Jak dítě naučit pít
- Vyzkoušejte různé typy a tvary lahviček a saviček.
- Nápoj nabízejte opakovaně.
- Když je miminko starší (okolo 9.
- Lahvičku byste měli mít vždy při ruce jak doma, tak venku v kočárku, a pravidelně ji dítěti nabízet.
- Vyzkoušejte různé příchutě nápojů, třeba Sunar rozpustné nápoje.
I zdánlivě jednoduchá věc jako je pití z hrnku, potřebuje trénink. Může to trvat i dva až tři měsíce a je proto rozumné začít s nácvikem této nové dovednosti během sedmého až osmého měsíce.Vložte láhev do úst dítěte tak, aby byla kolmo k jeho obličeji. Dítě nemusí svými rty obejmout celou savičku, ale pouze její podlouhlou část, přičemž rty se opírají o zaoblenou část. Podlouhlá část by měla být vždy plná mléka. V opačném případě bude dítě při krmení polykat hodně vzduchu, což může způsobit koliku.
Jak se naucit kojit : Začněte kojit: přikládání k prsu
V současné době se doporučuje, abyste v prvních měsících kojila podle potřeb svého dítěte, tedy kdykoli si o kojení řekne. Držte dítě ve své blízkosti, zejména v prvních dnech po narození. Tak budete moci okamžitě reagovat na jeho signály nebo povzbudit ospalé dítě k častějšímu kojení.
Proč dítě nechce pít
To, že dítě nechce pít, může mít svůj důvod. Mohou mu růst zuby, nebo má v puse afty, anebo ho trápí angína, případně absces v krku, takže ho pití vody a její polykání bolí. Dětský organismus navíc vysílá řadu signálů, podle kterých rodiče mohou poznat, že začíná být odvodněný.
Co dát dítěti místo mléka : Mléko nahrazuji rostlinnými nápoji, např. rýžové, jáhlové, kokosové, pokud nemáte další alergie, lze zařadit i ovesné, špaldové, sójové nebo různá ořechová mléka. Některé rostlinné nápoje jsou obohaceny vápníkem, ty doporučuji preferovat, obzvláště u alergických dětí.
Pravidelně tekutiny začněte podávat zároveň se zaváděním příkrmů, tedy od ukončeného 4. měsíce věku. Kdykoli by se vám zdálo, že miminko nemá tekutin dostatek nebo trpí zácpou, málo močí, příjem tekutin zvyšte a obraťte se pro konzultaci včas na dětského lékaře.
Navíc dětský organismus potřebuje tekutin víc v porovnání s dospělými, protože je tvořen větším podílem vody. Kolik by toho vaše dítě mělo vypít zjistíte nejlépe jednoduchým výpočtem. Na každé kilo váhy je vhodné, aby dítě vypilo 60 ml tekutin. Je-li váha dítěte třeba 28 kg, mělo by vypít asi 1,7 l.
Kdy si dítě drzi samo Lahvicku
Přibližně v 7 měsících se dítě začíná cítit nezávislé a chce držet láhev samo. Přesto byste měli láhev podpírat rukou a pomáhat dítěti při krmení, dokud nedojí.Okolo druhého měsíce
Pokud miminko vytáhnete do sedu, udrží hlavu vzpřímenou až 5 sekund.Jak poznat bojkot kojení
Náhlé odmítání kojení: Miminko, které dosud pilo bez obtíží, náhle začne prs odmítat. Pláč a neklid u kojení: Miminko může být při pokusech o kojení výrazně neklidné, tedy úplný opak toho, jak tomu bylo dosud. Miminko se kroutí u kojení a může také začít plakat.
Poloha vsedě.
V této poloze držte děťátko vsedě na svém klíně tak, aby se zádíčky opíralo o váš hrudník. Pokud má vaše miminko příznaky refluxu, je tato poloha obzvláště vhodná, protože pomáhá udržet jídlo tam, kde má být.
Jak se pozná dehydratace u dětí : Příznaky dehydratace u dětí a seniorů
- suché, popraskané rty.
- méně časté močení (méně než šest mokrých plen denně)
- suchý jazyk.
- hluboké dýchání
- propadlá fontanela na hlavičce.
- vznik šedých kruhů kolem očí (tzv. halonované oči)
- dítě při pláči neprodukuje slzy.
Kolik má vypít 5 leté dítě : Děti ve věku 1 – 4 roky by měly vypít zhruba 95 ml na 1 kg své tělesné hmotnosti. Děti ve věku 4 – 7 let 75 ml/1kg , ve věku 7 – 10 let 60ml/1kg , ve věku 10 – 13 let 50ml/1kg. Od 14 let věku dítěte jsou doporučení jako pro dospělého člověka.
Co Nejist při ABKM
Maminky kojenců s ABKM musí velmi striktně hlídat stopy kravské bílkoviny v jídelníčku dítěte a i u sebe sama. Pokud totiž maminka kojí, musí mléčné výrobky vyřadit a dát si pozor také na pekárenské výrobky, uzeniny a paštiky. Pozn.: U kojící ženy je následně nutná substituce 1000 mg vápníku a 400 IU vitaminu D3 denně.
Sušené mléko Mikrop Ovis se svými parametry se přibližuje složení ovčího mléka. S využitím mléčné krmné směsi MIKROP OVIS je možné praktikovat dřívější přechod na mléčnou krmnou směs v systému dvojího bahnění ročně, nebo trojího bahnění za 2 roky. Vhodný je i v případě úhynu kojící bahnice.Ideální je pak sáhnout po kupované kojenecké vodě, protože voda z kohoutku není pro kojence vhodná. Kojeneckou vodu je nutné používat (na pití i na vaření) do 6 měsíců věku dítěte, ideálně i déle. Pokud se ale rozhodnete dávat dítěti od půl roku vodu z kohoutku, měla by být převařená.
Jak se projevuje dehydratace u miminka : Dehydratace u kojenců a batolat
- suché, popraskané rty.
- méně časté močení (méně než šest mokrých plen denně)
- suchý jazyk.
- hluboké dýchání
- propadlá fontanela na hlavičce.
- vznik šedých kruhů kolem očí (tzv. halonované oči)
- dítě při pláči neprodukuje slzy.