Jak nanášet mořidlo?
Mořidla se používají k probarvení dřeva do požadovaného odstínu před aplikací bezbarvého laku. Jsou vhodná zejména k tónování nábytku, podlah, parket, obložení.Mořidlo štětcem naneste podélně ve směru vláken dřeva, pak celou plochu přejeďte příčně a znovu ještě jednou podélně. Dosáhnete tím rovnoměrného obrazu moření. Namořené dřevo zásadně vždy vyžaduje ochranný nátěr lakem! Pokud namoříte dřevo, bude dřevo jen obarvené, ale povrchová úprava ještě není hotová.Dobrý den, mořidlo je pouze pigment na nějakém nosiči (voda, líh), neobsahuje pojiva, pokud je takto upravený povrch zatěžován, je třeba jej dále zafixovat. Lazura je ""poloprůhledný"" nátěr, který je již finální.

Jak dlouho schne lihové mořidlo : Štětcem, houbou nebo válečkem nanášejte mořidlo rovnoměrně ve směru vláken. Každým dalším nátěrem vzniká tmavší odstín. Zasychání trvá přibližně 4 hodiny.

Jak nanášet lihové mořidlo

Štětcem, houbou nebo válečkem nanášejte mořidlo rovnoměrně ve směru vláken. Každým dalším nátěrem vzniká tmavší odstín. Zasychání trvá přibližně 4 hodiny. Po zaschnutí namořené dřevo vykartáčujte, povrchovou úpravu proveďte bezbarvým lakem nebo voskem.

Jak vybrat mořidlo : Lihová mořidla jsou vhodnější na měkké dřevo (smrk, borovice …) Vodová mořidla jsou zase vhodnější na dřevo tvrdé (dub, buk nebo pedig …), protože jej obarví stejnoměrněji. Na vodové mořidlo není vhodné jako závěrečnou úpravu použít vodový lak. Ten obvykle mořidlo rozpustí a povrchová úprava se znehodnotí.

Čím brousit dřevo

Jako brusivo se nejčastěji používá korund, který je všestranný. Důležitou roli hraje zrnitost brusiva – při broušení dřeva si vystačíte se zrnitostí od 60 do 220. Brusné pásy se hodí na broušení rovných povrchů a hran. Ubírají více materiálu, proto jsou ideální na hrubé tvarování dřeva.

Napouštědlem natíráme 1 vrstvu. Následně pak natřeme dřevo minimálně dvěma vrstvami lazury, přičemž mezi vrstvami je potřeba dodržet odstup 12-24 hodin.

Jak přetřít lazuru

Zbavte dřevo nečistot a odstraňte starý odlupující se nátěr, především pak silnovrstvé lazury, které se mohou odlupovat i v několika vrstvách. Použít můžete brusný papír, brusku, horkovzdušnou pistoli nebo chemické odstraňovače starých nátěrů. V případě, že jste starý nátěr beze zbytku odstranili, použijte impregnaci.Lazurol lihové mořidlo 500 ml

Lazurol Lihové mořidlo je barevný koncentrát na lihové bázi. Je určen k moření dřeva a všech porézních materiálů (např. beton, cihly). Zvýrazňuje strukturu dřeva, proniká hluboko do podkladu.Pro měkké dřevo se hodí lazura

Pro ochranu měkkého dřeva, jako je jedle, smrk, borovice nebo lípa, jsou nejvhodnější lazury. Jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva.

Odpověď: pro povrchovou úpravu dřevěného mola povqžuji za vhodnou aplikaci kvalitního olejového napouštědla jako je např. s1022 lazurol lak s včelím voskem a pod.

Jaké mořidlo na dřevo : Z mořidel používaných na dřevo a nábytek se nejvíce používají mořidla rozpustná ve vodě (prášková), lihová, dále rozpouštědlová nebo lazurovací laky. Prášková mořidla se rozpustí ve vodě, poté se směs přivede k varu, aby se veškerý prášek rozpustil.

Jak brousit dřevo před nátěrem : Při broušení dřeva byste měli postupovat po řádech zrnitosti brusného papíru např. 80-100-120-150-180. Bruste rovnoměrným pohybem ve směru vláken dřeva a na brusný papír příliš netlačte. Nikdy nedržte brusný papír jen v prstech – napněte ho na špalík, abyste na něj vyvíjeli rovnoměrný tlak.

Čím odmastit dřevo před nátěrem

Na odmaštění použijeme vodu se saponátem, pokud by to nestačilo, můžeme sáhnout po lihovém nebo benzínovém čističi. Pokud po očistění nábytku zjistíme mechanické poškození, je třeba je vyspravit tmelem na nábytek. Po zaschnutí tmelu je třeba povrch znovu do hladka přebrousit.

Výhodou je dlouhodobá ochrana dřeva, protože silnovrstvé lazury mají životnost až několik let (5 až 6 roků).První vrstvu barvy nechte 2–8 hodin schnout a poté celý postup zopakujte. U většiny barev je totiž potřeba nanést na stěnu dva nátěry. Po finální vrstvě co nejdříve očistěte barvu na zásuvkách či zárubních, než zaschne. Zeď bude lépe schnout při otevřených oknech nebo puštěné ventilaci v zimě.

Jaký štětec na lazuru : u rozpouštědlových laků a lazur doporučujeme obecně použít štětec s hustými štětinami. S jeho pomocí je možné nanést pouze malé množství laku a na podkladu tak nevznikne přebytek nátěru. Pro vodouředitelné laky se hodí štětec, který má štětiny vpředu seříznuté.