Fyzická aktivita: Pravidelný pohyb přispívá k rovnováze tím, že zvyšuje hladiny hormonů jako testosteron a růstový hormon a snižuje hladiny hormonů, jako je kortizol, který je spojován se stresem. Zdravý spánek: Dostatečný a kvalitní spánku pomáhá udržet optimální hladiny hormonů v těle.Nejlepším zdrojem přírodních estrogenů jsou možná překvapivě rostliny. Estrogeny jsou tedy obsaženy v rostlinné stravě, zejména ve formě fytoestrogenů (lignanů). Tyto druhy estrogenů najdeme především v jahodách, otrubách či zelenině (rajčata, lilek, mrkev, zelí, kapusta).Sluneční svit přirozeným způsobem stimuluje produkci serotoninu, dobrou náladu a tvorbu životní energie. Zaměřte se na vápník a hořčík. Oba minerály jsou důležité k produkci serotoninu. Mezi dva přirozené potravinové zdroje patří mléčné produkty, ořechy, meruňky.
Jak změřit hladinu hormonů : Zjistit to lze jednoduchým testem, tzv. hormonálním profilem, který si vyžádáte u svého gynekologa. V lékárně lze koupit také rychlotest na funkci štítné žlázy, který diagnostikuje sníženou funkci štítné žlázy, tzv. hypotyreózu.
Jak srovnat hormony u žen
Hormonální rovnováhu ovlivňujete tím, co jíte. Neprospívají jí toxiny a rafinované potraviny plné cukrů a jiných přídatných látek. Srovnat je naopak může vyvážený jídelníček a a správně zvolený pohyb. Skvělým pomocníkem může být také správně zvolený doplněk stravy.
Jak se pozná hormonální nerovnováha : Jak se hormonální nerovnováha projevuje
- Nepravidelný menstruační cyklus, s tím souvisí bolestivá menstruace, chybějící ovulace.
- Pocit nedostatečné energie, ten může být způsoben nerovnováhou hormonů štítné žlázy nebo nadledvinek.
- Zvýšená tělesná hmotnost, nejčastěji kolem břicha na stehnech a bocích.
V ženském těle dominují dva hormony: progesteron a estrogen. Oba tyto hormony spolu kooperují a to i přesto, že mají v těle opačnou funkci. To vše ovšem za předpokladu, že je jejich hladina v rovnováze. Postupně s věkem ženy se mění i jejich množství, a to nejvíce v období před a během menopauzy.
Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak můžeme tělu pomoci, serotonin doplňovat. Všeobecně mezi ně patří vyvážená strava, dostatek spánku a pravidelný pohyb. Tvorba serotoninu je závislá na aminokyselině zvané „L-tryptofan“. Je tedy dobré jíst potraviny, které tuto aminokyselinu obsahují.
Jak dostat do těla dopamin
Pravidelný pohyb – cvičení stimuluje uvolňování dopaminu a dalších neurotransmiterů, jako je serotonin a endorfiny. Pobyt na slunci – pomůže pomoci zvýšit hladiny dopaminu, neurotransmiteru, který je spojen s pocity štěstí a potěšení. Sluneční světlo ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus a může stimulovat výrobu dopaminu.Nízká hladina estrogenů – příznaky
- nepravidelný až chybějící menstruační cyklus.
- potíže s otěhotněním.
- snížená chuť na sex.
- vaginální suchost (bolest při pohlavním styku)
- křehké kosti (osteoporóza)
- opakující se záněty močových cest.
- návaly horka, noční pocení
- změny nálad, deprese, nesoustředěnost, nespavost.
Příznaky hormonální nerovnováhy. Nespavost, výkyvy nálad, podrážděnost, bolestivá prsa, noční pocení, snížené libido, bolesti hlavy, vypadávání vlasů, úzkosti, deprese.
Mezi běžné příznaky nízké hladiny progesteronu patří: chronická únava, abnormální menstruační cyklus nebo jeho ztráta, špinění uprostřed cyklu, podrážděnost, úzkost, deprese, změny nálad, problémy s hubnutím, hypotyreóza, chuť na cukr, zvýšené riziko osteoporózy a zlomenin, návalů horka, vypadávání vlasů, fibroidů, …
Jak poznam že mi chybi progesteron : Ženy s nízkou hladinou progesteronu se často cítí depresivně a unaveně. Mírné cvičení zrychluje metabolismus a zvyšuje uvolňování přirozených endorfinů, což vede ke zvýšení energie a šťastnějším myšlenkám i pocitům.
Jak poznam že mám málo serotoninu : Příznaky nízké hladiny serotoninu
- Deprese.
- Úzkosti.
- Panická ataka.
- Agrese.
- Podrážděnost.
- Potíže se spánkem.
- Změny chuti k jídlu.
- Chronická bolest.
Jak poznat nedostatek dopaminu
Začíná zvýšenou únavou, náchylností k infekcím, pocity ztuhlosti a tíhy v končetinách, zvýšeným sliněním, pocením a slzením. Posléze se přidává nejtypičtější příznak – třes. Postihuje pacienta, když je v klidu, zpočátku zasahuje jednu ruku, posléze obě, časem se přesouvá na oční víčka, dolní čelist a na nohy.
Je vhodné konzumovat potraviny, kterých je dopamin přirozenou součástí. Jsou to třeba banány, mandle, jablka, jogurty, vodní meloun, vejce, fazole, třešně nebo černý a zelený čaj. Neměli bychom zapomínat na potraviny bohaté na tyrosin – aminokyselinu ovlivňující hladiny dopaminu.Věnujte proto pozornost 8 signálům, které jsou obzvláště znepokojivé, a zjistěte, zda se týkají i vás:
- 1 – Akné a kožní problémy.
- 2 – Nedostatek energie a únava.
- 3 – Narušená fyziologie měsíčního cyklu.
- 4 – Náhlý pokles libida.
- 5 – Problémy se spánkem a poruchy denního rytmu.
- 6 – Nadváha.
- 7 – Podváha.
Jak opravit hormonální nerovnováhu : Léčba hormonální nerovnováhy bývá běh na dlouhou trať a podle lékařky Renaty Růžičkové z Mediconetu léčba většinou spočívá v pravidelném užívání léků, často hormonů štítné žlázy. Jindy lékaři tento problém řeší hormonálními pilulkami, injekcemi nebo operací, při které se odstraní žlázy, nebo jejich část.