Je‑li výčet neúplný, píše se za ním interpunkční čárka a tři tečky (viz Tři tečky) s oddělující mezerou, např. Člověk má pět smyslů: zrak, sluch, … Při pomalém výdechu počítejte do deseti: jedna, dva, … Z důvodu interpunkční úspornosti lze tři tečky připojit i za poslední vyjmenovanou položku výčtu.Pokud takováto spojení zkracujeme, píšeme zkratku vždy dohromady, tedy např. = na příklad i například, kupř. = ku příkladu i kupříkladu, popř. = po případě i popřípadě.Před a to, totiž, např., tj., jako: výrazy, které uvádějí různá doplnění , vysvětlení věty. Čeští skladatelé, například Antonín Dvořák a Bedřich Smetana, jsou známí po celém světě. ! Čárku nepíšeme!
Jak se píše v zastoupení : zkratka v z., vz. (= v zastoupení) se uvádí před jménem a příjmením pověřené osoby (v z. Mgr.
Jak se pisi odrazky
pro odrážky stejné úrovně si autor musí najít jeden styl a ten dodržovat v celé práci, text za odrážkou začíná většinou malým písmenem – je pokračováním věty za dvojtečkou a končí středníkem nebo čárkou, text za poslední odrážkou vždy končí tečkou.
Jak správně psát pozdrav a oslovení : pro oslovení je závazné oddělování čárkou od ostatního textu, výjimkou je pouze spojení pozdravu a oslovení (například Dobrý den pane Nováku i Dobrý den, pane Nováku). Ve Vaší větě bych tedy oslovení čárkou oddělila. Konkrétně u slova děkovat jsou možné obě varianty – děkuji i děkuju.
= to je, to jest, mj. = mimo jiné, např. = například, na příklad, kupř. = kupříkladu, ku příkladu, popř.
Pokud chceme po ukončení dopisu připojit ještě nějaký text, napíšeme P. S. (post scriptum – latinsky „po napsaném“) a pod to nebo vedle uvedeme dodatek. Vyvarujte se ale přehnaného užívání těchto dodatků: výsledný efekt deseti P. S. je spíše kuriózní a svědčí o nevyrovnanosti či nezralosti pisatele.
Jak poznat kde psát čárku
Při psaní čárky je nutno si ujasnit:
- jaké jsou jednotlivé věty v souvětí,
- jaká je mezi nimi závislost (tzn.
- jaký je vztah mezi větami (slučovací – pak se čárka nepíše před spojkami A, I, ANI, NEBO, ČI; jakýkoli jiný vztah – pak se čárka obvykle píše),
- ujistit se, jestli není v souvětí nějaká věta vedlejší vložená.
Dalo by se v podstatě říct, že v souvětí vždy oddělujeme věty vedlejší od jejich vět řídících čárkami, a to bez ohledu na to, jakým spojovacím výrazem připojeny. Jinak řečeno: vedlejší větu musíme vždy oddělit čárkou, pokud stojí vedle věty hlavní, na které je závislá.Zkratka v z., což znamená v zastoupení, se používá u podpisů nejrůznějších dokumentů, např. smluv, pokud je smlouva podepisována osobou, která zastupuje toho, kdo smlouvu uzavírá. Zkratka v z. se uvádí před jménem pověřené osoby zpravidla nad jménem toho, za koho se jedná.
Pokud je osoba v péči schopna vědomě podepsat souhlas, může písemně sepsat plnou moc. Do plné moci vždy uveďte jméno, datum narození a bydliště (příp. rodné číslo a číslo OP) toho, kdo plnou moc udílí (zmocnitel = osoba v péči) a komu zmocnění uděluje (zmocněnec = pečující osoba) s jeho osobními údaji.
Jak psát odrážky v bakalářské práci : – ODRÁŽKY pokud v textu používáte odrážky, pak za jednotlivými položkami musí následovat čárka (v případě malého počátečního písmena) a nebo tečka (v případě velkého počátečního písmena u jednotlivých odrážek). Za poslední odrážkou následuje tečka, pokud se jedná o konec věty.
Jak citovat odrážky : Je třeba uvést odkaz na zdroj již na začátku převzatého textu a dále text provazovat na autora (stačí uvést např.: „dále autor uvádí…“ a pokračovat v psaní odstavce). Stejně tak u odrážek uvést autora již před dvojtečkou, uvozující začátek odrážek/číslování/výčtu.
Jak se správně píše oslovení v emailu
Nezapomeňte e-mail zahájit oslovením. V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.
Oslovení v psané komunikaci
Je jedno, jestli oslovuješ v emailu nebo v dopise, to nejlepší co při oslovení můžeš udělat je oslovit konkrétní osobu jménem. Standardně se užívá „Vážený pane“ nebo „Vážená paní“ s příjmením oslovovaného.= číslo jednací, č. p. (i čp.) = číslo popisné, j.
Co je to zkratka ND : Informace o zkratce 'ND'
Nahrazuje pojem náhradní autobusová doprava (NAD), neboť náhradní doprava může být vedena nejen autobusy, ale i jiným dopravním prostředkem – převážně v Praze (tramvají, metrem, …). Nejčastěji jsou však stále využívány autobusy.