Výšku dohmatu u klasických kytar lze ovládat pomocí sedla na kobylce. Úpravu dohmatu by měl provádět pouze kvalifikovaný odborník. Jestliže jsou struny příliš vysoko a vůle krku je seřízena, je možné nástroj seřídit pomocí obroušení spodní části sedla na kobylce (tzv.Měřítko umístěte mezi strunu a osmý pražec. Vzdálenost mezi strunou a pražcem by měla být asi 0,2 – 0,5 mm. Tato vzdálenost vypovídá o uvolnění krku kytary. Jestliže je krk příliš uvolněn, může to způsobit špatnou intonaci a nepohodlné hraní ve střední části krku, kde jsou struny příliš vysoko nad pražci.Výška snímače se nastavuje tak, že zmáčknete obě krajní e struny na posledním pražci a následně měříte vzdálenost struny od snímače. Snímače single coil se obvykle nastavují tak, že pod basovou strunou E je snímač přibližně 2,5 až 2,9 mm, pod tenkou strunou e 2 až 2,5 mm.
Jak poznat spatne struny : Obecné pravidlo na to neexistuje, ale že struny potřebují vyměnit, většinou poznáte sami. Prvním ukazatelem jsou usazené nečistoty, případně koroze (od potu a vlhkosti vzduchu), druhým špatné ladění v oktávách a ztráta výšek. Zvuk je celkově mdlý a prsty po strunách špatně kloužou.
Jak vysoko mají být struny na kytaře
Martin doporučuje výšku strun nad 12. pražcem mezi 0,070 – 0,078 palce, tj. 1,778 – 1,9812 mm. Tento údaj samozřejmě platí pouze pro standardní ladění, pokud používáme alternativní ladění, může to být málo a kytara bude drnčet.
Jak zvednout struny na kytaře : Výška strun nad hmatníkem se nastavuje pomocí nultého pražce a výškou kobylky či sedlového pražce. Nultý pražec bývá mnohdy opomíjen, a může tak negativně ovlivnit samotné seřízení i ladění kytary.
U většiny tzv. westernových kytar (typicky dreadnought či jumbo) lze průhyb krku nastavit pomocí kovového napínáku (angl. truss-rod), umístěného uvnitř krku. Napínák je ovládán šroubem, většinou s imbusovou hlavou, která je přístupná buď zevnitř kytary, nebo ji najdete na hlavě pod krytkou, umístěnou za ořechem.
Vzdálenost snímače od strun může poměrně výrazně ovlivnit výsledný zvuk a to jak hlasitost, tak i barvu. Platí však, že pro každý snímač a nástroj je potřeba ideální vzdálenost nalézt. Pro pasivní elektromagnetické snímače můžeme za výchozí vzdálenost považovat cca 3mm u kobylkového a cca 4mm u krkového snímače.
Jak nastavit tremolo
Aby byla zaručená správná funkčnost, tremolo by mělo být v rovině s hmatníkem. Polohu kobylky je nutné nastavit pomocí pružin na zadní části těla kytary. Po každém přitažení či povolení pružin se změní tlak na kobylku a tím i její náklon. Nastavení tremola do stabilní a vodorovné polohy zabere mnohdy desítky minut.Drnčení je způsobeno příliš nízkým dohmatem strun vzhledem k hmatníku. Většinou drnčí jen některé struny, a nezřídka se to stane když vyměníte silnější sadu strun za výrazně slabší. Pokud máte uvnitř krku napínací šroub, je to možné doladit.Jak často měnit struny na kytaře
Někdo tak může měnit struny po týdnu, jiný kytarista třeba po 3 měsících a profesionální muzikanti často vyměňují struny po každém koncertu. Struny, které je potřeba vyměnit, poznáte podle: mdlého, nevýrazného zvuku a špatného dozvuku tónů – kytara zkrátka nezní tak, jak by měla.
4 – Standardní ladění kytary od nejtlustší struny po nejtenčí je E, A, D, g, h, e. V případě 4strunné basové kytary jsou to tóny E, A, D, G a v případě ukulele pak G, C, E, A. Zejména v případě kytary ale existuje spousta alternativních ladění jako tzv. drop, open a další.
Jak určit velikost kytary : Celková délka kytary nemusí být správným ukazatelem, zda je velikost nástroje pro hráče vhodná. Jediný správný způsob zjištění vhodné velikosti kytary bývá „mensura“, tedy vzdálenost od nultého pražce po kobylku (délka chvějících se strun). Představuje nejlepší způsob, jak porovnávat velikosti kytar.
Na jakou frekvenci naladit kytaru : Zkontrolujte, zda máte zapnuté ladění pro kytaru. Ověřte frekvenci, na kterou chcete ladit. Standardní ladění je na 440Hz. Pokud se rozhodnete pro jinou frekvenci, vezměte v potaz, že váš nástroj nemusí v této frekvenci dobře rezonovat.
Jak srovnat krk kytary
U většiny tzv. westernových kytar (typicky dreadnought či jumbo) lze průhyb krku nastavit pomocí kovového napínáku (angl. truss-rod), umístěného uvnitř krku. Napínák je ovládán šroubem, většinou s imbusovou hlavou, která je přístupná buď zevnitř kytary, nebo ji najdete na hlavě pod krytkou, umístěnou za ořechem.
Důležité je tedy zvolit kompromis. Při nepatrně vyšším dohmatu tóny zůstávají čisté i při agresivnějším stylu hraní. Výška strun nad hmatníkem se nastavuje pomocí nultého pražce a výškou kobylky či sedlového pražce. Nultý pražec bývá mnohdy opomíjen, a může tak negativně ovlivnit samotné seřízení i ladění kytary.Drnčení je způsobeno příliš nízkým dohmatem strun vzhledem k hmatníku. Většinou drnčí jen některé struny, a nezřídka se to stane když vyměníte silnější sadu strun za výrazně slabší. Pokud máte uvnitř krku napínací šroub, je to možné doladit.
Jak funguje kytarový snímač : Nejčastěji se používají v elektrických kytarách. Elektromagnetické snímače jsou cívky s magnetickým jádrem, v jejíž magnetickém poli kmitá nejčastěji struna. Vlivem kmitajících strun se v cívce indukuje elektrické napětí. Vzniklý slabý elektrický signál je dále přenášen k zesilovači, kde se zesiluje.