Toto u nás nepříliš známé koření získáte smícháním 5 lžic černého mletého pepře, 4 lžiček sušeného zázvoru, 4 lžiček mleté skořice , 2 lžiček kurkumy, 1 lžičky kardamomu, ½ lžičky drceného hřebíčku a ½ lžičky muškátového oříšku.Používá se na minutky z kuřecího, vepřového a rybího masa a do zeleninových směsí. Koření pěti vůní je typické pro jihočínskou a vietnamskou kuchyni, kde se často používá kombinace sladké vůně skořice, badyánu, fenyklu a hřebíčku a je doplněný ostrou chutí sečuánského pepře.Domácí grilovací koření
- 1 lžička římského nebo klasického kmínu.
- 1 lžička semínek koriandru.
- 2 lžičky sladké nebo uzené papriky.
- 1 lžička sušeného česneku.
- 1 lžička celého barevného pepře.
- chilli podle chuti.
- 1 lžička soli (nejlépe solného květu nebo hrubozrnné)
Čím nahradit koření na Čínu : Čínské koření pěti vůní
- 1 svitek skořice (nebo 1 lžička mleté skořice)
- 15 hřebíčků (nebo 1 lžička mletého hřebíčku)
- 1 lžička semínek fenyklu.
- 1 lžička sečuánského pepře.
- 6 hvězdiček badyánu (nebo 1 lžička mletého badyánu)
Jak vyrobit kari koření
Umelu si hřebíček, sušenou chilli papričku, pískavici, kardamom, nové koření, bílý pepř a římský kmín. V sypkém stavu kupuji muškátový květ, skořici, zázvor, koriandr a kurkumu. Všechno umleté koření smíchejte a nasypte do uzavíratelné nádoby. Používejte podle receptu.
Co obsahuje koření Čína : Složení: jedlá sůl 44 %, škrob bramborový, sušený česnek mletý, sušená maracuja mletá, cukr, zázvor mletý, chilli mleté, látka protispékavá E341, sušená petrželová nať.
Pepř černý, zázvor, skořice, tymián, bazalka, nové koření, muškátový květ, bobkový list, jedlá sůl 15%. Přípravek určený především pro výrobu domácích paštik, ale i k ochucení dušených jater či ledvinek, vhodné na masa typu ragů, na skopové a králičí maso.
Koření se obvykle používá k vylepšení chutě a vůně pokrmů, někdy také k jejichkonzervaci. Vyrábí se ze sušených nebo čerstvých částí rostlin. Lze přepokládat, že listy některých rostlin se začaly užívat k dochucování masa už před 50.000 lety.
Jaké koření na Krkovici
Česnek, černý pepř, sladká paprika a sojová omáčka dodají vepřové krkovičce typickou kořeněnou chuť. Zázvor, chilli a nové koření se postarají o mírně pikantní aroma, bylinky maso krásně provoní.Čínské koření
- Fenykl.
- Citrón.
- Koriandr.
- Pískavice.
- Zázvor.
- Kurkuma.
Složení: kurkuma mletá, koriandr mletý, římský kmín mletý, pískavice řecké seno mleté, kmín mletý, pepř černý mletý, zázvor mletý, hřebíček mletý, chilli mleté, muškátový květ mletý, jedlá sůl, kardamom mletý, směs koření, látka protispékavá E 341.
Kurkuma se přidává do slaných i sladkých pokrmů. Dodává jídlu specifickou oranžovožlutou barvu (obsahuje pigment kurkumin). Usušená kurkuma ve formě prášku je nejčastěji používána ve směsi koření společně s koriandrem, kajenským pepřem, kmínem a mnoha dalšími, tato směs se nazývá kari.
Čím se dá zahustit Čína : Zahustíme škrobem rozmíchaným v trošce studené vody, krátce provaříme a podle potřeby dochutíme. Podáváme s rýží.
Co obsahuje italské koření : Italské koření je jednou z nich. Základ tvoří bazalka, feferonky, sušená rajčátka, celer, cibule či rozmarýn. Pusťte trochu italského slunce do své kuchyně a pochutnejte si na výborných těstovinách, masu nebo grilované zelenině.
Jak udělat paštikové koření
Pokud se do domácí paštiky zamilujete, můžete si připravit i vlastní směs koření. Výborná je směs 1 g skořice, 1 g tymiánu, 2 g sušeného zázvoru, 2 g bobkového listu, 4 g muškátového oříšku, 6 g nového koření a 8 g černého pepře. Nejprve ji vysušte v mírně vyhřáté troubě a pak vše jemně umelte nebo utlučte v hmoždíři.
Paštika na rychlou spotřebu
Kořeníme bylinkami (tymián, rozmarýn atd), kořením, dochutit můžeme česnekem, sušenými brusinkami, sekanými mandlemi, troškou kvalitního alkoholu (brandy, portské), houbami apod. Játra lze nastavit tepelně upraveným tučnějším masem.K vepřovému můžeme doporučit česnek, kari, kmín, majoránku, oregáno nebo třeba i zázvor. Mletému masu dodáme největší říz, když použijeme kari, mateřídoušku, muškátový květ, šalvěj nebo zázvor. U jehněčího můžeme klidně zvolit například chilli, libeček, oregáno, pažitku, rozmarýn, saturejku, šalvěj nebo tymián.
Jaké koření nesmí chybět v kuchyni : Typické jednodruhové koření, které byste měli mít doma:
- Pepř (Pepř nesmí chybět a nejlépe barevný i černý, dále zelený, červený, bílý)
- Kmín (drcený nebo mletý, samozřejmě i celý)
- Nové koření (celé bude stačit)
- Skořice (v kuchyni využijete skořici mletou i celou)
- Hřebíček (určitě bude lepší celý)
- Muškátový oříšek.