Jak nastražit pelety na sumce?
Jak jsem psal výše, pelety můžeme nastražit stejně, jako boilies koule, tedy na přívěs na háček. Ovšem některé se dají i na háček napíchnout. Další možností je použít roztahovač kroužků a gumičky, které navlékneme na pelety a ty pak můžeme na háček nebo pod něj nastražit několika způsoby.DRUHY VLÁČECÍCH NÁSTRAH

Úspěch mohou přinést jak nástrahy tvrdé (plandavky, rotační třpytky a woblery), tak i měkké (rippery, twistery a ostatní „gumové” napodobeniny kořisti – žížal, pijavic, úhoříků, obojživelníků i ryb) Sumce provokují hlavně nástrahy, které pod vodou vyvolávají silné vlnění či vibrace.Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná. Záběr bývá většinou velmi razantní, a proto je dobré mít seřízenou brzdu, obzvlášť nemáte-li vysoce kvalitní prut. Z osobní zkušenosti mohu doporučit pruty Sportex HM Turbo 9 o délce 300cm a zátěži 100-250g.

Jak nastražit Rousnici na sumce : Na háček se rousnice nastraží do chomáče, jedna je málo. Podle velikosti háčku vezmete třeba 5 i více rousnic a každou z nich několikrát napíchnete. Konečky musí být ale volné a hýbat se ve vodě.

Kdy použít Halibut pelety

Pelety Red Halibut Krev se osvědčily perfektně především v teplém letním období, nebo kdy voda přesáhla alespoň 14 °C.

Kdy chytat na halibut pelety : Halibut pelety mi fungují celoročně, i v chladné vodě. Na začátku sezóny nasazuji většinou menší halibutky 10-15mm a krmím jen pár peletami na PVA u háčku.

Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi. Na tento průměr se dá vytáhnout až na břeh štika, 115 cm, pokud netlačíte příliš na pilu a máte trpělivost v souboji. Kdybyste se chystali na sumce, velké štiky, zkrátka velké ryby. Zvolil bych průměr 0,50 mm a více.

Jako nástrahu na sumce zvolte živou rybku o hmotnosti 250 až 750 g, dobře funguje také chomáč žížal, vnitřnosti nebo kus mrtvé ryby.

Kdy berou nejvic sumci

Teplotní optimum, při kterém sumci přijímají největší množství potravy, skutečně nastává v letních měsících. Honba za sumčím monstrem je však v tuto dobu komplikována velkým množstvím přirozené potravy a samozřejmě i třením, které nastává za teploty vody 20–22 °C, což u nás může nastat už v květnu, ale také až v srpnu.Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září. Braní v červnu a červenci je obvykle ovlivněno třením a téměř každý rok je v průběhu těchto měsíců zhruba čtrnáctidenní období, kdy je záběr sumce spíše náhodou.nastražení do tzv. uzlíku – nejběžnější způsob nastražení, kdy rousnici umístíme na háček několikerým propíchnutím, takže nám vytvoří kolem háčku „masité klubko“. Špičku háčku můžeme nechat schovanou v žížale, nebo ji necháme volnou. Takto můžeme nastražit žížalu celou, její část i třeba dvě menší rousnice.

Při jednodenním rybolovu žížaly přenáším ve vhodné nádobě (kyblíku, speciální krabičce) nebo ještě lépe v plátěném pytlíku vystlaném navlhčeným mechem, listím či novinami. Absolutně nevhodná výstelka je hutná hlína, ve které se rousnice často umačkají, následně zapaří a brzy uhynou (obzvláště v letních horkách).

Jaké pelety do studené vody : pro lov ve studené vodě doporučujeme pelety, které neobsahují příliš mnoho (nebo žádný) olej. Určitě budou vhodné CSL pelety, případně naše pelety vyráběné přímo z boilies mixů – např. 3XL, Noční Můra, Kill Krill atd.

Jak se pouzivaji pelety na ryby : Pelety používáme buďto na chytání ryb, anebo při vnadění na krmném místě. Pelety na chytání ryb poznáme tak, že mají v sobě vyvrtanou dírku. Dírka je určená pro navlékání pelety na šňůrku pod háčkem. Pelety na ryby se totiž nastražují jako boilies.

Kdy se nesmí chytat ryby

Kdy končí lov ryb Rybolov musíte ukončit podle denní doby lovu uvedené v rybářském řádu nebo po ponechání maximálního limitu úlovků. Pro mimopstruhové revíry končí lov v měsících duben, květen, červen, červenec, srpen a září o půlnoci (ve 24:00) a v měsících říjen, listopad, prosinec, leden, únor a březen ve 22:00.

Mražení červy a larvy jsou top nástrahou pro zimní rybaření. Tyto nástrahy jsou oblíbené mezi mnoha druhy ryb. Dále také umělí červi, těsto na pstruhy, malé gumové nástrahy a živé nástražní rybičky jsou také vhodné, protože v zimě ryby často preferují menší potravu.Šňůra na sumce by měla mít nosnost alespoň 40 kg. Někdo vybírá extrémy a použijte šňůru na 100 kg. Ono je pravda, že je to jistější, ale na druhé straně tato šňůra má i větší průměr a je těžší. Při lovu na trhačky na 200 m ji ani nedokážete zvednout z vody.

Jak dlouhý prut na sumce : Ideální jsou modely o délce 170 až 240 cm. Lov sumců na řece – nejlepší službu vám udělá kratší prut s délkou okolo 250 cm, se kterým se vám bude dobře manipulovat i na zarostlých březích. Obvykle budete chytat a zasekávat na vzdálenost 40 až 60 metrů.