Základní povely pro psa
- Sedni – tento povel by měl zvládnout každý pes bez problémů.
- Ke mně – další základní povel, kterým si přivoláte psa.
- Lehni – tento základní povel trénujte až poté, co se pejsek naučí povel sedni.
- Zůstaň – je základní povel, který je opravdu klíčový, věnujte mu proto pozornost.
Jak naučit „podej“
- Klekneme si na zem, pes je vedle nás, držíme ho za obojek.
- Druhou rukou významně ukážeme psovi náš předmět, můžeme jím lehce zamávat, prostě psa zaujmout.
- Předmět položíme na zem.
- Když se pes přiblíží k předmětu, klikneme a odměníme.
V pravé ruce držíme šňůru tak, aby nám mohla v dlani volně prokluzovat, zbytek šňůry máme odhozen za sebe. Levá ruka směřuje k zemi směrem k nášlapu a hlasový povel v měkké intonaci vybízí psa k činnosti. Pes už zná povel "hledej" a musí na něj reagovat živou činností.
Jak naučit psa povel drž : Vezměte oblíbenou hračku a hravě mu ji podejte. Řekněte pokyn “drž”. Hračku nechte v tlamě jen pár sekund, pak ji vezměte a odměňte pejska pamlskem. Postupně prodlužujte intervaly a hračku v tlamě nechávejte stále delší dobu.
Kdy zacne pes slyset na jméno
Naučení pejska na jméno je většinou otázka několika málo dnů, maximálně týdnů. Jméno samo o sobě znamená pro psa to, že to, co budete říkat dále, je určeno jemu, že vás tedy má poslouchat a dobře vnímat. Zavolání jména neznamená, že k vám má pejsek přiběhnout (ačkoli se to tak často učí).
Jak vycvičit psa na povel sedni : Při učení povelu “sedni” hraje většinou zásadní roli pamlsek. Vyčkejte na chvíli, kdy pes stojí a přiložte mu pamlsek k čumáku, vydejte povel a pohybem ruky směrem vzhůru pak pejska přimějete sednout. Pamlsek mu následně samozřejmě dejte a pochvalte ho. Později ho přestaňte navádět rukou a pouze zavelte“sedni”.
Těsně předtím, než ukážete odměnu, řekněte „pusť! “ a pak psovi předložte skvělý pamlsek nebo hračku. Tímto způsobem se pes na slovo naučí pustit vše, co má na dosah, protože za to dostane něco lepšího. Velmi dobře se to dá procvičit i při hře, kdy pes nosí svou hračku a vy pro něj máte atraktivnější pamlsky.
Všechny svaly mají uvolněné, ale jednou za čas mohou z ničeho nic začít kopat, kňučet nebo vrtět ocasem. Tyto pohyby jsou součástí tzv. REM spánku, během kterého se odehrává většina snů. Navíc, když psi spí na zádech, dávají najevo, že se cítí bezpečně a důvěřují svému majiteli.
Jak se učí povel volno u psa
Jak naučit povel volno
povel sedni. Příklad: když dojdete na okraj parku nebo louky, kde psa pouštíte, a když už ví, že při vypuštění zazní povel volno, odpoutejte psa z vodítka, přidržte ho za obojek, dejte povel sedni, a jakmile pes tento povel vykoná, přidejte povel volno.10. Kdy začít štěňata vychovávat k čistotě Mezi třetím a čtvrtým týdnem se štěňata postupně učí ovládat svůj močový měchýř a vyměšování a naučí se vylézt z pelíšku ven, když se potřebují vyprázdnit.Pro štěňata je kousání přirozeným způsobem, jak objevovat svět. Potřebují se naučit, co už je příliš a co mají dělat místo toho. Zkuste jejich pozornost přesměrovat ke hře s hračkou, třeba interaktivní, s pamlsky uvnitř. Pokud jde o přezubování a růst zubů, pořiďte jim kousací hračky a pamlsky, ulevíte jim od bolesti.
Stoupnete si před něj a poté dáte pejskovi povel "sedni" s pamlskem mezi prostředníčkem a prsteníčkem nataženou dlaní směrující dolů před jeho zrak. Jakmile se pejsek posadí, nataženou dlaň s pamlskem před jeho zrakem přiložíte na zem před něj s razantním povelem "lehni". Pokud si pejsek nelehne, postup opakujeme.
Jak naučit psa Štěknout na povel : Využijte hračku. Psovi ukažte jeho oblíbenou hračku, a tak trochu ho s ní provokujte, ale hračku mu nedávejte. Většina psů se dřív nebo později rozštěká, ve snaze vás „povzbudit“ v tom, abyste jim hračku dali. V momentě, kdy pes začne štěkat, vyslovte povel „štěkej“ a psa pochvalte a odměňte.
Jak oddělit psy při rvačce : Pes totiž považuje váš křik za formu agrese, což ho ve rvačce ještě utvrzuje. Většina psích rvaček se rozdělí tak, že se psi popadnou za ocasy (je to jednodušší a bezpečnější, než hledat v psím chumlu obojky) a zadní nohy a odtáhnou se od sebe. Jde o to, aby se psi dostali do nepohodlné pozice a pustili se.
Jak správně trestat psa
Základní pravidlo zní: Psa chvalte nebo trestejte bezprostředně po jeho činu a nikdy jinak. Pokud například psík dlouho nereaguje na naše zavolání a přiběhne teprve po delší době, nejspíš naše pokárání pochopí jako trest za to, že přišel. Účinnější než trest je pochvala a odměna.
Nejjednodušším ukazatelem psí lásky k vám je, když chce váš chlupáč být co nejvíce ve vaší blízkosti a sám od sebe začíná fyzický kontakt. Od různého šťouchání čenichem, přitulení se, až po opření se svým tělem celou vahou o vás. To je od něj takové psí „objemutí“.10 způsobů, jak vám pes dává najevo svou náklonnost
- ① Vrtí ocasem. Pes nepoužívá ocas jen k tomu, aby ukázal, že je šťastný.
- ② Je vám v patách. Pes je společenské zvíře.
- ③ Olizuje vám tvář
- ④ Skáče na vás.
- ⑤ Hraje si s vámi.
- ⑥ Je vám věrný
- ⑦ Spí vedle vás.
- ⑧ Vycítí, že vám není dobře.
Kdy slyší pes na jméno : Od 2 měsíců – učíme pejska slyšet na jméno a zavolání, zvykáme ho na domácí prostředí i ruchy ulice, učíme ho čistotě. Od 3 měsíců – začínáme mu ukazovat, co nesmí – například povelem „ne“ nebo „nesmíš“, učíme ho přiběhnout na zavolání a začneme s povelem „sedni“.