U převážné většiny rostlin vystačíme s osvědčeným poměrem kupovaného zahradnického substrátu s říčním pískem přibližně 3:1. Existují samozřejmě výjimky, kterým množství písku zvyšujeme až třeba na polovinu objemu.Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.Mezi nejoblíbenější sukulenty patří: Krasula, Echeverie a Aloe. Substrát – ideální je substrát pro kaktusy a sukulenty. Obsahuje propustnou kombinaci zeminy a písku. Sukulenty sázejte nejlépe do květináčů s dírkami, aby bylo možné vylívat přebytečnou zálivku z podmisky.
Kolik perlitu do substrátu : Perlit stabilizuje vlhkost v půdě, zlepšuje využívání hnojiv a přispívá k dobré kondici pokojovek. Lehounké bílé kuličky jsou odolné vůči vlhku, mrazu a plísním. Při míchání vlastní směsi k přesazování celozelených rostlin přidávejte 1 díl perlitu ke 4 dílům rašeliny (kokosové drti).
Jak Propařit výsevní substrát
Substrát můžeme také dezinfikovat teplem, propařením, ohřátím v mikrovlnce nebo v troubě. Teplo zabije jak škůdce, tak choroby, které by v substrátu přežívaly. V čistě rašelinových substrátech se smutnice nevyskytují, nemají v nich co konzumovat.
Jak dlouho vydrzi substrát : Silně předhnojený substrát vydrží přibližně 6 týdnů.
50% kokosová drť
Kokosovou drť koupite jako lisovaný kvádr. Stačí jí nechat nasáknout v kbelíku s vodou a rázem máte několik litrů základního substrátu. Kokosová drť ale v sobě nemá žádné živiny, ani mikroorganismy, je sterilní a proto je potřeba do ní přidat další ingredience, z kterých budou rostliny profitovat.
Nejoblíbenější značky substrátů, které si zákazníci nejvíce chválí jsou například CANNA, BioBizz, Plagron, či BioNova.
V čem pěstovat sukulenty
Pro pěstování sukulentů jsou tudíž velice praktické. Některé z nich mají dokonce okraje uzpůsobeny tak, že na ně lze připevnit závěsné zařízení. Tím pádem z nich máme v případě potřeby závěsné květináče vhodné pro převislé rostliny, které v létě často zavěšujeme do korun stromů a v zimě na okraje skleníkových parapetů.Pro normální kaktusy zhruba v poměru tři díly zahradnického substrátu na jeden díl písku. Ale není to definice, na kterou by byl spoleh. Sami musíte poznat, že to je ideální poměr. Někdo dá 4 díly písku na 1 díl zeminy.Jednotlivé složky přidávat v pořadí: voda – plastifikátor – cement – vápno – perlit, a doba mísení by neměla překračovat 2-3 minuty. Po smísení je nutné zkontrolovat konzistenci malty a eventuelně korigovat přidávané množství vody.
Perlit se často používá v květináčích a směsích bez půdy (zejména pro osivo začínající v interiéru). půdní struktura volné a dobře propustné bez rizika zhutnění v průběhu času.
Jak dlouho PECT Substrat : Dezinfekce v troubě: Substrát rozložíme na starý plech vyložený pečicím papírem. Plech vložíme do trouby nastavené na 90–100 °C a pozvolna zahříváme. Teplota je mírnější a propařování trvá asi hodinu, pro jistotu lze cyklus ještě jednou zopakovat. Během propařování substrát občas promícháme.
Jak dezinfikovat zeminu : Dezinfekce půdy
Půdu lze dezinfikovat ideálně pomocí dusíkatého vápna. Vápno se zapraví do půdy a důkladně prolije vodou a půda se zakryje např. igelitem, aby se výpary neuvolňovali do vzduchu.
Jaký je rozdíl mezi zeminou a substrátem
V zahradnickém oboru se slovo zemina užívá pro směs organických a anorganických složek různého původu. Z ní se následně vyrábějí pěstební substráty – tedy ty, co zakoupíte zabalené v pytli a do čeho pak doma sázíte.
Substrát z nádob vysypeme přes síto. Rozbijeme hroudy, odstraníme zbytky kořenů a stonků. Nerozložená rostlinná pletiva ještě poslouží v kompostu. Prosetou zeminu zkontrolujeme.Namísto rašeliny můžete používat svůj vlastní kompost. V zahradnických obchodech lze zakoupit i různé přírodě příznivější náhražky rašeliny – místo rašeliny je základem takového substrátu tzv. toresa.
Jaký je rozdíl mezi substrátem a zeminou : V zahradnickém oboru se slovo zemina užívá pro směs organických a anorganických složek různého původu. Z ní se následně vyrábějí pěstební substráty – tedy ty, co zakoupíte zabalené v pytli a do čeho pak doma sázíte.