Čtenářský deník je soubor několika oddělených zápisů o knihách, které žák či student přečetl. Ve čtenářském deníku poté pojednává o jejich ději, postavách, hlavních myšlenkách, na střední škole pak také případně o literárně-historickém kontextu. Čtenářský deník je útvar na půl informativní a na půl analyticko-kritický.Do čtenářského deníku se zapisuje
- Jméno autora.
- Název díla.
- Ilustrátor.
- Nakladatelství
- Rok vydání (případně kde a kolikáté)
- Hlavní postavy.
- Stručný výtah z děje.
- Vlastní hodnocení, recenze.
Čtenářský deník by měl mít nejen informativní, ale částečně i analytickou, či kritickou formu. To znamená, že od studenta je zpravidla očekávána jeho vlastní myšlenka, hodnocení, názor na dané dílo, podložená argumentace a především originální přístup k tématu.
Jak hodnotit Čtenářský deník : Zápis ve čtenářském deníku musí obsahovat hlavičku se jménem autora, ilustrátora, nakladatelství, roku vydání a data čtení/zápisu. Tuto hlavičku si mohou děti do sešitu vlepit a vyplnit. Dále je podstatný vlastní zápis o knize.
Jak má vypadat zápis
Co by měl zápis z porady obsahovat
- záhlaví – název organizace.
- název dokumentu – zápis z porady, číslo zápisu.
- typ porady a datum konání
- údaje o přítomných, omluvených, příp.
- program porady.
- jednotlivé body jednání
- rozdělené úkoly a termíny zpracování
- datum a místo vyhotovení zápisu.
Jak by měl vypadat Čtenářský deník na střední škole : Podívejte se, které otázky byste ve svém deníku měli zopdpovědět. Prvním rozhodujícím faktorem, co do čtenářského deníku psát, by měly být požadavky vašeho učitele. Píšete-li si však čtenářák jen tak sami pro sebe, máte volnou ruku. Pečlivé výpisky z knih, jež jste četli, před maturitou velmi oceníte.
Připravili jsme si pro tebe tipy na 6 knih, u kterých zaručeně neusneš a zvládneš je přečíst levou zadní.
- Saturnin. Autor: Zdeněk Jirotka.
- Na západní frontě klid. Autor: Erich Maria Remarque.
- Malý princ. Autor: Antoine de Saint-Exupéry.
- Povídky z druhé kapsy. Autor: Karel Čapek.
- Bylo nás pět.
- Harry Potter a tajemná komnata.
Při psaní o minulosti se držte dvou zásad: pište co nejupřímněji o tom, co jste zažili, a snažte se dát své vzpomínky do kontextu. To vám pomůže se na věci podívat z jiné perspektivy. Během psaní o minulosti doporučuji psát v třetí osobě. Deníkovat můžete i za účelem vytváření své vysněné budoucnosti.
Jak se píše zápis
zápisné, -ého s.Dítě by mělo znát své jméno, příjmení, stejně tak jména rodičů a sourozenců. Mělo by znát adresu, kde bydlí a také svoje datum narození. Mělo by zvládnout sebeobsluhu. Důležitý je také správný úchop tužky, schopnost stříhat nůžkami a lepit.Obsahovat by měla:
- název knihy a jméno autora.
- motiv příběhu.
- čas, kdy se vyprávění odehrává
- kompozici.
- formu vyprávění (osobu, přítomnost vypravěče apod.)
- hlavní postavy a jejich charakteristiku.
- literární žánr.
Nahrání knihy do čtečky Kindle nebo PocketBook je velice snadná záležitost. Vše, co stačí udělat je odeslat příslušný soubor, který naleznete v sekci Moje knihovna na záložce E-knihy, na speciální e-mailovou adresu vaší čtečky.
Jak napsat knihu ve Wordu : V pravém horním rohu okna zadejte brožuru , kde se zobrazí Hledat ve všech šablonách. V templates.office.com najdete několik možností. Když najdete šablonu, kterou byste chtěli použít, dvakrát na ni klikněte nebo ji vyberte a klikněte na Vytvořit. Šablona se stáhne do Word a můžete začít pracovat na své brožurce.
Co si mám psát s holkou : Hlavně během prvních schůzek je důležité najít správné téma, aby se dívka nenudila. Holky si rády povídají o svých koníčcích, jaké poslouchají kapely, na čem byly naposledy v kině nebo kam se chystají na víkend. Pokud vás zrovna nic nenapadá, nepropadejte panice. Rozhlédněte se kolem sebe a stočte téma tím směrem.
Proč je dobré si psát deník
Psaní deníku je nástroj, díky kterému ze sebe dostáváme nával emocí a starostí. Úplně se jich nezbavíme, ale zprostředkuje nám odstup a třeba i lepší řešení. Pokud jste své niterní pocity doposud nesvěřili ani deníku, nic se nebojte. Nikdy není pozdě začít.
Co by mělo dítě k zápisu umět I tady záleží na škole. Nicméně platí, že nejčastěji se dítěte budou ptát na jméno a příjmení, kolik je mu let, kde bydlí, jak se jmenuje maminka, tatínek, sourozenci, jaké povolaní rodiče vykonávají. Dítě zazpívá písničku, odrecituje básničku, nakreslí obrázek lidské postavy.S sebou k zápisu musíte přinést žádost k přijetí do prvního ročníku, občanský průkaz (pozor, platný!) a rodný list dítěte. Pokud vaše dítě nastupuje o rok později, je potřeba doložit i rozhodnutí o odkladu povinné školní docházky.
Jak připravit dítě k zápisu : I připravenému dítěti je vhodné před zápisem objasnit, co to zápis je, o co tam jde, s čím se tam setká. Dále doporučuji mít jako hlavní prioritu dne zápis, další aktivity neplánovat, dát dítěti odlehčující den, aby na zápis nedorazilo unavené, vystresované, stíhající milión dalších aktivit.