ryby menší, tak od 8 do 15 cm.Způsobů, jak z lodi lovit se nabízí hned několik. Na stojatých vodách můžeme loď zakotvit a splávky nechat volně se pohybovat okolo lodi, nebo využít přirozeného driftu a prochytat tak větší plochu. Na řekách se zpravidla loví buď ze zakotvené lodi, nebo metodou zvanou splavávaná (slangově „hrábě“).
Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi. Na tento průměr se dá vytáhnout až na břeh štika, 115 cm, pokud netlačíte příliš na pilu a máte trpělivost v souboji. Kdybyste se chystali na sumce, velké štiky, zkrátka velké ryby. Zvolil bych průměr 0,50 mm a více.
Jaké háčky na feeder : Většinou nás tedy při lovu na feeder zajímají háčky ve velikostech 22-8. Přičemž velikosti 22-18 jsou spíš na nástražní rybky (oukleje, malé plotičky a cejni). Velikost 16-12 jsou poměrně univerzální a 10-8 jsou spíše na větší ryby.
Jak velký háček na kapra : Háčky ve velikosti 4. Je to bezesporu nejpopulárnější a nejčastěji vybíraná velikost háčků. Jejich velikost umožňuje použití pro nejuniverzálnější velikosti nástrah – od 18 do 20 mm. Nicméně při odpovídajícím prodloužení délky vlasce nic nebrání v použití této velikosti háčku pro boilies o průměru 24 mm a větší.
Jak najít sumce
Sumec je ryba, která ráda vyhledává na dně různé překážky, jako jsou potopené stromy, zatopené mosty, či místa zarostlá vodními porosty. Opravdu velký sumec je samotář, tudíž ulovíme-li kapitální kus, udici již na stejné místo nezavážíme.
Vábnička na sumce je dřevěný nástroj, který vydává specifický zvuk, s jehož pomocí můžeme ze dna přilákat sumce k naší nástraze, a následně ho donutit k záběru. Tuhle pomůcku používáme při lovu sumců z lodě na nejrůznějších vodách.Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná. Záběr bývá většinou velmi razantní, a proto je dobré mít seřízenou brzdu, obzvlášť nemáte-li vysoce kvalitní prut. Z osobní zkušenosti mohu doporučit pruty Sportex HM Turbo 9 o délce 300cm a zátěži 100-250g.
Jak chytat sumce na těžko : Jedna z možností, jak chytat sumce tzv. „na těžko“ je nalíčit návazce u dna, nebo kousek nade dnem a nabídnout jim živou, či mrtvou rybku, nebo její části.