Jak Namichat nemrznouci smes?
Nádobku pro dolití chladící kapaliny najdete pod kapotou vašeho vozu. V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami.Nemrznoucí směsi jsou speciální kapaliny, které se používají k zabránění zamrzání kapalin v chladicích systémech motorů a dalších zařízeních v mrazivých podmínkách.Zamrzlé trysky – můžete je odmrazit pomocí teplé vody nebo fénem. Také je důležité používat speciální zimní kapalinu do ostřikovačů, která má nižší bod mrazu. Prasklá nádržka ostřikovačů – můžete ji opravit pomocí tmelu nebo horkého plastu. Nebo ji rovnou vyměňte za novou.

Jak si vyrobit nemrznoucí směs : Zimní směs do ostřikovačů vyrobíte smícháním 10 dílů destilované vody s jedním dílem isopropylu alkoholu a jednou polévkovou lžící prostředku na mytí nádobí.

Kdy nalít nemrznoucí směs

Nádobku neotevírejte, když je motor zahřátý na provozní teplotu, ani bezprostředně po dojezdu. Kapalina by mohla vystříknout a popálit vás. Při dolévání chladicí kapaliny byste vždy měli použít ten typ, který už v potrubí je, některé jsou ale vzájemně kompatibilní. To si raději ověřte v pokynech výrobce.

Jak často měnit nemrznoucí směs : Doporučený interval pro kompletní výměnu celého obsahu kapaliny v chladicím systému motoru jsou 3 roky. Chladiče nových automobilů jsou nemrznoucí směsí plněny už ve výrobním závodě, ale před každou zimou je vhodné zkontrolovat hustotu a kvalitu této směsi.

Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty. Zanedbání relativně levné údržby s sebou tak přináší drahé problémy.

Proti zamrzání potrubí poslouží topný kabel

Pro tyto případy rizika zamrzání potrubí jsou tu elektrické topné kabely. Topné kabely zajistí ohřev potrubí tak, aby nezamrzlo. Pro ochranu klasických potrubí menších průměrů u běžných rodinných domů (cca do 50 mm) a délek do 42 m je vhodný automatický topný kabel PPC.

Čím nahradit vodu do ostřikovačů

Nejlevnější směs vyrobíte snadno smícháním vody a isopropylalkoholu v poměru 10:1.Má výborné čisticí vlastnosti, nenarušuje polykarbonáty a lak karoserie. Ředění: 10°C ředění 1:1 s vodou. 15°C ředění 1:0,5 s vodou.Motor či jeho části by mohly zevnitř korodovat, v chladící soustavě by se mohly hromadit usazeniny a v neposlední řadě – kapalina, která v létě motor chrání, by jej v zimě mohla v případě zmrznutí poškodit následkem expanze, která přirozeně nastává při přeměně v led.

Ředí se vodou v poměru dle požadované úrovně zámrzné teploty. Při poměru 1 díl směsi + 1 díly vody je výsledná zámrzná teplota -32°C. Při poměru 1 díl směsi + 2 díly vody je výsledná zámrzná teplota -15°C. Při poměru 1 díl směsi + 3 díly vody je výsledná zámrzná teplota -12°C.

Po kolika km měnit chladící kapalinu : Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

Jak dolít chladící kapalinu : Snese i vodu z kohoutku

Horká kapalina může trochu vystříknout ven a opařit vás, což rozhodně nechcete. Dolít na požadovanou hladinu lze chladicí kapalinou, ale i běžnou vodou z kohoutku. Moderní chladicí kapaliny s tím nemají problém a jsou v nich obsažené složky, které velmi efektivně brání usazování minerálů.

Čím nahradit chladící kapalinu

Pokud jde do tuhého, tak i obyčejná voda pomůže k dojetí bez fatálního poškození motoru, ale důrazně doporučujeme co možná nejdřív vodu ze soustavy vypustit a nahradit ji standardní chladicí kapalinou. Nejde totiž jen o vodní kámen či jiné nečistoty.

3 kg na 1 000 l vody. Tato koncentrace tvoří 1/10 koncentrace soli, která je v moři, takže sůl není v bazénu vidět, voda nechutná slaně a sůl není ani cítit.Důležité je zabránit zamrznutí bazénové vody, která v bazénu zůstane, tak, aby se na hladině bazénu neutvořila souvislá ledová vrstva. Pro to postačí použít tzv. dilatační plováky.

Co se dává do ostřikovačů : Na značky obvykle nekoukám, vhodnější volbou jsou ale ty na bázi etanolu (doporučit mohu třeba Carlson pro příjemnou vůni, dobře v testech vychází také Sonax, Sheron či Rox). Nemrznoucí směs kupuju v provedení „do -20 °C“. Jde o naředěnou kapalinu, která je určena k okamžitému použití.